Saucony Peregrine 7 – amortyzacja i niski drop w terenie

31 maja 2017 4 min czytania
Saucony Peregrine 7

Terenowe Saucony to nie tylko najbardziej pancerny Xodus. To też kilka lżejszych modeli wśród których jednym z ciekawszych jest Peregrine. Z miękką pianką EVERUN w podeszwie i 4 mm bywa czasem nazywany terenową Kinvarą.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Saucony
  • rok premiery: 2017
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: biegi ultra
  • cena detaliczna: 499 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
drop: obniżony
4 mm
waga: średnia
314 g

Czy ja sam bym go „terenową Kinvarą” nazwał? Raczej nie zaryzykowałbym, ale dla osób szukających lżejszego i bardziej naturalnego buta terenowego Peregrine będzie idealny. Niski drop – jest. Niska waga – jest. Przy tym wszystkim ma całkiem sporo pod pod stopą i nieźle amortyzuje. Siódma edycja, którą można znaleźć w sklepach wygląda tak.

Saucony Peregrine 7 - bokiem

Alternatywy

Takie połączenie czyli 4 mm drop i niezła amortyzacja nie jest oczywiste i też niełatwo wskazać konkurencję. Wybrałem trzy.

MODELWAGADROPCENA
Brooks Mazama305g6 mm499 zł
Nike Wildhorse 3344 g8 mm469 zł
Mizuno Wave Hayate 39 mm499 zł
Saucony Peregrine 7314 g4 mm499 zł

Co w nim mamy?

Zacznę nietypowo od dołu. Bieżnik jest tym co najbardziej się w Peregrinach rzuca w oczy. Prawdopodobnie także dlatego, że projektanci wymyślili aby wykonany był z pomarańczowej gumy. Jest stosunkowo głęboki, agresywny i składa się z dużej ilości małych sześciokątnych kołków. Te w przedniej części buta nachylone są do tyłu aby trzymać się podłoża na podejściach. Te z tyłu nachylone są do przodu aby trzymać się na zejściach. Tak uformowany jest bieżnik wielu butów terenowych.

Saucony Peregrine 7 - bieżnik

Pod bieżnikiem znajduje się kolejna rzecz charakterystyczna dla butów terenowych czyli EBO – External Bedrock Outsole. Jest to twarda i elastyczna płytka chroniąca przed ostrymi krawędziami czyhającymi na szlaku. Nie sprawi, że nie będziemy kompletnie czuć podłoża ale sprawi, że bieg po ostrych krawędziach będzie bardziej komfortowy.

Saucony Peregrine 7 - EBO

W samej podeszwie rzuca się też w oczy niski drop. Został obniżony aż do 4 mm co raczej w butach terenowych nie występuje i stawia go w gronie dwóch najbardziej płaskich terenowych butów jakie miałem. Te dwa to również 4 milimetrowe Terra Kiger 2 i Mix Master Tuff.

Jest to w ten sposób świetna propozycja dla osób które chcą biegać w terenie w bardziej naturalnych butach niż te z dropem 10 czy 12 mm. Tutaj mamy 4 mm co sprawia że w odczuciu but jest płaski.

Saucony Peregrine 7 - drop

Niezależnie od niskiego dropu Peregrine ma też całkiem niezłą (jak na terenówkę) amortyzację. W środku można znaleźć także dodatkową warstwę EVERUN – lekkiej pianki, która według informacji producenta ma do 83% zwrotu energii. W poprzedniku warstwa tej pianki znajdowała się tylko pod piętą w Peregrine 7 mamy ją na całej długości buta – od pięty aż po palce. W ten sposób but zyskał na amortyzacji szczególnie w przedniej części stopy.

REKLAMA

A w cholewce?

Cholewka wygląda solidnie. Z daleka może wyglądać delikatnie, ale została usztywniona i wzmocniona. W rejonie sznurowania materiał został wzmocniony tworzywem TPU i tworzy wytrzymały szkielet trzymający stopę. Mocowanie sznurowań (choć kolorowe szlufki mogą sugerować coś innego) jest również osadzone bezpośrednio w tym sztywnym i solidnym szkielecie.

Trochę bardziej miękka jest cholewka z przodu buta. Nie jest to zwykła meshowa siateczka a coś w rodzaju siatki zgrzanej z malutkich cienkich żyłek. Wygląda solidnie a przy tym ma niezłą elastyczność i nie łamie się podczas pracy buta.

Saucony Peregrine 7 - cholewka

W środku bardzo przyjemnie. Właściwie to bardzo przyjemne bo wewnętrzna cholewka to zupełnie inna powłoka niż ta na zewnątrz. Jednolicie gładka i bez przeszyć, daje dużo komfortu. Język, także został komfortowo zintegrowany z cholewką co poza wygodą sprawia, że w terenie nic z błotem czy piachem nie przeciśnie się między cholewką a językiem do środka. A każdy kto biegał w terenie wie jak bardzo wkurzać mogą małe przypadkowe drobinki które znajdą się w bucie…

Saucony Peregrine 7 - wnętrze

Z tyłu w zapiętku znaleźć można jeszcze jeden drobiazg poprawiający komfort i wytrzymałość – wzmocniony materiał zapiętka. Dzięki takiemu wykonaniu zapiętek ma być bardziej wytrzymały na wszelkiego rodzaju przetarcia. Takie rozwiązanie jak dotychczas widziałem głównie w Brooksach.

Saucony Peregrine 7 - zapiętek

Waga

Ta oficjalna podawana za stroną saucony.pl wynosi 266 gram. Ta realna dla rozmiaru 12 US wynosi 314 gramów. Jest to umiarkowana waga jak na but biegowy i niska jak na but do biegania w terenie, które najczęściej są cięższe a nawet dużo cięższe.

Saucony Peregrine 7

Plusy

  • agresywny bieżnik,
  • solidna wzmocniona TPU cholewka,
  • miękka i komfortowa chlewka wewnętrzna,
  • niezła amortyzacja jak na tak lekką terenówkę,
  • niski drop – 4 mm.

Minusy

  • brak.
REKLAMA

Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przemysław
Przemysław
6 lat temu

Może ktoś polecić jakieś buty dla pronatorów do biegania w terenie? Niestety w mojej okolicy brak takiego asostymentu (poza Kalenji do których nie jestem przekonany a chciałbym mieć jakieś porównanie).

ZBIGNIEW
ZBIGNIEW
4 lat temu

Czy planujesz Paweł recenzje Saucony Peregrine iso 8 zastanawiam się na nimi i Xdodus i nie wiem które wybrać do biegania w Karkonoszach.

Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Czy te buty mają system odprowadzania wody? Takie coś jak ma Reebok All Terrain i Salomon Speedcross? Wydaje mi się, że to bardzo istotne w butach terenowych i dziwię się, że nie stało się to standardem u wszystkich producentów.

Waldek
Waldek
6 lat temu

Czy one nadadzą sie dla szerokiej stopy, bo takich butów szukam. Pozdrawiam

Darek
Darek
6 lat temu

Tak. Mam i buty i szeroką stopę. Porównując np. ze SpeedCrossami zdecydowana różnica.