Saucony Guide ISO – pierwsze wrażenie

Co dla osób szukających większej stabilizacji przygotowało Saucony? Od wielu lat jest to Guide – but ze wsparciem i bardzo dobrą amortyzacją. Dodatkowo gdzie stabilizacja kojarzy się z butami typu „pustak” tutaj mamy stosunkowo miękką i elastyczną cholewę oraz nieco niższy 8 mm drop.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo duża
6/7
▪ stabilizacja – bardzo duża
6/7
▪ elastyczność – duza
5/7
▪ waga rozmiaru 12US – 342 g
342 g
▪ spadek pięta-palce – 8 mm
8 mm
▪ cena katalogowa – 579 zł
579 zł

Przeznaczenie

Saucony Guide to but do biegania z bardzo dobrą amortyzacją i stabilizacją nadpronacji. Przeznaczony jest przede wszystkim na twarde nawierzchnie jak asfalt, kostka czy ubite ziemne drogi. Czyli niemal wszędzie i jeśli nie biegasz przełajów w trudnym terenie to Guide może być dla Ciebie butem do wszystkiego.

Saucony Guide ISO

Saucony – co jest co?

W palecie Saucony model Guide znajduje się w grupie butów ze stabilizacją. Stabilizacja nadpronacji jest tu umiarkowana i wśród butów Saucony można znaleźć zarówno buta z jeszcze większą stabilizacją – Omni. Można tęż znaleźć buta neutralnego – Ride. Cała ta trójka – Ride, Guide, Omni to dosyć podobne buty na tym samym poziomie amortyzacji.

NEUTRAL SUPPORT
największa
amortyzacja
Triumph Hurricane
bardzo duża
amortyzacja
Ride Guide Omni
duża
amortyzacja
Jazz

Alternatywy

Alternatywami dla Saucony Guide ISO są buty będące połączeniem bardzo dobrej amortyzacji i stabilizacji. Guide spośród nich wyróżnia się przede wszystkim najbardziej naturalną specyfiką przejawiającą się zarówno w miękkiej i elastycznej cholewce oraz obniżonym dropie.

model waga 9US drop cena
Adidas SolarGlide ST 318 g 10 mm 599 zł
Asics GT-2000 6
297 g 10 mm 599 zł
Brooks Adrenaline GTS 18 284 g 12 mm 549 zł
Mizuno Wave Inspire 14 292 g 12 mm 569 zł
Saucony Guide ISO 292 g 8 mm 579 zł

Co w bucie?

Osoby znające buty Saucony znajdą tutaj same znajome rozwiązania. Guide nie jest modelem, który pokazuje nam się na plakatach czy bannerach. To but będący nieco w cieniu flagowców. Dlatego też nowe rozwiązania pojawiają się najpierw w tych flagowych modelach a potem dopiero znajdują się w kolejnych edycjach Guide.

Takim rozwiązaniem jest chociażby ISO. Te rozwiązanie na tyle zmieniło buty Saucony że zagościło nawet w nazwie modelu. Do pewnego momentu pojawiały się kolejne edycje Guide 8, Guide 9, Guide 10. Po dziesiątce już nie było jedenastki. Pojawił się Guide ISO a numeracja rusza od nowa.

Saucony Guide ISO - tyłem

Co to jest ISO? Jest to specyficzne rozwiązanie cholewki w której zamiast jednolitego materiału w rejonie śródstopia pojawiają się „żeberka”. Każde z nich jest w dużej części niezależne od pozostałych. Każde z nich jest też uchwytem dla sznurowadeł. W ten sposób cholewka ISO ma dużo większe możliwości dopasowania się do stopy. I to trzeba przyznać, że choć może ISO nie wygląda rewelacyjnie to buty, niezależnie czy to Ride czy Guide leżą bardzo dobrze.

Dopasowanie poprawia też fakt że oprócz zewnętrznej cholewki ISO mamy też wewnętrzną drugą warstwę. Wewnętrzny materiał jest bardzo miękki i elastyczny. Podobnie jest w pięcie gdzie zapiętek od wewnątrz także został wykończony miękko i „pluszowo”. Sporo w Guide jest tej miękkości a to przekłada się na komfort.

Saucony Guide ISO - ISOFIT

Przód buta dość obszerny. Zarówno na długość gdzie nie ma problemu z dopasowaniem rozmiaru. W moim przypadku gdzie to 12US jest moim domyślnym rozmiarem to właśnie 12US leży idealnie. Z przodu miejsca jest dość. Zarówno na długość jak i na szerokość… a nawet na objętość. A to dlatego, że Guide nie są ścięte w szpic a raczej półkoliście co daje dość miejsca na każdy z palców.

Pod spodem mamy podeszwę wykonaną w części z pianki Everun. Pianka ta jest najlepiej amortyzującym tworzywem stosowanym aktualnie w butach Saucony. Jej cienka warstwa znajduje się bezpośrednio pod wewnętrzną wkładką buta. Pozostała część podeszwy do pianka PWRFOAM.

Saucony Guide ISO - Everun

Podeszwy jest tej całkiem sporo. Jest to to 27 mm pod piętą i 19 mm pod śródstopiem co razem daje obniżony do 8 mm drop. Saucony to jedna z niewielu marek gdzie drop nawet w bardzo dobrze amortyzowanych butach treningowych jest obniżony poniżej standardowych 10 mm. Sprawia to że poza komfortem wynikającym z miękkiej amortyzacji, stopa w bucie leży bardziej naturalnie (płasko) niż w większości innych modeli.

Saucony Guide ISO - amortyzacja

W podeszwie poza tymi dwoma rodzajami pianek czy też materiałów znajduje się jeszcze jeden element. Od strony przyśrodkowej w podeszwie znajduje się element z nieco twardszej pianki. Dlaczego? Dlatego aby dodatkowo stabilizować nadppronację. W przypadku kiedy kostka i stopa chcą się nadmiernie przekoślawić do środka ten sztywniejszy element nieco blokuje ten ruch. Warto też tej stabilizacji nie demonizować. Choć taki sztywniejszy element wpływa na pracę stopy (koryguje przekoślawianie) to nie jest rozwiązaniem na każdy problem wynikający z nadmiernej pronacji. Przy dużej nadpronacji to będzie za mało. Wtedy należałoby zainteresować się kupnem bądź wykonaniem specjalistycznych wkładek.

Saucony Guide ISO - stabilizacja

Bieżnik w Guide ma formę tradycyjnej dla Saucony „jodełki” i jest dosyć głęboki jak na buty treningowe do biegania po twardych nawierzchniach. Dzięki temu jest dość uniwersalny i sprawdzi się nie tylko wyłącznie na asfalcie. Na ziemnych drogach czy w lesie również da sobie radę.

Saucony Guide ISO - bieżnik

Waga Saucony Guide ISO nie odbiega od tej którą można zaobserwować w innych butach o podobnym poziomie amortyzacji i stabilizacji. But w rozmiarze 46EU waży 342 gramy. To mniej więcej tyle ile ważą buty będące jego bezpośrednimi konkurentami. Dla przykładu Asics GT-2000 6 waży 350 gramów a Brooks Adrenaline GTS 18 – 322 gramy.

Podsumowanie

PLUSY MINUSY
 • bardzo duża miękkość i amortyzacja,
 • bezszwowa cholewka w technologii ISOFIT,
 • dobra elastyczność podeszwy,
 • obniżony drop dający bardziej naturalne ułożenie stopy.
 • brak.
REKLAMA

Jedna myśl na temat “Saucony Guide ISO – pierwsze wrażenie

 • 12.01.2019 o 20:20
  Permalink

  Cześć Pawle.
  Jestem po zakończonej rehabilitacji po zerwaniu ścięgna achillesa. Mija 17 tydzień od operacji, zaczynam powoli wracać do biegania – aktualnie 2-3 km, docelowo to półmaratony. Jakie obuwie proponujesz w mojej sytuacji. Potrzebuję dobrej amortyzacji i stabilizacji, trasa to 90 % asfalt i trasy szutrowe, pozostałe to leśne dukty. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w podobnej sytuacji.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *