Euro 2016 – ile kilometrów przebiegli piłkarze?

Dwa lata temu zrobiłem takie podsumowanie po Mistrzostwach Świata w Brazylii. Teraz, w ramach ciekawostki postanowiłem powtórzyć to z ostatnim Euro 2016. Tak więc dowiesz się, która nacja na Euro wybiegała najwięcej oraz, że statystyczny piłkarz podczas Euro 2016 przebiegał w 90 minut niecałe 9,8 kilometra.

REKLAMA
Pomiędzy Mundialem 2014 i Euro 2016 jest tylko zasadnicza różnica w dostępnych danych. UEFA w przeciwieństwie do FIFA nie udostępniła w raportach pomeczowych kilometrów pokonanych przez poszczególnych zawodników, a jedynie przez całe drużyny. Tak więc nie powiem wam który piłkarz przebiegł najwięcej. Powiem wam za to, która reprezentacja była najbardziej wybiegana na Euro.

Najwięcej przebiegniętych kilometrów w całych mistrzostwach

Najbardziej wybiegani byli co oczywiste Portugalczycy. Grali wszak do końca i dwukrotnie w dogrywkach. Ilościowo biją wszystkich na głowę. Jakościowo natomiast wszystkich biją… Włosi. W przeliczeniu na 90 minut meczu statystyczny Włoch przebiegał ponad 10,3 kilometra. To o kilometr więcej niż statystyczny Rumun czy Irlandczyk.

lp.reprezentacjakm łączniekm drużyna
w 90 min
km zawodnik
w 90 min
1Portugalia857,850107,2319,748
2Francja778,248106,1259,648
3Niemcy705,595111,41010,128
4Walia634,940105,8239,620
5Włochy608,049114,00910,364
6Polska605,422106,8399,713
7Islandia551,523110,30510,028
8Belgia521,904104,3819,489
9Chorwacja462,451106,7199,702
10Szwajcaria461,466106,4929,681
11Słowacja435,873108,9689,906
12Irlandia Płn.434,063108,5169,865
13Anglia431,435107,8599,805
14Hiszpania430,511107,6289,784
15Węgry428,908107,2279,748
16Irlandia412,769103,1929,381
17Ukraina336,400112,13310,194
18Czechy336,334112,11110,192
19Rosja330,005110,00210,000
20Austria321,347107,1169,738
21Albania316,144105,3819,580
22Szwecja316,062105,3549,578
23Turcja312,491104,1649,469
24Rumunia309,933103,3119,392

Najwięcej kilometrów w poszczególnych połowach

Z tego można próbować wyciągnąć prostą zależność, że im mniej biegali piłkarze w drugiej połowie meczu w porównaniu z pierwszą tym słabiej byli przygotowani do turnieju. Tyle, że to zbyt proste tłumaczenie bo to też w dużym stopniu zależy od przebiegu, meczu i taktyki. Niemniej jednak zestawienie wygląda interesująco. Islandczycy w drugich połowach biegali tyle jakby grali w 12.

lp.reprezentacjakm w pierwszych
połowach
km w drugich
połowach
różnica
1Islandia270,475281,04810,573
2Irlandia203,803208,9665,163
3Francja370,417375,4345,017
4Szwajcaria213,498217,7884,290
5Anglia213,636217,7994,163
6Słowacja216,021219,5823,831
7Irlandia Płn,215,593218,4702,877
8Szwecja156,903159,1592,256
9Ukraina197,130169,2702,140
10Czechy197,380168,9541,574
11Turcja155,514156,9771,463
12Chorwacja213,569214,5420,973
13Polska270,603271,1110,508
14Austria160,441160,9060,465
15Belgia260,845261,0590,214
16Węgry214,543214,365-0,178
17Albania158,248157,896-0,352
18Rosja165,411164,594-0,817
19Włochy287,253286,029-1,224
20Niemcy336,828335,172-1,656
21Portugalia378,811376,317-2,564
22Hiszpania216,728213,783-2,945
23Walia319,110315,830-3,280
24Rumunia158,097151,836-6,261

Najwięcej przebiegniętych kilometrów w jednym meczu fazy grupowej

Najwięcej w pojedyńczym meczu rundy grupowej Euro 2016 przebiegli, a jakże, Włosi. Ich wynik w meczu z Belgią robi wrażenie i wygrywa bezapelacyjnie. Włosi zajęli też piąte miejsce tego zestawienia.

lp.reprezentacjarywaldystans w kmkm/1 zawodnik
1WłochyBelgia119,70210,882
2UkrainaNiemcy115,09610,463
3Irlandia Płn.Niemcy114,18510,380
4CzechyChorwacja113,85810,351
5WłochySzwecja113,60510,328

Na przeciwnym biegunie natomiast Mistrz Europy czyli Portugalia z meczu z Węgrami. Łącznie 11 zawodników nie przebiegło nawet 10 kilometrów. Nie przeszkodziło to natomiast strzelić Węgrom trzech bramek…

lp.reprezentacjarywaldystans w kmkm/1 zawodnik
68BelgiaSzwecja101,7859,253
69IrlandiaSzwecja101,7609,251
70SzwecjaIrlandia101,4659,224
71RumuniaAlbania101,0779,189
72PortugaliaWęgry99,6819,062

Najwięcej przebiegniętych kilometrów w jednym meczu fazy pucharowej

W fazie pucharowej logiczne jest, że najwięcej w meczu biegały te reprezentacja, które rozgrywały dogrywki. A jeśli dogrywkę grali najwięcej biegający Włosi to można było się spodziewać, że to właśnie oni w fazie pucharowej w jednym meczu przebiegną najwięcej. Polacy choć dwukrotnie grali mecze z dogrywkami znaleźli się poza pierwszą piątką (137,418 km ze Szwajcarią i 139,881 z Portugalią).

lp.reprezentacjarywaldystans w kmkm/1 zawodnik
1WłochyNiemcy152,99313,908
2PortugaliaChorwacja148,29113,481
3NiemcyWłochy145,65613,241
4PortugaliaFrancja143,73313,067
5ChorwacjaPortugalia142,56512,960

Na przeciwnym biegunie Walijczycy, którzy zajęli dwa ostatnie miejsca tego zestawienia.

lp.reprezentacjarywaldystans w kmkm/1 zawodnik
26BelgiaWalia104,9279,539
27IrlandiaFrancja104,7329,521
28Irlandia Płn.Walia103,7739,434
29WaliaPortugalia103,2499,386
30WaliaIrladnia Płn.100,1739,107

Razem

Sumując to wszystko razem piłkarze w trakcie Mistrzostw Europy we Francji w 2016 roku przebiegli:

  • 7 756 524 metrów w trakcie fazy grupowej
  • 3 583 199 metrów w trakcie fazy grupowej

Co daje razem 11 339 723 metrów przebiegniętych po boisku podczas całych Mistrzostw. Natomiast statystyczny piłkarz w ciągu 90 minut przebiegał 9 787 metrów.

żródło: opracowanie własne na postawie uefa.com

REKLAMA

Zobacz także:

Mundial 2014 – ile kilometrów podczas meczu biegają piłkar... Czy wiecie ile biegają piłkarze podczas meczu. Wiele odób powie że 10 kilometrów. A ile dokładnie? Nie wiecie? To zaraz się dowiecie bo po M...
Najpopularniejsze buty na blogu w 2018 roku Czy wiecie jakich butów najczęściej szukaliście w 2018 roku? Jakie modele wygenerowały najwięcej wyświetleń a co za tym idzie ruchu na blogu...
A ty? Jaki numer byś sobie wybrał? Może to trywialna sprawa, ale gdybyście w biurze zawodów mieli możliwość wybrania dowolnego numeru startowego to co byście wybrali?! Rok uro...
Prima test – najlepsze pudełka butów biegowych But jest butem, jeden jest czerwony, inny zielony, jeszcze inny w odcieniu intensywnej fuksji. To w jakim odcieniu buta przyjdzie nam biegać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *