Saucony Freedom ISO 2 – but który daje wolność stopie

Saucony Freedom 2 to następca buta który był moim objawieniem i odkryciem w roku ubiegłym. Bardzo przyjemna (i wcale nie mała) amortyzacja, sporo naturalności którą lubię a przede wszystkim bardzo dobrze „siadł” mi na stopie. Jego druga edycja to nadal ta sama specyfika.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – duża
5/7
▪ stabilizacja – umiarkowana
4/7
▪ elastyczność – duża
5/7
▪ waga rozmiaru 12US – 314 g
314 g
▪ spadek pięta-palce – 4 mm
4 mm
▪ cena katalogowa – 699 zł
699 zł

Przeznaczenie

Freedom to but treningowo-startowy o dużej amortyzacji i bardzo naturalnej specyfice. Co to oznacza? Że z jednej strony może być traktowany jako but treningowy dla osób lżejszych (do 80kg) ponieważ zapewnia wystarczająco dużo amortyzacji. Z drugiej strony jego bardzo miękka cholewka, wysoka elastyczność i niski 4 mm drop sprawiają, że jest to but dla osób nieco bardziej zaawansowanych o dobrej technice biegu.

Saucony Freedom ISO 2

Saucony – co dla kogo?

Wśród lekkich butów od Saucony to właśnie Freedom jest tym najlepiej amortyzowanym i najbardziej bezpiecznym. Te dwie właściwości sprawiają, że Freedom może być brany pod uwagę nawet jako drugi but (obok typowego buta treningowego) jako but startowy lub do szybszych jednostek treningowych.

trening/
amortyzacja
starty/
szybkość
neutralne neutralne stabilizacja
duża
amortyzacja
Triumph
duża
amortyzacja
Ride
duża
amortyzacja
Jazz Freedom Liberty
umiarkowana
amortyzacja
Breakthru
Kinvara
mała
amortyzacja
Fastwitch
minimalna
amortyzacja
Type A

Saucony Freedom ISO 2 - tyłem

Alternatywy

Z tego samego powodu alternatywy dla Freedoma to buty z pogranicza butów treningowo-startowych oraz treningowych ale stosunkowo lekkich.

model waga 9US drop cena
Adidas Adizero Boston 7
202 g 10 mm 599 zł
Asics DynaFlyte 3 257 g 8 mm 689 zł
Nike Epic React 2 220 g 10 mm 639 zł
Saucony Freedom ISO 2 258 g 4 mm 699 zł

Co z tą lekkością?

Lekkość buta jest. Freedom ISO 2 w rozmiarze 12US waży 314 gramów. O 4 gramów więcej od poprzednika co jest wkalkulowane w błąd pomiarowy. Można więc śmiało powiedzieć że lekkość Freedoma 1 jest kontynuowana we Freedomie 2.

Co pod spodem?

Podobnie jak waga niewiele zmienił się też but. Pod spodem podobnie jak w poprzedniku mamy piankę Everun. Występuje w butach Saucony na kilka sposobów. We Freedomach jest z niej wykonana całość podeszwy a więc amortyzacja jest taka sama niezależnie od tego o którym miejscu pod stopą mówimy.

Saucony Freedom ISO 2 - amortyzacja

Różnica w miękkości wynika tylko z dropu, czyli spadku pomiędzy piętą a palcami. Spadek ten jest na poziomie 4 mm, co sprawia, że stopa leży w bucie bardziej naturalnie niż w klasycznym obuwiu. Sprzyja to szybszemu i lepszej technice biegu. Tylko trzeba pamiętać o jednym. Samego Freedom nie sprawi, że będziesz biegać szybciej i lepiej technicznie.

Saucony Freedom ISO 2 - podeszwa detal

Pewną różnicę w porównaniu z poprzednikiem widać w ukształtowaniu podeszwy. Ma ona delikatne podniesienia na zewnętrznych krawędziach. Nie wpłyną one na właściwości całego buta ale każde takie podniesienie otacza stopę leżącą na podeszwie i sprawia że stopa leży bardziej stabilnie.

Podeszwa wykończona jest bieżnikiem z półprzezroczystej gumy. Dosyć gładkim i mało agresywnym a co za tym idzie najlepiej spisującym się na asfalcie i ubitych ziemnych drogach.

Saucony Freedom ISO 2 - bieżnik

Co na wierzchu?

Na wierzchu mamy cholewkę wykonaną z materiału przypominającego trochę tkane cholewki w Adidasie czy Nike. Jest to bardzo miękka i elastyczna cholewka. Właściwie nie posiada dodatkowych usztywnień co ma za zadanie dawać wolność stopie w tym jak pracuje i jak się układa podczas biegu.

Saucony Freedom ISO 2 - toebox

W celu jej dopasowania do stopy w środku mamy coś na zasadzie wewnętrznej elastycznej skarpety połączonej z językiem. Na jej wierzchu znajduje się system ISO czyli miękkie i wyraźnie zaznaczone „skrzydełka” mające za zadanie po zasznurowaniu buta układać się do stopy. Nie ma tutaj ani krzty usztywnień a cała cholewka bazuje na naturalnym dopasowaniu do stopy.

Saucony Freedom ISO 2 - ISOfit

W środku znajduje się też całkiem sporo gąbkowych wypełnień. Jest ich nieco więcej niż w poprzedniku choć tamten i tak był pod tym kątem komfortowym butem. Tutaj gąbek w wykończeniu jest jeszcze więcej a co za tym idzie stopa będzie nimi otulona jeszcze bardziej.

Saucony Freedom ISO 2 - wnętrze

I tak jedyne jakkolwiek usztywnione miejsce cholewki to zapiętek. Zastosowano tutaj zewnętrzny zapiętek SupportFrame. Jest to rama trzymająca piętę w miejscu. Choć usztywnia nieco buta to jest też jak cały but dosyć elastyczna. Bez problemu można ją składać za pomocą dłoni. Podczas biegu będzie reagować tak samo. Będzie trzymać piętę w miejscu ale poza tym da jej dużo swobody.

Saucony Freedom ISO 2 - detal

Tak właśnie należy patrzeć na Freedoma. Pod katem wolności jaką daje. Poza tym że to miękki but z dużą amortyzacją to przede wszystkim jest to but który daje wolność stopie i bardzo dużo naturalności.

Podsumowanie

PLUSY MINUSY
 • uniwersalność, sprawdzi się zarówno jako startówka, jak i but treningowy,
 • duża miękkość i amortyzacja,
 • bezszwowa, dobrze dopasowana cholewka w technologii ISOFIT,
 • bardzo dobra elastyczność podeszwy,
 • obniżony do 4 mm drop dający bardziej naturalne ułożenie stopy.
 • przez niski drop i wysoką elastyczność jest to but dla bardziej zaawansowanych,
 • wysoka cena.
REKLAMA

6 myśli na temat “Saucony Freedom ISO 2 – but który daje wolność stopie

 • 08.03.2019 o 12:03
  Permalink

  Kurczę, to wszystko brzmi mega dobrze! Akurat jestem na kupnie nowych butów (zaczyna się sezon, czas na coś nowego :D), będzie jak znalazł. Przymierzę, bo szukam właśnie czegoś bardziej naturalnego. Dzięki za polecenie

  Odpowiedz
 • 08.03.2019 o 14:24
  Permalink

  Wow, nie dość, że z pewnością są wygodne, to jeszcze nieźle się prezentują ;). Z pewnością dodadzą motywacji niejednej kobiecie ;p

  Odpowiedz
 • 30.04.2019 o 22:52
  Permalink

  Cześć Paweł, czy Twoim zdaniem Freedom Iso lub iso 2, nadają się jako but do długich wybiegań (>21km, głównie asfalt) dla szczupłego biegacza (ok. 73 kg) biegającego ze śródstopia? Szukam takich własnie butów, chce zwiększyć kilometraż do 60 km tygodniowo i potrzebuję bezpiecznego ale mimo to żwawego buta do wybiegań. Ostatnio biegałem w Vazee Pace (wybiegania) i Zante (tempa i krótsze ale szybsze biegi). Teraz została mi tylko para Zante :). W zawodach nie startuję, biegam dla przyjemności biegania i lubię buty responsywne, dynamiczne. Nie lubię typowych bezpiecznych treningówek do klepania km-ów. Pozdrawiam, A.

  Odpowiedz
  • 03.05.2019 o 20:40
   Permalink

   Myślę, że jak najbardziej tak. Czytając to co napisałeś to właściwie jesteś idealnym biegaczem dla Freedoma.

   Odpowiedz
 • 16.05.2019 o 22:37
  Permalink

  Cześć Paweł, zastanawiam się nad kupnem Freedomów. Na asfalcie biegam głównie połówki i maratony czasami jakaś dyszka, ważę około 75 kg. Do tej pory biegałem w Ride zarówno na treningach jak i zawodach. Trochę obawiam się dropu 4 mm, ale w górach biegam w Peregrinach o takim dropie. Tylko, że to inne bieganie. Miesięcznie robię 300 – 400 km. Myślisz, że to dobry but dla mnie?

  Odpowiedz
 • 01.06.2019 o 13:13
  Permalink

  Cześć Paweł. Jestem szczupłym wysokim biegaczem 195cm 84kg. Poszukuję buta typowo treningowego z dropem poniżej 8mm (biegam ze śródstopia). Gdyby triumph miał 4-6mm drop bralbym w ciemno. Czy ten but będzie mnie dobry? Na rynku nic nie ma poza Hoka Clifton ale sporo osób narzeka tam na odciski i wytrzymałość. Dzięki za radę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *