Czym różnią się męskie i damskie buty do biegania?

22 listopada 2023 3 min czytania
Damskie buty do biegania

Większość modeli butów posiada swoje odpowiedniki zarówno w kolekcji męskiej, jak i damskiej. Optymalne byłoby, gdyby każdy dobierał obuwie do biegania zgodnie z własnymi preferencjami, ale nie zawsze jest to możliwe. Sytuacja taka występuje, gdy mężczyzna poszukuje butów w rozmiarze mniejszym niż 42 EU, lub kobieta szuka obuwia większego niż 42 EU. Wtedy pojawiają się naturalne pytania dotyczące różnic między butami męskimi a damskimi.

REKLAMA

Rozmiar 42 EU to taka symboliczna granica. Nie jest sztywna, ale odnalezienie męskich butów poniżej tego rozmiaru oraz damskich powyżej tego rozmiaru stanowi wyzwanie. Takie obuwie zazwyczaj występuje raczej sporadycznie.

1. Różne kolory dla kobiet i mężczyzn

Złośliwi powiedzą, że różnice między butami damskimi a męskimi ograniczają się jedynie do koloru, i w pewnym sensie mają rację. W zdecydowanej większości przypadków inne wersje kolorystyczne są przygotowywane z myślą o mężczyznach a inne z myślą o kobietach. Niemniej jednak nie jest to zasada bezwzględna, ponieważ czasami pojawiają się buty, które posiadają identyczną paletę kolorystyczną zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Dotyczy to szczególnie edycji specjalnych, zaawansowanych butów do biegania (zarówno na asfalt, jak i w terenie) oraz korków lekkoatletycznych.

2. Buty do biegania dla kobiet są węższe

Najbardziej zauważalną i znaczącą różnicą jest fakt, że kobiety posiadają mniejsze i węższe stopy niż mężczyźni. W rezultacie buty damskie są produkowane na nieco węższym kopycie. Patrząc na oznaczenia, modele damskie standardowo są oznaczane jako szerokość B, podczas gdy wszystkie męskie jako szerokość D. To oznacza, że przy dwóch butach o tym samym rozmiarze, but damski będzie nieco węższy o kilka milimetrów, zarówno w obszarze palców, jak i pięty.

W praktyce, gdy kobieta o większej stopie decyduje się na zakup męskich butów, istotne pytanie brzmi: czy but nie jest zbyt szeroki? Czy stopa nie „lata” na boki, a but dobrze dopasowuje się do stopy? Jeśli nie ma nadmiernych luzów i but dobrze przylega, śmiało można w nim biegać.

Dla mężczyzn jest to trochę prostsze, gdyż męska mała stopa zazwyczaj jest również stosunkowo wąska. Dlatego mniejsza szerokość damskich butów zazwyczaj nie stanowi problemu. Mężczyzna łatwo może dopasować sobie węższe damskie obuwie. Niemniej jednak często praktycznym wyzwaniem jest… kolor. Trudno znaleźć damski but pozbawiony odcieni różu, fioletu czy lawendy. A niewielu mężczyzn chce biegać w butach, które choć trochę przypominają damskie odcienie.

Kobieta bieganie
Image by roxanawilliams1920 from Pixabay

3. Różne wysokości podeszwy i drop

Buty męskie i damskie niejednokrotnie różnią się również wysokością podeszwy. Często zdarza się, że but damski ma o milimetr czy dwa niższą podeszwę w porównaniu do buta męskiego. Przykładowo, w przypadku niektórych modeli biegowych firm Asics oraz Hoka, istnieją informacje potwierdzające tę różnicę. Choć dotyczy to tych konkretnych marek, jestem przekonany, że podobne różnice występują również u innych producentów obuwia. Mniejsza ilość pianki w damskich butach oznacza mniejszą amortyzację niż w butach męskich, jednak biorąc pod uwagę, że kobiety zazwyczaj są lżejsze od mężczyzn, ten element wydaje się być dostosowany do potrzeb płci.

Rzadziej zauważa się różnice w dropie, czyli różnicy w wysokości buta między piętą a palcami. W przypadku dziewięćdziesięciu dziewięciu procent butów biegowych drop jest taki sam zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jednak istnieje pewien odsetek butów, które posiadają inny drop dla obu płci. Przykłady to niektóre edycje Gel-Kayano czy Gel-Nimbus, gdzie dla kobiet drop wynosił 13 mm, a dla mężczyzn 10 mm.

To ukłon w stronę kobiet, które regularnie chodzą w butach na wysokim obcasie i mają przykurczone ścięgno Achillesa. Wyższe umiejscowienie pięty sprawia, że Achilles jest mniej podatny na rozciąganie, co jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo. Nie jest to coś niezbędnego a większość kobiet nie zwraca na to uwagi i biega w butach o tym samym dropie co mężczyźni.

Podsumowanie

Podsumowując, szukając różnic pomiędzy butami męskimi i damskimi znajdziemy kilka różnic. Przede wszystkim inna szata graficzna, różne szerokości oraz niekiedy inne parametry podeszwy. Kluczowym aspektem dla biegaczek i biegaczy jest jednak szerokość. Ważne jest, aby zapamiętać, że but o identycznej długości wkładki i rozmiarze EU będzie szerszy w wersji męskiej oraz węższy w wersji damskiej. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że długość wkładki wyrażona w centymetrach stanowi najbardziej uniwersalny parametr określający rozmiar buta. Przy poszukiwaniu odpowiedników w butach płci przeciwnej, warto kierować się właśnie tą miarą.

PS To jest aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w lutym 2017 roku.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
10 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
7 lat temu

Męski buty do biegania nie różnią się od damskich, ale czasami kobietom podobają się bardziej typ męski i je kupują, albo z tego względu, że są dostępne większe rozmiary.

W damskich butach
W damskich butach
4 lat temu
Reply to  Ela

Ja jestem zmuszony biegać w damskich, bo mam bardzo małe stopy. Biało – fioletowe i ultra wygodne 😛

Ciotka Cookie
Ciotka Cookie
4 lat temu

Męski but w moim rozmiarze ma długość wkładki (wg tabeli) 25 cm, damski tej samej firmy i tego modelu – 25,5. Czemu? Męski podoba mi się bardziej, ale obawiam się, ze buty będą za ciasne, a ja mam dość szeroką stopę, więc nie wpisuję się w zwyczajowy trend, że kobiety mają wąskie stopy 🙂 Pewnie kupię damskie, bo mam już buty tej firmy w tym rozmiarze i są super, ale jednak to ciekawe, że męski but jest mniejszy.

Spiłkarza
3 lat temu

Ciekawy materiał! Buty sportowe nie mają płci 🙂

Cccc
Cccc
2 lat temu
Reply to  Spiłkarza

Jaki to rozmiar ?

Arwid
Arwid
3 lat temu

Ja już kupiłem 4 pary butów „damskich”: New Balance, Saucony, Mizuno. Każdy w innym stylu biegania. Dlaczego? Bo tak rzadki damski rozmiar 43 można kupić na wyprzedażach za grosze (w moim przypadku 165 czy 300zl) za buty, których męski odpowiednik to 500zl i mocno w górę. Mogę sobie pozwolić kupić i te męskie w wysokiej cenie, ale nie widzę absolutnie żadnego sensu przepłacać. A co do koloru, to są bardziej widoczne:D Różowe mi się nie trafiły, a ten jeden model w najbardziej „damskich” kolorach to wodoodporny przełaj na jesień/zimę co wszystko tłumaczy:D

Asia
Asia
7 miesięcy temu

Szukam butów i mam problem – dlatego trafiłam na ten artykuł.
Potrzebuję buty 42/43. Stopa bardziej wąska niż szeroka, wysokie podbicie, pronująca. Do tego waga 85kg, ciężki chód. Męskie niestety są mi za szerokie, damskie szybko się rozlatują… Także zgodzę się, że łatwiej mężczyźnie z wąską stopą 😀