Buty treningowo-startowe – przegląd najlepszych modeli 2018

Buty treningowo startowe to pierwszy etap kiedy biegając coraz szybciej czujesz, że klasyczny miękki but treningowy zaczyna cię spowalniać. Czujesz, że potrzebujesz czegoś lżejszego aby powalczyć o lepsze wyniki. Pierwszym krokiem w tą stronę jest but treningowo-startowy.

REKLAMA

Dlaczego? Dla kogo?

Dlatego, że taki but w przeciwieństwie do typowego buta treningowego nie jest nastawiony tylko i wyłącznie na amortyzację. Buty treningowe startowe łączą w sobie cechy buta treningowego czyli miękkość i wspomnianą amortyzację oraz cechy buta startowego czyli lekkość i dynamikę.

Buty z tego segmentu nie powinny być wybierane na zasadzie, że trenuję i startuję w zawodach, więc potrzebuję butów treningowo-startowych. Wyznacznikiem powinien być wynik osiągany na zawodach. Ta tabela obrazuje mniej więcej od jakiego poziomy warto pomyśleć o butach treningowo-startowych

TRENINGOWETRENINGOWO-
STARTOWE
STARTOWE
MARATON<3:303:29-3:002:59>
PÓŁMARATON<1:401:39-1:261:25>
10 KM<0:450:44-0:400:39>

Jeśli tylko sobie truchtasz dla przyjemności taki but nie da ci na zawodach nic a będzie mniej komfortowy (miękki) podczas startu w zawodach.

Natomiast jeśli jesteś na takie buty gotowy to mam dla Ciebie kilka propozycji:

Adidas Adizero Boston

Mój numer jeden i but, który siadł mi niemiłosiernie. Mam już dwie pary Bostonów a za najlepszą rekomendację niech będzie fakt, że choć mam dostęp do wielu modeli butów to za obydwie pary Bostonów zapłaciłem z własnej kieszeni. Co jest w nim takiego fajnego. Przede wszystkim daje świetne dopasowanie i doceniam go za sprężystość w podeszwie. Mam wrażenie że przez swoją sztywność (plus obecność boosta) daje mi bardzo dobrą dynamikę. Choć ma całkiem sporo amortyzacji pod piętą nie jest butem bardzo miękkim i takim w którym stopa przez tą miękkość traci na dynamice.

Waga: 244 g męski, 213 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Adidas Adizero Boston 6

New Balance Zante

Drugi bardzo lubiany przeze mnie but treningowo-startowy. W moim odczuciu zupełnie inny od Bostona bo bardziej miękki i elastyczny. Przez tą elastyczność mam wrażenie, że oddaje mi trochę mniej od buta Adidasa. Na jego plus można zaliczyć obniżony drop, czyli różnicę między pięta a palcami, do 6 mm. Jest też butem nieco szerszym i bardziej obszernym w palcach.

Waga: 244 g męski, 212 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 469 PLN

New Balance Zante v4

Saucony Kinvara

Kinvara od lat zbiera bardzo dobre opinie i jest często wybierana jako startówka na maraton nawet przez tych nieco szybszych biegaczy łamiących na królewskim dystansie barierę 3 godzin. Jest wystarczająco miękka i dobrze amortyzowana aby dawać komfort nawet na długich startach. Ma też niski 4 milimetrowy drop.

Waga: 184 g męski, 164 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 549 PLN

Saucony Kinvara 9

Nike Zoom Elite

Propozycja buta treningowo-startowego od Nike. Warto tutaj wspomnieć że Elite nabrał treningowo-startowego charakteru dopiero od edycji 9. Wcześniej był butem treningowym. Teraz jest znacznie odchudzony i choć po przymierzeniu czuć głównie amortyzację pod tylną częścią stopy to jest to but służący do szybszego biegania i biegania ze śródstopia. To właśnie pod śródstopiem znajdziemy w nim poduszkę gazową Zoom, dającą dodatkową amortyzację i w tym przypadku sprężystość.

Waga: 233 g męski, 184 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 419 PLN

Nike zoom Elite 10

Asics DS-Trainer

Niech cię nie zmyli nazwa. Trainer jest butem treningowo-startowym. Znajdziemy w nim wszystkie charakterystyczne dla Asicsa elementy. Jest więc tutaj stosunkowo sztywny i dobrze trzymający zapiętek. Jest element stabilizujący DynamicDuomax, który ma tu niewielką objętość i głównym jego zadaniem jest stabilizacja pronacji zmęczeniowej. Patrząc na bieżnik mamy tu coś co przypomina trochę kolce lekkoatletyczna a mianowicie poliuretanowe ząbki poprawiające przyczepność tego buta. Znajdują się oczywiście głównie z przody podeszwy.

Waga: 238 g męski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Asics Gel-DS Trainer 23

Brooks Levitate

Możnaby się pokusić o umieszczenie tutaj dwóch propozycji z Brooksa – Launcha i Levitate. Wybieram lżejszego i bardziej sprężystego Levitate. Dlaczego bardziej sprężystego? Dlatego, że zastosowano w nim nową odmianę pianki DNA czyli AMP DNA, która charakteryzuje się właśnie większą sprężystością. Do kompletu mamy tutaj tkaną, knitową, bardzo dobrze leżącą na stopie cholewkę i obniżony do 8 mm drop.

Waga: 318 g męski
Drop: 8 mm
Cena: 649 PLN

Brooks Levitate 2

Na koniec jak zawsze pamiętajcie o jednym. Nie ma jednego najlepszego buta dla wszystkich. To, że Boston jest dla mnie najlepszym but treningowo-startowym nie znaczy, że będzie taki dla każdego z Was.

Buty do biegania trzeba mierzyć i testować.

REKLAMA

Zobacz także:

Najlepsze buty startowe – okiem ekspertów Zestawienie najlepszych butów startowych zdominowały dwa modele ze stajni Adidasa. Zebrały 1/3 wszystkich głosów a każdy z nich mógł być tym...
Buty do biegania do 500 złotych – co warto kupić w 2018 Często podczas zakupów spotykam się z granicą jaką możesz maksymalnie przeznaczyć na buty do biegania. Czasami jest to 300, 400 a czasami 50...
Buty do biegania na bieżni – które wybrać? Jakie powinny być buty do biegania na bieżni mechanicznej? Przede wszystkim mogą być mniej amortyzowane niż buty na zewnątrz, bo bieżnia mec...
TOP5 na LAT5, czyli najlepsze buty biegowe pięciolecia Przez pięć lat pracy w Sklepie Biegacza, a tyle właśnie mija, miałem w rękach setki modeli butów. Kilkadziesiąt z nich miałem na nogach. W n...

Skomentowali

 • robbie77
  23.08.2018 at 11:00
  Permalink

  Levitate chyba jednak jest cięższy od Launch… I to chyba znacznie…

  Odpowiedz
  • Paweł Matysiak
   08.09.2018 at 21:32
   Permalink

   Teraz także bym go dodał. W momencie przygotowywania tekstu nie było go jeszcze jednak w Polsce.

   Odpowiedz
 • Wojtek
  16.10.2018 at 18:08
  Permalink

  Co sądzicie o saucony 3 munchen?będąc w Niemxzech doradzono mi taki e buty na stopę neutralną nigdzie nie ma opinii na ten temat.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *