Treningowe buty do biegania na szeroką stopę – które wybrać?

Najprościej byłoby gdybyśmy mieli możliwość wyboru butów w chociażby dwóch szerokościach – standardowej oraz szerokiej. Tak jednak nie jest więc w chwili obecnej musimy szukać butów, które same w sobie oferują sporo miejsca z przodu buta? Czyli jakich?

REKLAMA
Gwoli wyjaśnienia o co chodzi z tą szerokością? Tak samo jak buty mają rozmiarówkę kótra oznacza długość, mamy też rozmiarówkę butów jeśli chodzi o szerokość. W przypadku mężczyzn standardową szerokością jest szerokość D. W przypadku kobiet standardową szerokością jest szerokość B. W tych szerokościach produkowane są buty. Oprócz nich istnieją buty szerokie. Dla mężczyzn jest to szerokość 2E, dla kobiet D. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście o szerokich butach.

Tylko, że na chwilę obecną znalezienie butów szerokich graniczy z cudem. Dlatego też jeśli masz szeroką stopę musimy szukać wśród butów o standardowej szerokości. Tylko oferujących dużo miejsca w środku. Przedstawiam wam kilka takich propozycji.

New Balance 1080 v8

Pierwszy z tych które przychodzą mi (i nie tylko mi) na myśl kiedy mam zaproponować buty dla osoby o szerokiej stopie. Jest szeroki w środku. Ma szeroką stabilną podeszwę. Żaden inny but treningowy nie jest tak szeroki jak właśnie 1080. Poza tym to typowy, bardzo dobrze amortyzowany but treningowy, który sprawdzi się przede wszystkim w treningach na twardych nawierzchniach w miastach czy podmiejskich parkach.

Waga: 314 g męski, 276 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 599 PLN

New Balance 1080 v8

Nike Zoom Vomero 13

W Nike mamy w chwili obecnej dwa bardzo miękkie buty o bardzo dobrej amortyzacji – Pegasus i Vomero. Pegasus staje sie coraz bardziej szybki i… wąski. Vomero natomiast idzie w przeciwną stronę i poza miękkością oferuje dużo miejsca na stopę. Wygląda tak jakby był projektowany dla osób o pełnych stopach. Sam przód buta w rejonie palców daje dużo miejsca zarówno na szerokość jak i na wysokość.

Waga: 306 g męski, 251 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 589 PLN

Nike Zoom Vomero 13

Hoka One One Bondi 6

Kolejny but dla szerokich i wielkich stóp. Sam but też jest wielki ponieważ ideą Hoki jest tworzenie butów maksymalistycznych a więc takich gdzie podeszwa jest nawet dwukrotnie większa niż w butach pozostałych marek. Bondi jest też najlepiej amortyzowanym spośród butów Hoka i najdnym z najlepiej amortyzowanych na rynku. Dodatkowo także najszerszym.

Waga: 309 g męski, 244 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 599 PLN

Hoka One One Bondi 6

Mizuno Wave Rider 22

Kompromis pomiędzy dobrą amortyzacją, dynamiką i szerokością z przodu buta. Dodatkowo jest to najlżejszy but w tym zestawieniu. Dobra propozycja dla osób, które nie chcą mieć bardzo topornego buta w postaci 1080, Vomero czy Bondi.

Waga: 295 g męski, 250 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 599 PLN

Mizuno Wave Rider 22

Adidas SolarGlide

Jego poprzednik czyli Supernova był jeszcze bardziej obszerny w środku, ale SolarGlide nic nie brakuje. Z dwóch bardzo dobrze amortyzowanych butów Adidasa czyli SolarBoost oraz SolarGlide to właśnie Glide jest tym oferującym dużo miejsca na stopę. Jest w nim zdecydowanie bardziej przestronnie niż w SolarBoostach. Jeśli to jednak nadal mało możecie sięgnąć też po SolarBoost ST – jest jeszcze szerszy.

Waga: 306 g męski, 256 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Adidas SolarGlide

Brooks Ghost 11

Ostatni z tego zestawienia. Przyznaję, że w jego przypadku miałem trochę wątpliwości ponieważ najnowsza jedenasta edycja nie jest aż tak obszerna jak chociażby te z numerami osiem czy dziewięć. Niemniej jednak warto spróbować ponieważ Ghost to od wielu lat bardzo dobry i bardzo uniwersalny but. Jak wszystkie z tego zestawienia bardzo miękki i może posłużyć niemal wszędzie od asfaltu po podmiejskie lasy.

Waga: 309 g męski, 269 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 539 PLN

Brooks Ghost 11

Przedstawiłem wam tutaj sześć propozycji butów, które choć produkowane są w standardowej szerokości to oferują sporo miejsca w środku. Niemniej jednak nic nie zastąpi przymiarki i oceny dopasowania buta do właśnie Twojej stopy.

REKLAMA

Zobacz także:

Alternatywy, czyli co jeśli nie Asics Gel-Nimbus? Przez długi czas na hasło najbardziej miękkie buty do biegania większość biegaczy myślała - Asics Gel-Nimbus. Od kilku lat tą pozycją mocno ...
Buty z maksymalną amortyzacją – najlepsze propozycje 2017... Szukając butów z największą amortyzacją kilka lat temu i teraz można natknąć się na te same modele. Choć nazwy zostały przez kilka lat zmien...
Buty startowe – przegląd najlepszych modeli 2018 Kilka dni temu przedstawiłem buty treningowo-startowe, które są pierwszych poziomem wtajemniczenia jeśli chodzi o startówki. Dziś już nie bę...
Alternatywy, czyli co jeśli nie Nike Pegasus? Przyjęło się w świecie butów biegowych, że jak nie wiesz co kupić? Kup Pegasusa. Jak nie wiesz gdzie będziesz biegał? Kup Pegasusa! Pegasus ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *