Salomon Running – przegląd butów do biegania

27 października 2016 7 min czytania
Salomon - logo

But terenowy butowi terenowemu nie równy. Z jednej strony może być to terenówka w wysokie góry (nawet z metalowymi kolcami) z drugiej mamy buta tak terenowego, że wręcz jest idealny na asfalt. Pomiędzy nimi mamy natomiast te buty w które wybierane są najczęściej. I tak też jest u Salomona.

REKLAMA

Zanim o poszczególnych modelach to najpierw zerknijmy jak to wygląda w ogólnym zarysie.

W butach biegowych Salomona wyróżniamy 3 główne segmenty:

  • TRAIL RUNNING – główna linia czyli po prostu buty terenowe. Przeznaczone na trudny teren, offroad, przełaje.
    • Off-Trail – Najbardziej hardcorowa, ciężka i wytrzymała grupa butów na każdą pogodę i każdą nawierzchnię. Znajduje się w niej tylko jeden model XA PRO 3D
    • Technical Trails – Najbardziej uniwersalna grupa butów Salomona. Mamy to wszystkie dobrze zabudowane terenówki w trudny teren – od śniegu poprzez błoto aż na kamienie. Tu znajdują się najbardziej znane modele Samolona jak Wings Pro czy Speedcross.
    • Light Trails – Buty lekkie terenowe, ale niekoniecznie w lżejszy teren. O mniejszej wadze, mniej agresywnym bieżniku i trochę mniejszej ochronie przed trudnymi warunkami. Ale za to o niższym dropie i lepszym czuciu podłoża. Buty z tej linii można rozpoznać po dopisku „Sense”.
  • RUNNING – linia butów Salomona do biegania w mieście. Nastawione raczej na amortyzację niż ochronę i przyczepność w trudnym terenie.
    • Cushioning – Najlepiej amortyzowane buty Salomona. Przeznaczone do biegania po asfalcie, mieście, parkach.
    • Lightweight – Buty asfaltowe o nieco lżejszej i odchudzonej konstrukcji.

Tak to wygląda w tabeli:

OFF-ROADTRUDNY TERENLEKKI TERENLEKKI TEREN/ULICAULICA
XA PROWings ProSense ProX-ScreamSonic Pro
 Wings FlyteSense MantraX-MissionSonic Aero
 SpeedcrossSense Propulse  
 SpeedtrakSense Pulse  
 Spikecross   
 Snowcross   

A tak w rozbiciu na poszczególne modele:

Off-Trail

XA PRO 3D

Salomon XA Pro

Pancerny to za mało powiedziane. Występuje w dwóch wersjach, z GoreTexem i bez niego. Tak ciężki, zabudowany i wytrzymały że jego przeznaczeniem są raczej nie biegi ale przedzieranie się przez lasy i góry na azymut.

Waga: 410 g mężczyźni, 350 g kobiety
Drop: 12 mm, pięta: 26 mm, palce: 14 mm

Technical Trails

Wings Pro

Salomon Wings Pro 2

Najbardziej uniwersalny model Salomona. Sprawdzi się i w górach i na mazurach. Stosunkowo ciężki i ze stosunkowo dużą amortyzacją jak na but terenowy. Z głębokim i agresywnym bieżnikiem wykonanym z twardej gumy. W środku ma wszystko co najlepsze w Salomonie. Posiada bezszwową cholewkę z systemem dopasowania EndoFit. W podeszwie znajdziemy płytkę izolującą od ostrych krawędzi. Jest też sznurowanie Quick Lace. Występuje w wersji z wodoodporną membraną Gore-Tex.

Waga: 335 g mężczyźni, 285 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 27 mm, palce: 17 mm

Wings Flyte

Salomon Wings Flyte 2

Flyte to prostsza wersja Wingsa Pro. Wykonana też w prostszy sposób bo zamiast elementów zgrzewanych łączona szwowo. Bieżnik również głęboki i agresywny i da sobie radę w każdych warunkach. W porównaniu do wersji Pro brakuje mu płytki w podeszwie izolującej od ostrych krawędzi. Podobnie jak i Wings Pro występuje również w wersji z Gore-Texem.

Waga: 340 g mężczyźni, 285 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 28 mm, palce: 18 mm

REKLAMA

Speedcross

Salomon Speedcross 4

Klasyka Salomona. But przeznaczony do agresywnego biegania po górach, błotach i w każdym innym trudnym terenie. Z gładką, dobrze dopasowaną (i stosunkowo wąską) cholewką. Bieżnik bardzo głęboki i agresywny przeznaczony najbardziej na błotniste i nieutwardzone drogi. Bez izolującej płytki ProfeelFirm izolującej od ostrych krawędzi, ale w błocie i ziemi nie jest to najważniejsze…

Tak się prezentuje wersja Pro ale Speedcross występuje w wielu innych wersjach. Występuje w wersji GTX, czyli z wodoodporną membraną GoreTex. Następnie mamy wersję CS z membraną ClimaShield też po części wodoodporną. Potem wersję Pro, która jest ostatnią z EndoFitową cholewką. Za nimi jest ten klasyczny „po prostu” Speedcross. Na samym końcu jest najprostsza wersja Vario – poznać ją łatwo po klasycznych sznurówkach bez QuickLace.

Waga: 325 g mężczyźni, 275 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 30 mm, palce: 20 mm

Speedtrak

Salomon Speedtrak

Prosty but do biegania w trudnym błotnistym terenie. Z równie agresywnym bieżnikiem co Speedcross ale za to z dużo prostą siateczkową cholewką bez żadnych dodatkowych membran. Tak naprawdę główną jego zaletą jest głęboki i agresywny bieżnik jak w Speedcrossach.

Waga: 240 g mężczyźni, 245 g kobiety
Drop: 6 mm, pięta: 23 mm, palce: 17 mm

Spikecross

Salomon Spikecross

Jeden z dwóch butów Salomona z metalowymi kolcami w podeszwie. Poza tym wszystko jak w Speedcrossach – dopasowana cholewka EndoFit ze sznurowaniem QuickLace, membrana ClimaShield. Bieżnik głęboki i agresywny  jak w Speedcrossach ale właśnie z kolcami. Jeśli komuś brakowało przyczepności w Speedcrossach to jest Spikecross.

Waga: 325 g mężczyźni
Drop: 11 mm, pięta: 20 mm, palce: 9 mm

Snowcross

Salomon Snowcross

Jeśli Spikecross z metalowymi kolcami wydaje się nie dość agresywny to Salomon ma jeszcze coś bardziej pancernego. Snowcross poza wszystkimi elementami ze SpikeCrossa (EndoFit, QuickLace, ClimaShield, kolce w podeszwie) ma też wysoką cholewkę mającą za zadanie nie wpuścić do środka ani grama śniegu. But dla hardcorowców biegających zimą w głębokim śniegu po górach – inaczej się w tym bucie nie da.

Waga: 366 g mężczyźni
Drop: 11 mm, pięta: 31 mm, palce: 20 mm

Light Trail

Sense Pro

Salomon Sense Pro 2

Najbardziej zaawansowany but z linii Sense. Wykończony gładko z dopasowaną do stopy cholewką EndoFit. Bieżnik umiarkowanie agresywny i przeznaczony raczej na ubite szlaki. W podeszwie mamy ProfeelFilm czyli płytkę izolującą stopę przed ostrymi krawędziami. To co go odróżnia od innych butów to też drop obniżony do 6 mm. Dzięki niemu w butach biega się bardziej naturalnie i lepiej czuje podłoże. Dobra opcja jako but startowy do biegów terenowych, czy na biegi CityTrail.

Waga: 265 g mężczyźni, 245 g kobiety
Drop: 6 mm, pięta: 23 mm, palce: 17 mm

REKLAMA

Sense Mantra

Salomon Sense Mantra 3

Minimalnie prostsza wersja Sense Pro. Przede wszystkim szwowo wykończona, przez co jest cięższa. Bieżnik również inny, nieco drobniejszy i trochę asfaltowy. Sprawdzi się kiedy poza terenem musisz do niego kawałek dobiec. Płytka w śródstopiu jest więc o izolację w terenie nie trzeba się martwić.

Waga: 275 g mężczyźni, 250 g kobiety
Drop: 6 mm, pięta: 21 mm, palce: 15 mm

Sense Propulse

Salomon Sense Propulse

Jeden z dwóch butów z obniżonym dropem i o dużej amortyzacji. Ten lepiej dopasowujący się do stopy bo ze sznurowaniem QuickLace. Z niskim dropem, dużą amortyzacją i mało agresywnym bieżnikiem przeznaczony jest raczej do miejskiego biegania niż terenowego.

Waga: 335 g mężczyźni, 294 g kobiety
Drop: 6 mm, pięta: 29 mm, palce: 23mm

Sense Pulse

Salomon Sense Pulse

Najprostszy z tej z tej grupy. Od Propulse różni się tylko brakiem QuickLace. Również najlepiej sprawdzi się w miejskich biegach.

Waga: 345 g mężczyźni, 305 g kobiety
Drop: 6 mm, pięta: 29 mm, palce: 23 mm

Cushioning

X-Scream

Salomon X-Scream

Zabrzmi to dziwnie ale to najlepiej amortyzowany but Salomona. X-Scream występuje w dwóch wersjach – z membraną Gore-Tex i bez niej. Niezależnie od dużej amortyzacji posiada wszystkie terenowe rozwiązania Salomona. Jest cholewka EndoFit, ale nie w pełni bezszwowa. Jest QuickLace jako sznurowanie. Jest ProfeelFilm czyli płytka izolująca od ostrych krawędzi. Technicznie but z pogranicza terenowego i asfaltowego bo łączący cechy ich obu.

Waga: 300 g mężczyźni, 255 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 29 mm, palce: 19 mm

X-Mission

Salomon X-Mission 3

Prostszy od X-Scream. O umiarkowanej amortyzacji, prostszej konstrukcji cholewki i podeszwy. Nieskomplikowany but do miejskiego biegania i do miejskich parków.

Waga: 290 g mężczyźni, 250 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 27 mm, palce: 17 mm

Lightweight

Sonic Pro

Salomon Sonic Pro

Lekki but miejski od Salomona. Z tych amortyzowanych (Sense Propulse, X-Scream) zdecydowanie najlżejszy. Z całkowicie bezszwową cholewką, dużą amortyzacją opartą na dwóch różnych piankach i typowo asfaltowym bieżnikiem. Dla większej ochrony w (lekkim) terenie mamy też płytkę ProfeelFilm w śródstopiu.

Waga: 240 g mężczyźni, 190 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 24 mm, palce: 16 mm

Sonic Aero

Salomon Sonic Aero

Jak się łatwo domyślić to prostsza wersja Sonic Pro. Z nieco mniejszą amortyzacją i sznurowaniem bez QuickLace.

Waga: 240 g mężczyźni, 190 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 24 mm, palce: 16 mm

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pietro
pietro
7 lat temu

a Salomon X Tour? 😉

Piotr
Piotr
7 lat temu
Reply to  pietro

Na polskiej stronie sklepu Salomona ich nie dostaniesz 😉

#BiegaczPo50
#BiegaczPo50
7 lat temu

Jako użytkownik butów Salomon S-Lab Sense (czerwone, chyba poprzedni model, drop 4 mm) chciałbym zadać pytanie dotyczące trwałości tych butów. Otóż po około 250 kilometrach przebiegu, dodam, że w lekkim terenie (polne drogi, leśne dukty, bez ostrych kamieni, wystających korzeni, i tym podobnych utrudnień) w prawym bucie, z boku, po wewnętrznej stronie, ale nie w miejscu zginania się palców (mam zdjęcia, mogę przesłać) pojawiło się pęknięcie. Pękła nie tylko siatka, ale i wzmocnienie obok. Jak na but z wysokiej półki cenowej, podobno wysokiej klasy, jakość materiału marniutka. Oczywiście moim zdaniem. Czy ktoś ma podobne problemy? Polski oddział firmy odsyła mnie do sklepu i nie stara się wyjaśnić przyczyny tej – jak przypuszczam – wady materiałowej. Bedę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Piotr
Piotr
7 lat temu
Reply to  #BiegaczPo50

Hej, a w jakim sklepie kupowałeś te buty?
pozdrawiam serdecznie, Piotr

Inga
Inga
5 lat temu
Reply to  #BiegaczPo50

Ja miałam podobnie, po trzech biegach w moich speedcrossach vario II po około 30 km w górskim terenie przetarł, czy przerwał się materiał po obu stronach buta przy złączeniach gumy z materiałem. Wybieram się z reklamacją do sklepu. Pozdrawiam Inga

Mateusz
Mateusz
4 lat temu
Reply to  #BiegaczPo50

Mi XA PRO 3D po pierwszym górskim maratonie (dużo błota) podarły się w najszerszym miejscu stopy. Dziury takie, ze palec można włożyć. Jednak nie zraziło mnie to i używałem je jeszcze 3 lata. Mam już nowe – wersja z gtx ale stare jeszcze będę katował na zmianę ze speedcrossami.

Robert
Robert
5 lat temu

U mnie pęknięcie (przetarcie) w speedcross 4 na zewnętrznym zgięciu już obu butach, pojawia się również od wewnątrz – przebieg jakieś 500 km. Buty kupione w zalando rok temu – złożona reklamacja uznana w połowie (zwrócili polowe zapłaconej wartości) po pęknięciu w pierwszym bucie, w uzasadnieniu jakiś bełkot o tym, że to nie wada tylko eksploatacja i jak pęknie w drugim to mam do nich nie pisać.

Joanna
8 miesięcy temu

A ja mam pytanie, czy ktoś biegał w praktyce w tych Snowcrossach? 😀 Szukam czegoś na zimę w górach właśnie, a z raczkami jakoś nie mogę się dogadać 😉