Brooks Launch 6 – co nowego?

Miękkie „poduszkowe” treningówki czy dynamiczne „surowe” startówki? A co jeśli ktoś potrzebuje buta treningowego ale z nieprzerośniętą amortyzacją? Wtedy alternatywą staje się właśnie Launch.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – umiarkowana
4/7
▪ stabilizacja – duża
5/7
▪ elastyczność – mała
3/7
▪ waga rozmiaru 12US – 308 g
308 g
▪ spadek pięta-palce – 10 mm
10 mm
▪ cena katalogowa – 449 zł
499 zł

Przeznaczenie

Brooks Launch to but treningowo-startowy do biegania po twardych nawierzchniach. Jak na buta treningowo-startowego jest dosyć solidny i dobrze amortyzowany i więcej w nim jest tego treningowego charakteru. Nie jest to jednak but o bardzo dużej amortyzacji. Posiada umiarkowaną amortyzację i jako but treningowy sprawdzi się u tych lżejszych, powiedzmy do 80 kg, biegaczy.

Brooks Launch 6

Brooks – co dla kogo?

Gdyby zebrać razem wszystkie buty treningowe dla stopy neutralnej Brooksa na jedną kupkę i uszeregować je według amortyzacja, a zarazem miękkości. to Launch znalazłby się na czwartym miejscu. Numer jeden to oczywiście „poduszkowiec” w postaci Glyceriny, za nim mamy treningowe Ghosty i Aduro.

Za nimi jest Launch, który w porównaniu tą trójką wypada na najsłabiej jeśli chodzi o amortyzację, ale za to jest dobrą propozycją kiedy ktoś lubi amortyzację ale taką bez nadmiernej „poduchowatości” w podeszwie.

buty
neutralne
lekka
stabilizacja
duża
stabilizacja
największa
amortyzacja
GlicerynTranscend
bardzo duża
amortyzacja
GhostAdrenaline GTS
duża
amortyzacja
AduroRavennaVapor
umiarkowana
amortyzacja
Launch

Alternatywy

Idea buta się nie zmienia to i jego alternatywy pozostają bez zmian. Wszystkie treningowo-startowe. Wszystkie z wagą oscylującą w okolicach 250 gramów dla rozmiaru 9US.

modelwaga 9USdropcena
Asics DynaFlyte 3257 g8 mm689 zł
Brooks Launch 6
255 g10 mm449 zł
New Balance 890 v6255 g6 mm499 zł
New Balance Zante v3244 g6 mm469 zł

Co w bucie?

Cholewka – gładka i bezszwowo wykończona. Bezszwowość jest już właściwie standardem w butach biegowych i wszystkie marki z niej korzystają. Także Brooks, także w Launachach. Dzięki niej but wygląda wizualnie lżej a po założeniu jest bardziej przyjazny dla stopy, ponieważ nie ma w nim szwów które mogą (mogą ale nie muszą) powodować dyskomfort czy otarcia.

Brooks Launch 6 - cholewka

Dobrze też, że to co w środku współgra z tym co na zewnątrz. W środku but jest równie gładko wykończony co na zewnątrz. Szczególnie w przedniej części buta, gdzie wszystkie choć trochę twardsze elementy cholewki schowane zostały do jej wnętrza, a ze stopą styka się tylko gładki materiał. Na szczególną uwagę zasługuje też gładkie wszycie języka do buta oraz pewna integracja języka z cholewką. Pewna oznacza, że tak do 1/3 wysokości.

W tylnej części buta bez zaskoczeń. Zapiętek w Launchach, choć może na taki nie wygląda, jest dość sztywny. Trzyma stopę solidnie w miejscu. Co charakterystyczne dla Brooksa wnętrze zapiętka wyłożone jest dosyć sporą ilością gąbek. Jest stabilnie i miękko.

Brooks Launch 6 - zapiętek

Podeszwa – bardzo prosta składająca się z jednego kawałka pianki BioMoGo DNA. Tej samej co w poprzedniku. Tej samej co w wielu innych modelach butów biegowych Brooks. Od poprzednika różni się tylko jednym milimetrem jeśli chodzi o jej wysokość. W poprzednich dwóch modelach wysokość buta pod piętą to 28 mm a pod śródstopiem 18 mm. W najnowszych Launch 6 jest to o milimetr mniej. Pod piętą wysokość podeszwy wynosi 27 mm a pod śródstopiem 17 mm.

Brooks Launch 6 - amortyzacja

Konia z rzędem temu kto odczuje tą różnicę na stopach. But zachowuje się bardzo podobnie do poprzednika. Amortyzacja jest dobra, aczkolwiek bez efektu „poduszkowca”. Osoby o mniejszej wadze lub szukające buta, który swoją amortyzacją nie będzie ich „zamulał” będą zadowolone.

Drop – 10 mm, choć to większość z Was już pewnie policzyła. Tyle właśnie wynosi w Launchach różnica między piętą a palcami. Te 10 mm to wartość dość standardowa i bezpieczna dla większości biegaczy. Jedyne co, to dość spory dysonans między tym co widać, a tym co podaje producent. Patrząc na buta nigdy nie dałbym mu aż 10 mm spadku między piętą a palcami. Strzelałbym w 6 mm, maksymalnie w 8. Nie trafiłbym.

Brooks Launch 6 - toebox

Bieżnik w Launchach jest płytki, mało agresywny i przeznaczony przede wszystkim na asfalt. W porównaniu do poprzednich modeli zmieniła się nieco jego forma. Zamiast standardowych „pasków” ciągnących się w poprzek podeszwy mamy „jodełkę”. Czy to coś zmienia? Jeśli tak to w minimalnym stopniu.

Brooks Launch 6 - bieżnik

Poza samą formą bieżnik jest bardzo podobny do poprzednika. Ta sama guma. Ta sama przyczepność. Ma to samo asfaltowe przeznaczanie.

Brooks Launch 6 w rozmiarze 12US waży 308 gramów. Nieco więcej niż standardowy but treningowo-startowy. W przypadku butów w moim rozmiarze buty treningowo-startowe ważą najczęściej do 300 gram. Launch jest od nich nieco cięższy. Z drugiej strony na przestrzeni lat Launch wcale nie przytył. Właściwie jego waga pozostaje na tym samym poziomie. Poprzednik sprzed dwóch lat, czyli Launch 4 miał bardzo podobną masę buta – 204 gramy.

Brooks Launch 6 - detal

Podsumowanie

PLUSYMINUSY
  • bardzo dobra dynamika,
  • dobra, nieprzesadna amortyzacja,
  • bezszwowa i dobrze wykończona cholewka,
  • dla lekkich biegaczy będzie świetną propozycją jako jeden but na trening i zawody.
  • jak na but określany mianem treningowo-startowego dość wysoka waga.
REKLAMA

Zobacz także:

Brooks Launch 4 – wszystko fajnie tylko ten design… Brooks Launch to jeden z lżejszych butów treningowych od Brooksa i jeden z tych których przeznaczaniem set energia i szybkość, niekoniecznie...
Brooks Pure Flow 6 – lekki i naturalny but treningowo-star... Z wyglądu niepozorny. Na nodze lekki i bardzo naturalny jak na buta o takiej amortyzacji. Niski drop i elastyczność to zdecydowanie jego atu...
Brooks Bedlam – bardziej stabilny brat miękkiego Levitate&... Niedawno pisałem o Levitate - bucie biegowym, który rzuca się w oczy przede wszystkim z racji swojej srebrnej "chromowanej" podeszwy. Levita...
Brooks Adrenaline GTS 18 – duża amortyzacja, stabilizacja i nisk... Najczęściej jeśli słyszę pytanie o but łączący bardzo dobrą amortyzację i solidną stabilizację to widzę Brooksa Adrenaline. To jest właśnie ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *