Półmaraton Praski – nie ma wału, jest Praga!

W zeszłym roku pisałem, że „Półmaraton miał pobiec po Pradze, a tu taki Wał.” Cała trasa półmaratonu zamknęła się w szybkim, ale i przeraźliwie nudnym Wale Miedzeszyńskim. Reakcje były podzielone, ale nie tylko ja liczyłem na trasę która pokaże trochę praskiej strony Warszawy. W tym roku organizatorzy przedstawili zupełnie inną trasę. Wał też będzie ale będzie też Praga.

REKLAMA
W tym roku też organizatorzy dużo wcześniej  niż w roku ubiegłym pokazali trasę półmaratonu. Pokazali też trasę zupełnie inną. Tak wygląda:

Półmaraton Praski - trasa 2015

I pewnie gdyby nie fakt, że w zeszłym roku trasa była dla mnie rozczarowaniem tej tegorocznej bym nie komentował. Bo sama w sobie nie jest ani najlepsza ani najgorsza. Jest taka jaka być powinna.

W porównaniu z zeszłym rokiem zmieniło się praktycznie wszystko. Miejsce startu będzie na ulicy Grochowskiej zamiast na ul. Zielenieckiej. Ten mały i ciasny zbieg z al. Waszyngtona na Wał Miedzeszyński będzie dopiero na piątym kilometrze, a nie na pierwszym gdzie w stawce jest zdecydowanie ciasnej. Będzie kilka kilometrów po Saskiej Kępie i po Gocławiu. Na Saskiej Kępie, a dokładnie na Skrzyżowaniu ulicy Saskiej z al. Stanów Zjednoczonych będzie zapewne jeden jedyny odczuwalny podbieg na całej trasie – wiadukt nad aleją.

Druga część trasy to Wał Miedzeszyński. Długa prosta z Gocławia aż po skraj Starej Pragi. Płasko jak na stole a dystans można odmierzać wiaduktami ale… tymi nad głową. Końcówka to okolice Stadionu Narodowego. Pod koniec nie zbiegniemy od razu pod stadion jak rok temu, ale zaczepimy jeszcze ulicę Targową. Będzie kilka zygzaków i zakrętów i coś czuję że ten ostatni kilometr będzie się dłużył. No i finisz.

I choć Wał Miedzeszyński został to jest tylko jednym z elementów trasy. Już nie przytłacza tak jak poprzednio. Generalnie trasa to taki kompromis między ładną ale trochę wolniejszą trasą biegnącą zygzakiem po Pradze, a nudną ale szybką trasą po Wale Miedzeszyńskim. Jak dla mnie jest to dużo lepsza trasa niż rok temu.

A na koniec taki mały quiz. Która opcja trasy Półmaratonu Praskiego wam się bardziej podoba?

Półmaraton Praski 2014 i 2015 - porównanie

Po lewej zeszłoroczny Wał, po prawej tegoroczna Praga.

REKLAMA

4 myśli na temat “Półmaraton Praski – nie ma wału, jest Praga!

 • 17.01.2015 o 15:24
  Permalink

  Trasa zdecydowanie lepsza. Ten jeden wiadukt na saskiej nie zrobi żadnej różnicy. Na Biegu Niepodległości też jest wiadukt przez który przebiega się dwa razy a trasa i tak jest szybka.

  Odpowiedz
 • 18.01.2015 o 13:02
  Permalink

  Nowa trasa jest zdecydowanie ciekawsza. Może nie taka szybka ale mi to akurat nie przeszkadza i tak biegam wolno. Najważniejsze jest jednak to że organizatorzy poważnie wzięli pod uwagę komentarze biegaczy i dokonali zmian. Gdyby w tegorocznej edycji trasa została ta sama to bym nie stratował a tak już nie mogę się doczekać 🙂

  Odpowiedz
 • 19.01.2015 o 15:29
  Permalink

  Trasa zdecydowanie fajniejsza, głosuję na zygzak po Pradze 🙂

  Odpowiedz
 • 20.01.2015 o 07:51
  Permalink

  Zakrętas po Pradze, to oczywiście fajniejsza opcja trasy. Jak ktoś chce szybką trasę? – nie tym razem.
  Minusy? – paraliż komunikacyjny!
  Dobrze, że organizatorzy wzięli pod uwagę komentarze. Praga to urocza dzielnica, bieg Wałem zupełnie tego nie oddawał.
  Cieszę się, że w tym roku zapowiada się ciekawiej – planuję tam być! 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *