Solar Boost i co dalej? Przegląd butów do biegania Adidas 2018

Na początku tego roku właściwie wszystkie buty biegowe Adidas zostały wywrócone do góry nogami. Zniknął kultowy Energy, Supernova, która powstała ze starego Glide również zniknęła. Co zostało? Co pojawiło się na ich miejsce?

REKLAMA
Zostały ultramiękkie Ultra Boosty we wszystkich swoich odmianach. Została cała linia butów startowych Adizero czyli Adiosy, Bostony czy Takumi. Zmienił się „środek” czyli buty treningowe do codziennego biegania.

buty
neutralne
stabilizacja
ULTRAUltra BoostUltra Boost ST
SOLARSolar Boost
Solar Glide
Solar Glide ST
Solar DriveSolar Drive ST
ADIZEROAdizero Boston
Adizero Adios
Adizero Takumi

Adidas UltraBoost

W przypadku UltraBoosta niewiele się zmienia. Nadal jest to jeden z najbardziej miękkich butów na rynku. Nadaj jego cholewka wykonana jest z primeknitowej skarpety, dopasowującej się do stopy. Pod kątem miękkości i wygody nadal bardzo mocny konkurent dla właściwie każdego innego modelu buta do biegania. Minusy? Dwa. Po pierwsze sztywna „klatka” może przeszkadzać i uwierać osoby o szerszych stopach. Po drugie UltraBoost nie jest butem który zapewni bardzo duże trzymanie stopy i jej stabilizację. Jeśli szukasz buta, który będzie Twoja stopę trzymał dobrze to raczej nie ultra Boost.

Ultra Boost ma też swoją odmianę dla osób ze stopą nadmiernie pronującą – to Ultra Boost ST. Ma inną, sztywniejszą cholewkę a stabilizacja opiera się na większej gęstość boosta w części przyśrodkowej podeszwy.

Waga: 310 g męski, 266 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 749 PLN

Adidas UltraBoost

Adidas Solar Boost

Nowy flagowiec wśród butów do biegania Adidas. Typowy bardzo miękki but treningowy do codziennego biegania dodatkowo z bardzo elastyczną (ale węższą od Solar Glide) cholewką. Następca Energy Boosta, od którego różni się wieloma rzeczami. Przede wszystkim zrezygnowano tu z plastikowej „klatki” wokół śródstopia, która w Energy powodowała czasami dyskomfort. Zmieniono też ułożenie pianki EVA, która uzupełnia boosta. W Solar Glide leży bardziej na bokach tworząc „szynę stabilizującą” przez co but jest bardziej stabilny. Zmienił się też materiał cholewki ale nie zmieniło się jej dobre dopasowanie.

Waga: 305 g męski, 270 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

Adidas SolarBoost

Adidas Solar Glide

Numer dwa za Solar Boostem. Następca takich modeli jak Supernova Glide czy Supernova. Pod kątem przeznaczenia but bardzo podobny do Solar Boosta. To but do codziennego biegania o bardzo dużej amortyzacji. Podobnie jak Solar Boost również posiada inne ułożenie pianki EVA dające lepszą stabilność. Co go wiec różni? Cholewka! Technicznie jej konstrukcja inspirowana jest rękawicą kosmonauty a praktycznie jest o wiele obszerniejsza od tej w Solar Booście. Mamy tutaj dużo więcej miejsca i przestrzeni dla stopy.

Dla osób o stopie nadmiernie pronującą jest natomiast Solar Glide ST, będący następcą Supernovy ST.

Waga: 306 g męski, 256 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Adidas SolarGlide

Adidas Solar Drive

Najmniej znany z butów w linii Solar to Solar Drive. Jest to następca dawnego Response i choć jest najmniej znany i najmniej zaawansowany to jest to również miękki but treningowy. Niewiele ustępujący Solar Boostowi i Solar Glideowi jeśli chodzi o amortyzację. Wykończony bez „fajerwerków” jest najtańszą opcją na posiadanie boostów.

Solar Drive ma także swoją odmianę dla osób o stopie nadmiernie pronującej. Jest to Solar Drive ST.

Waga: 318 g męski, 264 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Adidas SolarDrive

Adidas Adizero Boston

W linii Adizero adidas nie kombinował. Flagowym i moim zdaniem najlepszym butem treningowo-startowym pozostał Adizero Boston. Jest to cały czas bardzo komfortowa startówka. Jak to ładnie o niej mówią – startówka która wybacza braki w technice i która wybacza lądowanie na pięcie. Bardzo dobry but na bieganie 40-45 minut na dychę, 1:25-1:40 w półmaratonie czy 3:00-3:30 w maratonie.

Waga: 244 g męski, 202 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Adidas Adizero Boston

Adidas Adizero Adios

Adiosy to rasowy but startowy, który również nie przeszedł większych zmian. W końcu dobrego się nie zmienia. W przeciwieństwie do Bostona Adiosy są już butem dla zaawansowanych, wymagających i szybkich biegaczy. Nie wybaczają biegania z pięty co widać nawet w konstrukcji buta – mniej boosta pod piętą a więcej pod śródstopiem. Aby wykorzystać jego potencjał trzeba biegać dychę poniżej 40 minut, półmaraton poniżej 1:25 a w maratonie biegać na wynik z „2” z przodu.

Waga: 226 g męski, 186 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 649 PLN

Adidas Adizero Adios

Adidas Adizero Takumi

Tak naprawdę są tutaj dwa modele Takumi Sei i Takumi Ren. Obydwa bardzo lekkie i bardzo mało amortyzowane, że właściwie nadają się tylko na najszybsze treningi i biegi na bieżni lekkoatletycznej. Jeśli już widziałbym je na ulicy to tylko u czołówki i maksymalnie na dystansie 5 kilometrów. Na dłuższe dystanse szkoda stóp bo te kilkanaście gramów mniej na stopie nie jest warte tak twardego buta.

Waga: 210 g męski, 172 g damski
Drop: 9 mm REN / 6 mm SEN
Cena: 679 PLN

Adidas Adizero Takumi Sen

Przegląd linii Solar Boost

Mało? O nowościach linii Solar możecie też posłuchać w moim video-poradniku:

Do zobaczenia w Sklepie Biegacza!

REKLAMA

Zobacz także:

Adidas – które boosty będą dla Ciebie najlepsze? Ponad dwa lata temu był tylko jeden boost - Energy Boost. Teraz pianka ta pojawiła się w butach zarówno jeszcze lepiej amortyzowanych jak i ...
Najlepsze i najważniejsze buty do biegania 2018 roku! Do końca roku zostało jeszcze co prawda kilka tygodni ale wszystko co dobre w butach biegowych w 2018 roku już ujrzało światło dzienne. Któr...
Adidas Solar Drive – boosty z klasy ekonomicznej Mówiąc o boostach najczęściej myślimy o Solar Boostach, następnie o Solar Glide. Trzecim, najmniej zaawansowanym, co nie znaczy, że gorszym,...
Adidas Solar Glide – następca Supernovy i co jeszcze? Były Glide, Supernova Glide, Supernovy... Wyewoluował z nich Solar Glide, który to jest jednym z dwóch najbardziej uniwersalnych butów biego...

Skomentowali

 • Sea
  27.09.2018 at 11:20
  Permalink

  Fajne buty ale czy znajdzie się coś na szerszą stopę?

  Odpowiedz
  • Paweł Matysiak
   21.10.2018 at 11:20
   Permalink

   Znajdzie się. Dwie szersze linie to SolarGlide oraz SolarDrive. Dodatkowo jeśli weźmiesz pod uwagę SolarGlide oraz SolarGlide ST to ten drugi (ze stabilizacją) jest jeszcze szerszy niż wersja bez stabilizacji.

   Odpowiedz
 • Mateusz
  16.10.2018 at 06:37
  Permalink

  Miałem dwie pary adidasów i żadne nie zachwyciły.

  Odpowiedz
 • adoce
  21.10.2018 at 07:50
  Permalink

  Cześć. Paweł mógłbyś coś napisać o butach pureboost, pureboost DPR?

  Odpowiedz
   • adoce
    31.10.2018 at 06:53
    Permalink

    Dziękuje 🙂 Głównie chodzi mi o amortyzację w tych butach.

 • Rafi
  21.10.2018 at 08:19
  Permalink

  Miałem Supernova Glide, potem Supernova. Teraz szukam kolejnych bo potrzebuje nowych. Czy moge brac w ciemno Solarglide?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *