Buty na City Trail – które byłbyby najlepsze?

Biegi typu CityTrail to specyficzne biegi. Z jednej strony to jak sama nazwa wskazuje biegi trailowe i ich trasa nie prowadzi po asfalcie. Z drugiej do biegów górskich im daleko. Można w nich pobiec niemal w każdych butach. Są jednak takie, które będą się spisywały najlepiej.

REKLAMA

Co mieć powinny:

  • Powinny mieć całkiem niezłą amortyzację, ponieważ biegi typu City Trail to nie góry a ziemne drogi i ścieżki. Często ubite więc amortyzacja się przyda.

Czego mieć nie powinny:

  • Nie powinny mieć grubego, głębokiego bieżnika. Taki bieżnik najlepiej sprawdza się na błocie a nie na terenowych ścieżkach w parkach i miejskich lasach.

Salomon Wings Pro

Propozyzja numer jeden z Salomona. Wings to jeden z najbardziej uniwersalnych butów terenowych tej marki. Ważą najwięcej z przedstawionej tutaj piątki, ale też zapewniają najlepszą amortyzację. Dobrze też izoluje od podłoża dzięki wbudowanej w podeszwę sztywnej płytce ProfeelFilm. Sprawdzi się zdecydowanie u osób które ważą trochę więcej oraz tych którzy zaczynają swoją przygodę z biegami terenowymi.

Waga: 332 g mężczyźni, 285 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 27 mm, palce: 17 mm

Zobacz dostępne Wings Pro w Sklepie Biegacza

Salomon Wings Pro 2

Asics GEL-Fuji Attack

Jeden z lepiej amortyzowanych butów z linii Fuji od Asicsa. Z GELem pod piętą i pianką SpEVA. Z solidnie trzymającą piętą, ale poza nią stosunkowo elastyczny. Także z płytką w śródstopiu chroniącą przed ostrymi kamieniami. Jako jedyny (na plus) oprócz Salomona z tego zestawienia posiada w języku kieszonkę do schowania nadmiaru sznurowadeł. Jako jedyny (na minus) z tego zestawienia wykończony za pomocą szwów.

Waga: 298 g mężczyźni, 244 g kobiety
Drop: 10 mm, pięta: 20 mm, palce: 10 mm

Zobacz dostępne Fuji Attack w Sklepie Biegacza

Asics Gel-FujiAttack-

Nike Zoom Wildhorse

Jedna z dwóch propozycji Nike do biegania w terenie. Ta bardziej rozbudowana, bardziej amortyzowana i bardziej izolująca od podłoża. Za amortyzację i komfort odpowiada tutaj poduszka gazowa Zoom pod piętą. Za ochronę przed kamieniami płytka Rock Plate pod śródstopiem. Generalnie to jedna z najwygodniejszych terenówek.

Waga: 270 g mężczyźni, 252 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 26 mm, palce: 18 mm

Zobacz dostępne Wildhorse w Sklepie Biegacza

Nike Zoom Wildhorse 2

New Balance 690

Najprostszy i najtańszy w tym zestawieniu. Konstrukcyjnie najprostszy i z mniejszą amortyzacją. Nie posiada dodatkowej płytki w śródstopiu więc i izolacja śródstopia przed ostrymi krawędziami także będzie mniejsza. Na kamienne, górskie szlaki są dużo lepsze buty, ale w miejskich parkach i lasach się sprawdzi. Na jego plus można na pewno zaliczyć bezszwowe wykończenie cholewki, niską wagę i niezłą elastyczność.

Waga: 259 g mężczyźni, 203 g kobiety
Drop: 12 mm

New Balance 690

Salomon Sense Pro

Na koniec znowu Salomon. Tym razem jednak coś lżejszego od Wings Pro. Mowa o Sense Pro – bucie z założenia przeznaczonym na lekki teren, właśnie taki jak City Trail. Jest lekki, dynamiczny ale z wszystkimi dobrymi rozwiązaniami Salomona jak sznurowanie QuickLace i płytka w podeszwie ProfeelFilm. Posiada stosunkowo mało amortyzacji ale za to nadrabia bardzo fajną dynamiką. Sam jakbym chciał się pościągać w City Trailu to prawdopodobnie wybrałbym ten właśnie model.

Waga: 265 g mężczyźni, 245 g kobiety
Drop: 6 mm, pięta: 23 mm, palce: 17 mm

Zobacz dostępne Sense Pro w Sklepie Biegacza

Salomon Sense Pro 2

Lista nie jest oczywiście zamknięta i w biegach City Trail można startować również w wielu innych modelach butów. Grunt aby to właśnie Tobie biegało się w nich najlepiej. A sam City Trail startuje w 10 miastach Polski już w październiku.

Być może w tym roku z moim udziałem.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *