Skarpetki do biegania – wszystko co warto o nich wiedzieć!

28 stycznia 2024 3 min czytania
Skarpety do biegania

Skarpetki idealne do biegania to te, o których nawet się nie myśli. Takie, które zakłada się na stopy i o nich zapomina. W rzeczywistości niewielu ludzi zastanawia się nad wyborem skarpet, chociaż na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Czym się powinny charakteryzować? Jakie są między nimi różnice?

REKLAMA

Skarpety biegowe nie są wykonane z bawełny!

Bawełna jako materiał ma tę cechę że gromadzi wilgoć. W efekcie bawełniane skarpetki szybko robią się mokre i ciężkie. Wewnątrz robi się ciepło. Ryzyko odparzeń i odcisków jest większe.

Natomiast dobra skarpeta do biegania to taka, która oddycha i odprowadza wilgoć! Najlepsze skarpetki do biegania zazwyczaj składają się z mieszanki kilku syntetycznych materiałów. Poliester i nylon są stosowane ze względu na ich właściwości odprowadzania wilgoci. Elastan ze względu na elastyczność i lekkość. Połączenie tych materiałów spełnia wszystkie wymagania skarpety wysokiej jakości oraz zapewnia odpowiednie odprowadzanie wilgoci.

Skarpety do biegania powinny być bezszwowe

Proces produkcji skarpet, który znam, obejmuje tkanie skarpety w formie rulonu, cięcie i wytwarzanie kolejnej skarpety. Aby uzyskać pełną formę skarpety, ucięty element należy zaszyć z jednej strony. To właśnie wtedy powstaje najbardziej krytyczny szew w skarpetach – ten umieszczony na czubku nad palcami. To jedyny akceptowalny szew w skarpetach do biegania.

Z mojego doświadczenia wynika, że to właśnie szwy mogą sprawiać najwięcej problemów. W najgorszym przypadku zdarzyło mi się, że szew w nowej skarpecie po kilku kilometrach zaczął mnie obcierać, uniemożliwiając komfortowe bieganie. Mimo, że ukończyłem trening tego dnia, wróciłem z bolesnym otarciem na stopie. Skarpetki po jednym użyciu zakończyły swoją karierę.

Dlatego zasadą powinno być unikanie niepotrzebnych, a przede wszystkim źle rozmieszczonych szwów. Im więcej szwów tym więcej punktów tarcia na stopach i większe ryzyko tarcia… Krótko mówiąc, im mniej szwów mają Twoje skarpetki do biegania, tym lepiej dla Twojego komfortu.

skarpety Dynafit

Skarpety do biegania powinny być dopasowane

Skarpetki do biegania powinny być idealnie dopasowane do kształtu twojej stopy. W tym celu skarpety biegowe posiadają często w swojej konstrukcji dodatkowy ściągacz w rejonie śródstopia czy szeroki ściągacz wokół kostki. Sam materiał także jest elastyczny i przylegający do stopy. To dopasowanie przekłada się na poczucie komfortu, pewność i brak możliwości przesuwanie się skarpet w bucie podczas biegania. To jest bardzo ważne.

Skarpety do bieganie różnią długością!

Ważna są też kwestie praktyczne. Jedną z najbardziej banalnych jest długość skarpet. Nie ma tu zasady lepsze lub gorsze. Dużo także zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy wybierają krótkie stopki, inni wolą dłuższe, sięgające za kostkę. Dla tych, którzy dopiero zaczynają biegać, zawsze polecam wybór nieco dłuższych skarpet. Są one bardziej praktyczne.

Biegając w terenie warto wybrać skarpety dłuższe niż do biegania w mieście. Wysoka skarpeta lepiej chroni kostki przed uderzeniami i zadrapaniami spowodowanymi przez małe kamyki i patyki. W pewnym minimalnym stopniu wysoka skarpetka może również, zmniejszyć ryzyko skręceń kostki.

Skarpety do bieganie różnią grubością!

Drugą istotną kwestią jest grubość skarpet. To także jest kwestia indywidualna. Niektórzy biegacze biegają nawet latem w dość grubych skarpetach. Są też tacy, którzy zimą biegają w skarpetach bardzo cienkich.

Jednakże co do zasady grubość ma wpływ na ciepłotę skarpet. Skarpety najcieńsze i najlżejsze, najczęściej w formie stopek, doskonale sprawdzają się w ciepłe dni. Te najgrubsze, czasami z dodatkiem włókien merino, to skarpety najcieplejsze. Polecane szczególnie kiedy temperatura spada znacznie poniżej 0 stopni Celsjusza.

Najczęściej wybieraną opcją jest oczywiście pośrednia grubość. Wybór tego typu skarpet jest naprawdę ogromny.

Icebreaker Mountaineer - na stopach
REKLAMA

Podsumowanie

Skarpety do biegania powinny być wykonane z materiałów technicznych i z jak najmniejszą ilością szwów. Warto mieć też wiele par, zarówno pod kątem grubości jak i wysokości tak, aby móc zakładać je w zależności od tego gdzie danego dnia masz zamiar pobiec.

PS To jest aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w maju 2017 roku.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mark
mark
6 lat temu

Jeszcze przed chwilą nie myślałem, że da się napisać poradnik doboru skarpet a tu taka niespodzianka 🙂 Wyszło praktycznie i rzeczowo.

Dodałbym jeszcze, aby w przypadku wątpliwości co do rozmiaru wybierać te trochę mniejsze. Buty powinny mieć luz w palcach, ale skarpety powinny być dobrze dopasowane.

Klaudia
Klaudia
5 lat temu

Skarpety jak najbardziej są istotne przy bieganiu, choć przyznaje ja czasem biegam bez skarpet bo tak lubię. Uważam jednak że ważniejszą rolę w bieganiu spełniają wkładki do butów. Ja przy moich supinujących nadmiernie stopach używam polskich wkładek footwave sports specjalnie do butów treningowych. Chętnie przeczytałabym Twój test tego rodzaju wkładek ortopedycznych, bo na polskim rynku nie ma za dużego wyboru, szczęśliwie więc że odkryłam tę markę footwave bo jak dla mnie się sprawdza. Ale chętnie posłucham sugestii…

Ania
Ania
3 lat temu

Czy istnieją skarpety bez tych szwów przy palcach???Mam problem z małymi palcami u stóp-kupiłam nowe buty-mam luz w palcach,ale za to niespodziankę sprawiły mi skarpety-po 15km bolały mnie paznokcie u małych palców.Winowajcą okazał się szew, który układał sie akurat na paznokciu.Niestety jeden zsiniał….Biegam w różnych modelach Kalenji ,ale każde z nich mają szwy, czasem mimo układania ich tak aby nie dotykały paznokci-nadal to się dzieje…Nigdy nie wiem jak skończę bieg-po półmaratonie nic mi nie było w tych samych skarpetach-a po 10km-znowu ból…W butach w ogóle nie czuję że dotykam małymi placami do czegokolwiek…Wszystkie skarpetki deklarujace „bezszwowość” nadal mają szew przy palcach…

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu

Artykuł ciekawy, szkoda, że zabrakło jakiś przykładów