Świąteczne choinki: Złap je wszystkie!

Pomysły na bieganie są różne. Najlepsze są czasami te spontaniczne. Mi siedząc przy świątecznym stole zaświtał właśnie taki spontaniczny pomysł, łączący bieganie ze Świtami Bożego Narodzenia. Mianowicie, aby biegając obiec wszystkie choinki stojące w Żyrardowie. Te duże stojące na różnych osiedlach. Przy okazji dowiem się ile ich jest?

REKLAMA

Od pomysłu do wykonania nie minęła długa droga i tak w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, wyposażony w kompaktowy aparat fotograficzny wybiegłem w miasto. Szukałem świątecznych choinek.

Początek trasy prosty. Z wielu pomysłów na obieganie Żyrardowa wybrałem ten zaczynający się od choinek na moim osiedlu. Powód zasadniczo był taki aby ostatnią choinką była ta największa w Żyrardowie.

Tak więc na pierwszy ogień poszły choinki z osiedla Żeromskiego:

  • Legionów Polskich
  • Konarskiego
  • Sikorskiego
  • Mostowa

Choinki w Żyrardowie - 1

Na zegarku miałem niecałe kilometr biegu a obiegłem już 4 choinki. Te były najprostsze bo o wszystkich wiedziałem.

Kolejnym etapem była wielka niewiadoma, czyli blok potocznie zwany Manhattanem. Trochę na uboczu miasta bo za torami i ni w ząb do niego nie jest po drodze. Ale, miałem skądinąd dobre przeczucie że tam też choinka stoi.

Potem centrum miasta w rejonie ulicy Okrzei i stacji PKP. Kiedyś przed stacją stawiali choinkę ale w tym roku jej nie było. Szkoda!

Choinki w Żyrardowie - 2

Pobiegałem po centrum miasta zygzakami i nie znalazłszy żadnej choinki, pobiegłem na osiedle Kościuszki. Okazało się że Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa dba o osiedle które jest jej siedzibą i na rogu Kościuszki i Śródkowej stoi widoczna z daleka choinka.

Jeszcze zanim dobiegłem na Wschód znalazłem jakże oryginalną choinkę przed centrum handowym Stara Garbarnia. Model zintegrowany z parkingową latarnią miał dwa plusy – bliskie źródło zasilania i dodatkowe oświetlenie na czubku. Niestety minus był jeszcze większy – wyglądało to co najmniej dziwnie.

Choinki w Żyrardowie - 3

Potem dotarłem wreszcie na drugie duże osiedle Żyrardowa – Osiedle Wschód. Namierzyłem kolejne 5 choinek:

  • Filipa de Girarda/Jedności Robotniczej
  • Filipa de Girarda/Parkingowa
  • Nietrzebki (między blokami)
  • Nietrzebki/Parkingowa
  • Izy Zielińskiej

Tak więc w rywalizacji osiedla Żeromskiego z osiedlem Wschód, wygrywa Wschód 4-5. Przez miedzę z osiedlem Wschód jest też choinka na ulicy Spółdzielczej więc tamten rejon Żyrardowa zamknąłem z nowymi 6 choinkami i już 13 łącznie.

Choinki w Żyrardowie - 4

Po powrocie ze Wschodu został finisz i to co w Żyrardowie najlepsze. Najpierw jakże inna kolorystycznie od reszty choinka pod Novum na ulicy 1 Maja.

Choinki w Żyrardowie - 5

A na sam koniec zostawiłem sobie największą żyrardowską choinkę czyli tą stojącą na placu Jana Pawła II. To historycznie centralny plac miasta. Dawny targ miejski. Obecnie odrestaurowany z Urzędem Miasta oraz co dużo bardziej się rzuca w oczy, z kościołem pw. Matki Bożej Pocieszenia, zwanym przez mieszkańców „dużym kościołem”. Dziś duży kościół przesłoniła duża choinka.

Choinki w Żyrardowie - 6

I to już wszystkie choinki w Żyrardowie jakie udało mi się biegając znaleźć. Łącznie jest ich 15 sztuk. W większości są to choinki osiedlowe stawiane przez Spółdzielnię Mieszkaniową, trzy postawione są przez osoby/firmy prywatne i jedna ta największa przez Urząd Miejski.

Choinki w Żyrardowie - 7

A i tak z biegowego obowiązku należy dodać że znalezienie i obiegnięcie wszystkich choinek zajęło mi 1 godzinę i 3 minuty (nie licząc zdjęć) i przebiegłem w tym celu prawie 12 kilometrów.

A może jakąś choinkę ominąłem?

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *