Duomax – jak wygląda od środka

Stabilizacja w butach do biegania to stabilizacja dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Rozwiązana najczęsciej jest poprzez specjalną wstawkę w podeszwie, która ma nadmierną pronację nieco ograniczać. Sztandarowym rozwiązaniem tego typu jest Duomax stosowany w butach Asics.

REKLAMA

Idea Duomaxu

Idea systemu Duomax jest bardzo podobna do analogicznych systemów stabilizujących w innych butach. Jest to stabilizacja dla osób którym stopa nadmiernie ucieka do wewnątrz. W tym celu buty po wewnętrznej stronie są wzmocnione pianką o większej gęstości czyli mniej miękką. Ogranicza to uginanie się podeszwy buta do wewnątrz i nie pozwala na „przekoszenie” buta i stopy.

Asics w swoich butach stosuje dwie odmiany tego systemu. Duomax to klasyka takiego podejścia. Nieco mniej inwazyjny jest Dynamic Duomax. Jego idea jest taka sama ale sama wstawka stabilizująca jest nieco bardziej miękka.

Wykonanie

Tak to wygląda w nieco antycznym ale wyposażony w klasyczny Duomax Asics GT-1170.

Duomax Asics GEL-1170 - pięta

Ta szara pianka po lewej (wewnętrznej) stronie do właśnie Duomax czyli pianka dużo bardziej twarda od tej białej. Przez co jeżeli komuś stopa nadmiernie pronuje, to but tą pronację trochę ograniczy. Poza tym na przekroju widać dwie warstwy pianki – białą SpEVA i czarną EVA, oraz małą niebieską wkładkę żelową.

Tak wygląda stabilizacja na wysokości pięty, ale w większości butów wstawka ta ciągnie się pod całym łukiem stopy. W połowie długości buta wygląda to identycznie:

Duomax Asics GEL-1170 - śródstopie

Duomax kończy się na wysokości przodostopia. Tutaj widać już moment gdzie sztywna szara pianka ustępuje miejsca białej i miękkiej SpEVA. Centymetr dalej już jest tylko biała SpEVA.

Duomax Asics GEL-1170 - przodostopie

To właśnie jest stabilizacja dla nadpronatorów. Jeśli masz stopę neutralną i nie wiesz czy powinieneś mieć buty z taką stabilizacją to ich nie kupuj. Wybierz bezpieczniejsze buty dla stopy neutralnej.

Kolor nie robi różnicy

W GT-1170 wsparcie widać dobrze, bo wykonane jest z pianki innego koloru. To tylko kwestia designu i tego żebym na pierwszy rzut oka było widać z jakim butem mamy do czynienia. Natomiast nie stoi nic na przeszkodzie aby obydwie pianki były tego samego koloru. Tak jest na przykład w Asics FujiTrabucco 2. Widać? Nie widać! Ale musicie uwierzyć na słowo, że od wewnątrz też mamy twardszą piankę.

Duomax Asics Fuji-Trabucco 2

Buty neutralne nie mają Duomaxu

W butach neutralnych tej stabilizacji nie ma. Podeszwa w każdym miejscu ma taką samą lub bardzo podobną miękkość zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej części podeszwy. Tak wygląda to pod piętą w neutralnym Asics Gel-Cumulus 16.

Asics Gel-Cumulus 16 - przekrój

Widać szarą piankę? Widać Duomax? Czuć różnicę w miękkości pianek po zewnętrznej i wewnętrznej stronie podeszwy? Nie, bo w Cumulusach Duomaxu, czyli stabilizacji dla nadpronatorów nie ma. To typowe buty neutralne.

REKLAMA

2 myśli na temat “Duomax – jak wygląda od środka

 • 18.01.2016 o 09:40
  Permalink

  Liczyłem na coś ekstra a tu tylko pianka 🙁 To zielonkawe pod śródstopia to żel?!

  Odpowiedz
  • 18.01.2016 o 22:47
   Permalink

   To element zielonkawej pianki/gąbki o niewiadomym pochodzeniu i właściwościach. Wygląda inaczej niż GEL, który można znaleźć pod piętą Asicsów.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *