Saucony Freedom ISO 2 – but który daje wolność stopie

Saucony Freedom 2 to następca buta który był moim objawieniem i odkryciem w roku ubiegłym. Bardzo przyjemna (i wcale nie mała) amortyzacja, sporo naturalności którą lubię a przede wszystkim bardzo dobrze „siadł” mi na stopie. Jego druga edycja to nadal ta sama specyfika.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – duża
5/7
▪ stabilizacja – umiarkowana
4/7
▪ elastyczność – duża
5/7
▪ waga rozmiaru 12US – 314 g
314 g
▪ spadek pięta-palce – 4 mm
4 mm
▪ cena katalogowa – 699 zł
699 zł

Przeznaczenie

Freedom to but treningowo-startowy o dużej amortyzacji i bardzo naturalnej specyfice. Co to oznacza? Że z jednej strony może być traktowany jako but treningowy dla osób lżejszych (do 80kg) ponieważ zapewnia wystarczająco dużo amortyzacji. Z drugiej strony jego bardzo miękka cholewka, wysoka elastyczność i niski 4 mm drop sprawiają, że jest to but dla osób nieco bardziej zaawansowanych o dobrej technice biegu.

Saucony Freedom ISO 2

Saucony – co dla kogo?

Wśród lekkich butów od Saucony to właśnie Freedom jest tym najlepiej amortyzowanym i najbardziej bezpiecznym. Te dwie właściwości sprawiają, że Freedom może być brany pod uwagę nawet jako drugi but (obok typowego buta treningowego) jako but startowy lub do szybszych jednostek treningowych.

trening/
amortyzacja
starty/
szybkość
neutralneneutralnestabilizacja
duża
amortyzacja
Triumph
duża
amortyzacja
Ride
duża
amortyzacja
JazzFreedomLiberty
umiarkowana
amortyzacja
Breakthru
Kinvara
mała
amortyzacja
Fastwitch
minimalna
amortyzacja
Type A

Saucony Freedom ISO 2 - tyłem

Alternatywy

Z tego samego powodu alternatywy dla Freedoma to buty z pogranicza butów treningowo-startowych oraz treningowych ale stosunkowo lekkich.

modelwaga 9USdropcena
Adidas Adizero Boston 7
202 g10 mm599 zł
Asics DynaFlyte 3257 g8 mm689 zł
Nike Epic React 2220 g10 mm639 zł
Saucony Freedom ISO 2258 g4 mm699 zł

Co z tą lekkością?

Lekkość buta jest. Freedom ISO 2 w rozmiarze 12US waży 314 gramów. O 4 gramów więcej od poprzednika co jest wkalkulowane w błąd pomiarowy. Można więc śmiało powiedzieć że lekkość Freedoma 1 jest kontynuowana we Freedomie 2.

Co pod spodem?

Podobnie jak waga niewiele zmienił się też but. Pod spodem podobnie jak w poprzedniku mamy piankę Everun. Występuje w butach Saucony na kilka sposobów. We Freedomach jest z niej wykonana całość podeszwy a więc amortyzacja jest taka sama niezależnie od tego o którym miejscu pod stopą mówimy.

Saucony Freedom ISO 2 - amortyzacja

Różnica w miękkości wynika tylko z dropu, czyli spadku pomiędzy piętą a palcami. Spadek ten jest na poziomie 4 mm, co sprawia, że stopa leży w bucie bardziej naturalnie niż w klasycznym obuwiu. Sprzyja to szybszemu i lepszej technice biegu. Tylko trzeba pamiętać o jednym. Samego Freedom nie sprawi, że będziesz biegać szybciej i lepiej technicznie.

Saucony Freedom ISO 2 - podeszwa detal

Pewną różnicę w porównaniu z poprzednikiem widać w ukształtowaniu podeszwy. Ma ona delikatne podniesienia na zewnętrznych krawędziach. Nie wpłyną one na właściwości całego buta ale każde takie podniesienie otacza stopę leżącą na podeszwie i sprawia że stopa leży bardziej stabilnie.

Podeszwa wykończona jest bieżnikiem z półprzezroczystej gumy. Dosyć gładkim i mało agresywnym a co za tym idzie najlepiej spisującym się na asfalcie i ubitych ziemnych drogach.

Saucony Freedom ISO 2 - bieżnik

Co na wierzchu?

Na wierzchu mamy cholewkę wykonaną z materiału przypominającego trochę tkane cholewki w Adidasie czy Nike. Jest to bardzo miękka i elastyczna cholewka. Właściwie nie posiada dodatkowych usztywnień co ma za zadanie dawać wolność stopie w tym jak pracuje i jak się układa podczas biegu.

Saucony Freedom ISO 2 - toebox

W celu jej dopasowania do stopy w środku mamy coś na zasadzie wewnętrznej elastycznej skarpety połączonej z językiem. Na jej wierzchu znajduje się system ISO czyli miękkie i wyraźnie zaznaczone „skrzydełka” mające za zadanie po zasznurowaniu buta układać się do stopy. Nie ma tutaj ani krzty usztywnień a cała cholewka bazuje na naturalnym dopasowaniu do stopy.

Saucony Freedom ISO 2 - ISOfit

W środku znajduje się też całkiem sporo gąbkowych wypełnień. Jest ich nieco więcej niż w poprzedniku choć tamten i tak był pod tym kątem komfortowym butem. Tutaj gąbek w wykończeniu jest jeszcze więcej a co za tym idzie stopa będzie nimi otulona jeszcze bardziej.

Saucony Freedom ISO 2 - wnętrze

I tak jedyne jakkolwiek usztywnione miejsce cholewki to zapiętek. Zastosowano tutaj zewnętrzny zapiętek SupportFrame. Jest to rama trzymająca piętę w miejscu. Choć usztywnia nieco buta to jest też jak cały but dosyć elastyczna. Bez problemu można ją składać za pomocą dłoni. Podczas biegu będzie reagować tak samo. Będzie trzymać piętę w miejscu ale poza tym da jej dużo swobody.

Saucony Freedom ISO 2 - detal

Tak właśnie należy patrzeć na Freedoma. Pod katem wolności jaką daje. Poza tym że to miękki but z dużą amortyzacją to przede wszystkim jest to but który daje wolność stopie i bardzo dużo naturalności.

Podsumowanie

PLUSYMINUSY
 • uniwersalność, sprawdzi się zarówno jako startówka, jak i but treningowy,
 • duża miękkość i amortyzacja,
 • bezszwowa, dobrze dopasowana cholewka w technologii ISOFIT,
 • bardzo dobra elastyczność podeszwy,
 • obniżony do 4 mm drop dający bardziej naturalne ułożenie stopy.
 • przez niski drop i wysoką elastyczność jest to but dla bardziej zaawansowanych,
 • wysoka cena.
REKLAMA

Zobacz także:

Saucony Freedom ISO – pierwsze wrażenie Freedom to bardzo interesujący model. Z jednej strony lekki, elastyczny i naturalny będący bardzo fajną propozycją jako but treningowo-start...
Saucony Jazz 21 – solidny but z trzema solidnymi plusami Jazz to jedna z najstarszych linii butów Saucony. W chwili obecnej być może już nawet bardziej kojarzona z lifestyle i Jazz Original niż z b...
Brooks Launch 6 – co nowego? Miękkie "poduszkowe" treningówki czy dynamiczne "surowe" startówki? A co jeśli ktoś potrzebuje buta treningowego ale z nieprzerośniętą amort...
Saucony Guide ISO – pierwsze wrażenie Co dla osób szukających większej stabilizacji przygotowało Saucony? Od wielu lat jest to Guide - but ze wsparciem i bardzo dobrą amortyzacją...

Skomentowali

 • Kaśka
  08.03.2019 at 12:03
  Permalink

  Kurczę, to wszystko brzmi mega dobrze! Akurat jestem na kupnie nowych butów (zaczyna się sezon, czas na coś nowego :D), będzie jak znalazł. Przymierzę, bo szukam właśnie czegoś bardziej naturalnego. Dzięki za polecenie

  Odpowiedz
 • Zuza
  08.03.2019 at 14:24
  Permalink

  Wow, nie dość, że z pewnością są wygodne, to jeszcze nieźle się prezentują ;). Z pewnością dodadzą motywacji niejednej kobiecie ;p

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *