Nike Zoom Vomero 14 – Pegasus na sterydach

Vomero to od lat synonim bardzo dobrze amortyzowanego buta. Najnowsza edycja poza miękkością od swojego lżejszego brata Pegasusa, przejęła też trochę szybkości. Czy słusznie?

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – największa
7/7
▪ stabilizacja – duża
5/7
▪ elastyczność – mała
3/7
▪ waga rozmiaru 12US – 326 g
326 g
▪ spadek pięta-palce – 10 mm
10 mm
▪ cena katalogowa – 589 zł
589 zł

Przeznaczenie

Nike Zoom Vomero to but do biegania z największą amortyzacją. Przeznaczony dla osób biegających i twardych nawierzchniach i szukających maksymalnego komfortu. Także dla tych o nieco większej wadze, którzy właśnie z tego powodu tej amortyzacji potrzebują. Najnowsza edycja odbiega nieco od typowego „poduszkowca”. Poza bardzo dużą amortyzacją jest w nim sporo cech nadających nowemu Vomero bardziej dynamicznego przeznaczenia.

Nike Zoom Vomero 14

Nike

W palecie modeli Nike cały czas jest to najlepiej amortyzowany but. Przeznaczony na najdłuższe dystanse. Cały czas aktualne jest też stwierdzenie, że to lepiej amortyzowany Pegasus. Tak też może być używany. Pegasus jest zbyt miękki i za wąski? Jest Vomero. Vomero jest zbyt miękkie i „kapciowate”? Jest Pegasus.

neutralneutral/
stabilizacja
stabilizacja
największa amortyzacjaZoom Vomero
bardzo duża amortyzacjaZoom Pegasus
Epic React
Odyssey ReactZoom Structure
bardzo duża amortyzacjaZoom Winflo

Nike Zoom Vomero 14 - detal

Alternatywy

Nadal dla Vomero alternatywami są inne najlepiej amortyzowane buty w swoich markach. Niemniej jednak to Vomero 14 wyrasta na najlżejszego i najbardziej dynamicznego z nich.

modelwaga 9USdropcena
Asics Gel-Nimbus 19315 g10 mm759 zł
Brooks Gliceryn 16
300 g10 mm639 zł
Adidas UltraBoost
304 g10 mm749 zł
Nike Zoom Vomero 14
285 g10 mm589 zł
Saucony Triumph ISO 4
306 g8 mm699 zł

Co w bucie?

Pierwsza rzecz która rzcuca się w oczy to waga. Ta linia ma to szczęście że mogłem zważyć wszystkie edycje od 2014 roku. Tak wiec Vomero 9 – 355 gramów, Vomero 10 – 329 gramów, Vomero 11 – 358 gramów, Vomero 12 – 336 gramów, Vomero 13 – 338 gramów. Natomiast najnowsze Vomero 14 w rozmiarze 12US waży 326 gramów. Spadek wagi nie jest może spektakularny ale to najlżejsze Vomero jakie miałem w rękach. Lżejsze czyli… szybsze?!

Nike Zoom Vomero 14 - amortyzacja

Zmiany dotknęły w tym przypadku niemal każdego elementu buta. Przede wszystkim amortyzacja. Dotychczas maksymalna amortyzacja w Vomero realizowane była przez dwie poduszki gazowe – jedna pod piętą, druga pod śródstopiem. Opakowane to wszystko było pianką Cushlon.

W Vomero 14 wszystko się zmieniło. Zamiast dwóch poduszek mamy jedną, na wzór tej w Pegasusie. Poduszka gazowa ciągnie się pod niemal całą długością stopy. Od pięty aż po rejon śródstopia. Sama w sobie jest elementem bardziej sprężystym niż pianka i daje trochę inne odczucia niż poprzednie rozwiązanie. Jedno tylko się nie zmieniło – jest bardzo miękko!

Nike Zoom Vomero 14 - wyprofilowanie

Wraz ze zmianą dwóch poduszek na jedną dużą zmieniło się też jej opakowanie. W poprzednikach była to pianka Cushlon. W Vomero 14 jest to pianka React – lżejsza i bardziej sprężysta od poprzednio stosowanego Cushlona. Całościowo można spodziewać się zarówno bardzo dużej amortyzacji (taka powinna być) oraz dosyć sprężystego i dynamicznego charakteru. Tym samym Vomero zyskuje więcej uniwersalności.

Znaczącą zmianą jest też sam kształt podeszwy. Podobnie jak w Pegasusach, które czerpią z wyścigowych Vaporfly’ów także tutaj mamy zaznaczony czub z tyłu podeszwy. Podeszwa w części piętowej zrobiła się też minimalnie węższa. Może to dawać trochę mniejszą stabilność w części piętowej. Ale nie musi. Czas pokaże.

Nike Zoom Vomero 14 - tyłem

Bieżnik jak przystało na „asfaltowca” – typowo asfaltowy, niezbyt głęboki. Zbudowany z dwóch głównych panelów twardszej gumy z bruzdą po środku. Zielony element to najbardziej wytrzymała mieszanka gumy. Znajduje się w miejscu gdzie pięta ma pierwszy i największy kontakt z podłożem. Natomiast linia pośrodku ma prowadzić buta i pomagać w jego przetoczeniu. Przy okazji też go trochę odchudza (gram do grama i waga spada).

Taki bieżnik sprawdzi się przede wszystkim na twardych nawierzchniach jak asfalt, kostka czy ubite ziemne drogi.

Nike Zoom Vomero 14 - bieżnik

Cholewka przede wszystkim, nie mogło być inaczej, bezszwowo wykonana. Tradycyjnie mamy dwie warstwy siatki. Jedną bardziej ponacinaną na zewnątrz. Drugą jednolitą w środku. Charakterystyczny jest też system flywire. To te cienkie żyłki biegnące od podstawy buta do okolic sznurowadeł. Wraz z wzmocnieniem znajdującymi się w bocznych częściach cholewki trzymają stopę i poprawiają dopasowanie buta.

Ten całkiem dobrze otula stopę choć z przodu nadal mam całkiem sporo miejsca. Nie jestem pewny czy będę go teraz jednym tchem polecał wraz z innymi szerokimi butami, ale nadal widać pewne rozgraniczenie. Pegasus jest nieco węższy. Vomero – szerszy.

Nike Zoom Vomero 14 - cholewka

Ciekawą rzecz widać w zapiętku. Rzuca się w oczy, że jest podniesiony i wygięty z zewnątrz w szpic. Ale nie o to chodzi. Najciekawsze jest jego wnętrze. W miejscu gdzie w niemal każdych innych butach jest jednolity miękki kołnierz wokół pięty tutaj mamy… poduszeczki. Wyściółka zapiętka została tak ukształtowana, że tworzy cztery jakby poduszeczki otulające piętę dookoła. Sprawia to miłe wrażenie. Jak się sprawdzi w dłuższej perspektywie? Zobaczymy.

Nike Zoom Vomero 14 - zapiętek

Podsumowanie

PLUSYMINUSY
 • bardzo dobra amortyzacja,
 • lekki jak na but o tak dużej amortyzacji,
 • najlżejszy Vomero od 2014 roku,
 • bezszwowa cholewka ze zintegrowanym językiem,
 • większa sprężystość.
 • wysoka cena.
REKLAMA

Zobacz także:

Nike Zoom Vomero 13 – komfort ma więcej kilometrów Najnowszego Vomero reklamuje hasło "Komfort ma więcej kilometrów". I to fakt, bo Vomero choć znowu przeszło delikatny lifting jest jednym z ...
Nike Zoom Vomero 12 – lżejszy, węższy z niższym dropem ale... Po dodaniu drugiej poduszki gazowej do Pegasusa 33 można odnieść wrażenie że Pegasus i Vomero to tak samo amortyzaowane buty. Nic bardziej m...
Nike Zoom Vomero 10 – twardsze, węższe, inne… Nike Zoom Vomero 10 to kolejne już wcielenie najlepiej amortyzowanego buta od Nike dla stopy neutralnej. To but, który nigdy nie był i nie b...
Nike Zoom Vomero 9 – pierwsze wrażenie Vomero dziewiątki to najwyższy model Nike, jeśli chodzi o buty neutralne. To taki trochę poduszkowiec zapewniający maksimum wygody i amortyz...

Jeden komentarz

 • Sea
  04.01.2019 at 09:05
  Permalink

  Jeżeli Pegasusy są zbyt ciasne, to jest też szersza opcja 2E.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *