Brooks Launch 4 – wszystko fajnie tylko ten design…

21 marca 2017 5 min czytania
Brooks Launch 4 - przelotka

Brooks Launch to jeden z lżejszych butów treningowych od Brooksa i jeden z tych których przeznaczaniem set energia i szybkość, niekoniecznie super miękkość i miliony kilometrów. Przy tym jest umiarkowanie amortyzowany i daje całkiem fajną dynamikę. Plusów jest dużo. Tylko ten design…

Wiem, że to najmniej istotna kwestia podczas wyboru butów, ale Launch w takiej kolorystyce mi się najzwyczajniej nie podoba. Na tyle, że postanowiłem o tym napisać. Na szczęście to nie jedna kolorystyka tego buta występująca na rynku.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2017
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena detaliczna: 449 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
wysokość podeszwy: średnia
27/17 mm
drop: klasyczny
10 mm
waga: średnia
304 g

Przeznaczenie

Launch 4 to but treningowo-startowy lub też lekki treningowy. U lekkich biegaczy sprawdzi się w codziennym treningu na twardej nawierzchni. Sprawdzi się też na zawodach gdzie będzie na tyle lekki i dynamiczny, że nie będzie nadmiernie przeszkadzał. U cięższych biegaczy może sprawdzić się jako but do szybkich treningów czy zawodów. W przypadku biegaczy ważących ponad 80 kg i biegających mocno z pięty ten model nie będzie dobrym wyborem. Dla takich biegaczy lepszy będzie solidniejszy i lepiej amortyzowany Ghost.

Wracając natomiast do Launcha… Tak wygląda jego czwarta edycja.

Brooks Launch 4

Brooks

W palecie modeli Brooksa Launch jest butem jedynym w swoim rodzaju reprezentującym buty treningowo-startowe. Jest alternatywą dla klasycznych treningówek pokroju Glycerin, Ghost i Adruro, które nastawione są przede wszystkim na amortyzację i długie kilometry.

Launch jest tu propozycją o mniejszej amortyzacji ale za to większej dynamice. To but niekoniecznie na długie ale na szybsze kilometry.

 TRENINGOWETRENINGOWE Z
LEKKĄ STABILIZACJĄ
TRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa
amortyzacja
Gliceryn Transcend
bardzo duża
amortyzacja
GhostRavennaAdrenaline GTS
duża
amortyzacja
Aduro Vapor
umiarkowana
amortyzacja
Launch  

Alternatywy

Natomiast spośród butów innych marek Launch może być alternatywą dla takich modeli jak:

MODELWAGADROPCENA
Asics DynaFlyte308 g8 mm619 zł
Brooks Launch 4304 g10 mm449 zł
Mizuno Wave Sayonara 4305 g12 mm499 zł
New Balance Zante v3280 g8 mm449 zł

Spośród alternatyw wyróżnia się stosunkowo dobrą dynamiką przy jednoczesnym dobrym trzymaniu stopy.

Natomiast jeśli ktoś szuka czegoś podobnie lekkiego i dynamicznego ale za to bardziej miękkiego to wtedy najlepszą alternatywą jest DynaFlyte – najlepiej amortyzowany z podanych. Dodatkowo bardzo dobrze i bezszwowo wykończony. Dla mnie to najlepszy model Asicsa ostatnich lat.

Nie zapominajmy też o Mizuno Wave Sayonara. Model ten może być dla Launcha świetną alternatywą. Zapewnia podobną amortyzację i dynamikę. Waży niemal tyle samo co Launch. Sprawdzi się u trochę szerszych stóp lub tych których dopasowana cholewka Launcha drażni.

Ostatnią alternatywą jest New Balance Zante. Najbardziej naturalny i zdecydowanie najlżejszy w tym gronie.

Brooks Launch 4 - sznurowadła

Launch czyli co w cholewce?

Pomijając kolory (nie dam się przekonać, że jest ładny) Launch wykonany jest dobrze i także z dbałością o detale. Większość cholewki z przodu buta to cienka, dobrze wentylowana siateczka. Na czubku mamy też jedyne istotne łączenie buta za pomocą szwów. Jak to czasami bywa przeszyte jest wzmocnienie przodu buta.

Brooks Launch 4 - cholewka

Poza tym jednym przeszyciem cała cholewka wykonana jest bezszwowo. Cholewka jest też wąska i dobrze dopasowana do stopy na całej długości buta. Wąsko jest też z przodu gdzie miejsca na palce jest stosunkowo mało. W porównaniu z konkurencyjną Sayonarą jest to wręcz przepaść jeśli chodzi o szerokość z przodu.

Wnętrze podobnie jak strona zewnętrzna wykonana jest bardzo gładko i komfortowo. Miejsc które mogłyby uwierać w stopę nie znajduję poza jednym. Wspomniane wcześniej przeszycie elementu wzmacniającego przód buta jest wyczuwalne od wewnątrz. Warto zwrócić uwagę aby palec nie wypadał idealnie na tym szwie.

Brooks Launch 4 - wnętrze

W Launchach mamy też znany z innych Brooksów patent z boczną przelotką na sznurowadła. Jej umieszczenie na zewnętrznej stronie (w porównaniu z centralnym umieszczeniem w większości butów) zapobiega przesuwaniu języka właśnie na zewnętrzną stronę. A jeśli język w butach ma uciekać podczas biegu na boki to będzie uciekał najczęściej an zewnątrz.

Brooks Launch 4 - przelotka

Launch czyli co w podeszwie?

Podeszwa mimo że jest jej stosunkowo dużo nie jest przesadnie miękka. Powiedziałbym że jest nawet twarda jesli porównam go do Zante czy DynaFlyte. Czuć że jest to but o umiarkowanej amortyzacji i tak powinien być postrzegany.

W podeszwie znajdziemy materiał BioMoGo DNA. Piankę będącą mieszanką klasycznej pianki EVA i materiału nienewtonowskiego, które przy lekkim nacisku jest miękkie i plastyczna a przy mocnym nacisku sztywne i sprężyste. Tak też ma zachowywać się but. Ma być bardziej miękki przy wolniejszym biegu a twardszy przy szybszym.

Z takiego materiału wykonana jest cała podeszwa. Nie ma w niej dodatkowych wstawek czy elementów z innej pianki. Cała podeszwa to jedna i jednolita pianka.

Brooks Launch 4 - DNA
REKLAMA

Launch, czyli dynamika bieżnika

Bieżnik w Launchach nie jest bardzo agresywny i najlepiej sprawdzi się na asfalcie i ubitych drogach. Z przodu jest też regularnie ponacinany. Nacięcia te dają mu bardzo dobre przetaczanie w momencie wybicia. But w tym miejscu jest elastyczny i nawet przy wolnym truchcie czuć że dobrze „idzie”.

Brooks Launch 4 - bieżnik

Launch, czyli 10 mm drop

Różnica między piętą a palcami w Brooks Launch wynosi 10 mm. W butach treningowo startowych mogłoby być troszkę mniej ale te 10 mm wpisuje się w konkurencję. Są buty o podobnej wadze i dynamice o większym dropie jak Sayonara i są takie o nieco mniejszym jak Zante czy DynaFlyte.

Waga

Launch w rozmiarze 12 US waży całe 304 gramy. To stosunkowo mało jak spojrzymy na całość butów do biegania. Przez Brooksa klasyfikowany jest jednak jako but lekki treningowy czy też treningowo-startowy. Patrząc pod tym względem jest butem ciężkim. Najcięższym spośród tych które aspirują do miana lekkich.

Brooks Launch 4 - tył

Plusy

  • bardzo dobra dynamika,
  • dopasowana, dobrze trzymająca cholewka,
  • dla lekkich biegaczy będzie świetną propozycją jako jeden but na trening i zawody.

Minusy

  • jak na but określany mianem treningowo-startowego wysoka waga,
  • w tej wersji którą mam w ręku fatalny design.
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
6 lat temu

Hej
Czy spadek pięta-palce to to samo co drop? Bo ten podajesz jako 12mm, ale już drop to 10mm.
W zestawieniu wg drop również jest wpisane 12mm:
https://pawelbiega.pl/katalog-buty-do-biegania-wedlug-dropu/#12mm

Super blog, bardzo dobre opisy butów, można się dużo dowiedzieć o modelach i skutecznie wbić na trop właściwego buta. Dziękuję.

robbie77
robbie77
6 lat temu

a jandodam ze wg mojej oceny design tych butow jest super, i to w kazdej kolorystyce- butybjuz z wygladu daja poczucie energii i dynamiki. nie rozumiem tej negatywnej oceny tak mocna akcentowanej… tym bardziej ze sa to kwestie bardzo subiektywne a z calej recenzji najbardziej da sie odczuc ze but jest okropnie brzydki i to przyslania pozostale jego walory jak i zalety… owszem wyglad wazny ale to mimo wszystko dla biegaczy kwestia drugoplanowa i w recenzji butow nie powinna wybijac sie na pierwszy plan zaslaniajac pozostale, jakze istotne cechy, zarowno te dodatnie jak i ujemne… rozumiem ze moga Ci sie nie podobac ale z punktu widzenia recenzji butow biegowych powinna to byc jednozdaniowa uwaga a nie argument za lub przeciw bo jaki jest but z wygladu kazdy widzi i niech oceni sam… najistotniejsze sa walory uzytkoqe

Tomek
Tomek
6 lat temu

Na maraton lekko poniżej 3 godzin z tych butów dobrze rozumuję? Launch 4 będzie po środku, wspomniana Sayonara (ze względu na wave) najbardziej twarda, a Nike Zoom Elite 9 (ze względu na poduszkę) najbardziej miękka? Bo te trzy to chyba podobno buty? A który z tych trzech będzie najbardziej dynamiczny? Brooks ma jakieś ciekawe startówki? Dziękuję.