Najlepsze i najważniejsze buty do biegania 2018 roku!

Do końca roku zostało jeszcze co prawda kilka tygodni ale wszystko co dobre w butach biegowych w 2018 roku już ujrzało światło dzienne. Które z modeli w moich oczach były w 2018 roku tymi kluczowymi? Które były najlepsze?

REKLAMA

Najlepsze

Saucony Freedom ISO – najlepsze po raz pierwszy

Jeden z dwóch treningowych butów z 2018, które „siadły” mi najlepiej. Dodatkowo jest to zupełnie coś innego niż wszystkie dotychczasowe buty treningowe Saucony. Jeszcze lżejszy, jeszcze bardziej elastyczny, o jeszcze niższym dropie. W mojej ocenie jest dużo bardziej godzien uwagi niż Triumphy, Ridy czy Guidy… Jedyne co może niektórym w nim przeszkadzać to niski drop (4mm) i właśnie ta naturalna (ale mniej trzymająca stopę) konstrukcja.

Saucony Freedom ISO

Adidas SolarBoost – najlepsze po raz drugi

Kiedy padło hasło, że Adidas zamyka rozdziały pod tytułem Energy Boost, Supernova i Response pojawiła się też wątpliwość. Czy nowe Soalarowe buty będą co najmniej tak dobre jak ich poprzednicy? Okazało się że tak. SolarGlide jest solidnym i nie gorszy niż Supernova. Ale największą zmianę na plus przeszedł właśnie SolarBoost. Nadal jest bardzo uniwersalnym butem, ale leżącym o niebo lepiej niż poprzednik, czyli Energy Boost. W 2018 roku to właśnie w SolarBoostach zrobiłem najwięcej kilometrów.

Adidas SolarBoost

Inov-8 TerraUltra G 260 – pierwsze buty z grafenem

Pierwsze buty do biegania wykorzystujące grafen – rodzaj węgla którego warstwa może osiągać grubość zaledwie jednego atomu. Jest przy tym niesamowicie wytrzymały a zarazem i giętki. W butach został zastosowany w miejscu która jako pierwsze powinno być jak najbardziej wytrzymałe – w bieżniku. Oczywiście cały bieżnik nie został wykonany z tego materiału a z mieszanki gumy wzmocnionej grafenem. Bieżnik ma być o 50% mocniejszy, 50% bardziej rozciągliwy i 50% bardziej odporne na zużycie. Brzmi obiecująco!

Inov-8 Terraultra 260

Warte wyróżnienia

Nike Vaporfly 4% – za rekord świata

Buty same nie biegają lecz ten na nogach Eliuda Kipchoge zbliżył się jak żaden wcześniej do granicy 2 godziny w maratonie. Choć z racji wysokiej i grubej podeszwy nie wygląda jak typowy but startowy daje bardzo dobrą dynamikę. Oczywiście aby wsiąść w niego trzeba być w stanie biegać tempem po 4:00/km lub szybszym. Dopiero przy wyższych prędkościach but i zatopiona w podeszwie płytka z włókna węglowego zaczyna pracować i oddawać energie tak jak powinny.

Nike VaporFly 4%

Adidas Boston – najlepszy z lekkich

Nieważne czy to wersja szósta czy siódma. Boston w obecnej chwili to dla mnie ideał buta treningowo startowego. Przy moich tempach startowych oscylujących gdzieś pomiędzy 4:10 a 4:40/km jest idealną startówką. Leży idealnie, przetacza się idealnie. Oby Adidas w kolejnych latach nie zmienił tego buta na gorsze.

Adidas Adizero Boston 6 - cholewka

Brooks Ghost 11 – za całokształt

Ostatni z wyróżnionych to but, który nie ma na swoim koncie rekordu świata jak Vaporfly, nie ma grafenu w podeszwie jak Inov-8. Nie jest też nowinką jak Freedom czy SolarBoost. To może i cichy ale towarzysz bardzo dużej rzeszy biegaczy. Być może spośród butów z tego zestawienia to właśnie Ghostów na świecie biega najwięcej. Dlaczego? Dlatego jest to bardzo dobrze amortyzowany but. Ma bezpieczny 12 mm drop, który pomaga nie przeszkadza biegać z pięty. Ma dosyć uniwersalny bieżnik i zapewnia niezłą stabilność.

Brooks Ghost 11

Ciekawe co przyniesie rok 2019?

REKLAMA

Zobacz także:

TOP5 na LAT5, czyli najlepsze buty biegowe pięciolecia Przez pięć lat pracy w Sklepie Biegacza, a tyle właśnie mija, miałem w rękach setki modeli butów. Kilkadziesiąt z nich miałem na nogach. W n...
Solar Boost i co dalej? Przegląd butów do biegania Adidas 2018 Na początku tego roku właściwie wszystkie buty biegowe Adidas zostały wywrócone do góry nogami. Zniknął kultowy Energy, Supernova, która pow...
Treningowe buty do biegania na szeroką stopę – które wybra... Najprościej byłoby gdybyśmy mieli możliwość wyboru butów w chociażby dwóch szerokościach - standardowej oraz szerokiej. Tak jednak nie jest ...
Nike #WeFly, czyli czterej szybcy muszkieterowie Od czasów #breaking2 minęło trochę czasu a w tym czasie Nike rozwinęło pod szyldem #WeFly rozwinęło linię szybkich butów łącząc rekordowego ...

Skomentowali

 • KRZYSZTOF
  18.12.2018 at 20:53
  Permalink

  A tu Speedgoad 3Hoki Nike Terra Kiger 5 idą Vomero 14 już biega SZOK do wyboru do koloru POZDROWIENIA WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO z okazji świąt BOŻEGO NARODZENIA

  Odpowiedz
 • Anonim
  20.12.2018 at 23:32
  Permalink

  Brakuje w zestawieniu butów „terenowych” :/

  Odpowiedz
 • rg
  22.12.2018 at 12:38
  Permalink

  Solary jeszcze przede mną, co do Bostonów to potwierdzam wszystkie moje rekordy na 5 i 10 km padły właśnie w tym bucie. Spokojnych Świąt.

  Odpowiedz
 • paweł
  23.12.2018 at 12:38
  Permalink

  A będą jeszcze saucony freedom dostępne w sprzedaży ? Bo widzę ciężko znaleźć.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *