Brooks Glycerin 15 – maksimum amortyzacji od Brooksa

Nimbusy, Triumphy, UltraBoosty, Vomero, Sky’e o pisałem już o poduszkowcach z prawie każdej marki. Dziś chcę przedstawić ten ostatni, który na blogu jeszcze się nie pojawił czyli Brooks Glycerin.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – najwieksza
7/7
▪ stabilizacja – duża
5/7
▪ elastyczność – mała
3/7
▪ waga rozmiaru 12US – 356 g
356 g
▪ spadek pięta-palce – 10 mm
10 mm
▪ cena katalogowa – 629 zł
629 zł

Przeznaczenie

Brooks Glycerin to najlepiej amortyzowany but Brooksa. Jest to but treningowy przeznaczony na twarde nawierzchnie jak asfalt, chodniki czy ubite ziemne drogi. Sprawdzi się u każdego kto szuka buta na długie dystanse lub szuka bardzo miękkiego i bezpiecznego buta do codziennego biegania.

Brooks Glycerin 15

Najlepiej amortyzowany Brooks

Wśród modeli Brooksa Glycerina jest najlepiej amortyzowanym butem do biegania dla stopy neutralnej. W ramach samej marki Brooks najbardziej zbliżonym do niej butem jest Ghost. Tak więc jeśli szukasz jeszcze większej amortyzacji niż Ghost – jest Glycerin. Jeśli Glycerin jest zbyt miękkim butem – jest Ghost a nawet Aduro.

buty
neutralne
lekka
stabilizacja
duża
stabilizacja
największa
amortyzacja
Gliceryn Transcend
bardzo duża
amortyzacja
Ghost Ravenna Adrenaline GTS
duża
amortyzacja
Aduro Vapor
umiarkowana
amortyzacja
Launch

Alternatywy

W przypadku Glycerin bardzo łatwo jest wskazać alternatywy. Są to inne buty, które w swoich markach są butami maksymalnie amortyzowanymi.

model waga 9US drop cena
Asics Nimbus 20
303 g 10 mm 799 zł
Broks Glycerin 15 301 g 10 mm 629 zł
Mizuno Wave Sky 320 g 10 mm 629 zł
Nike Vomero 13 306 g 10 mm 589 zł
Saucony Triumph ISO 4 306 g 8 mm 699 zł

Waga

W rozmiarze 12US Glycerina waży 356 gramów. Sporo jak na but do biegania ale nie zapominajmy, że mówimy o najbardziej miękkich butach a im więcej materiału tym więcej but waży. Wśród „poduszkowców” Glycerina ma przeciętną wagę. Konkurenci w postaci Nimbusa 20 (378 gram), Triumpha ISO (375 gram) czy Sky’a (360 gram) ważą minimalnie więcej. Z porównywalnych butów lżejszy jest Nike Vomero 13 (338 gramów).

Brooks Glycerin 15 - waga

Podeszwa

Glycerin jest butem brooksa o największej amortyzacji więc i ilość mięsa pod spodem jest w nim znaczna. Większość składa się z pianki SuperDNA. To rozwinięcie systemu DNA, które ma dawać o 25% więcej amortyzacji. Dawniej system ten składał się z dodatkowych elementów z tworzywa nieniutonowskiego czyli takiego, które przy lekkim i delikatnym nacisku jest bardzo miękkie. Przy szybkim i mocnym natomiast jest twarde. Tak było na początku. Teraz tworzywo to zostało połączone z pianką i tworzy jednolitą całość.

Brooks Glycerin 15 - Super DNA

Daje też bardzo dużo amortyzacji i sprawdzi się właściwie u każdego. Będzie odpowiedni jeśli ważysz więcej i potrzebujesz bezpieczeństwa. Będzie odpowiedni jeśli ważysz mało, ale biegasz bardzo długie dystanse. Będzie też dobry jeśli mocno biegasz z pięty, ponieważ pod piętą ma bardzo dużo pianki. Ma też klasyczny 10 milimetrowy drop, czyli różnicę między piętą a palcami. Taki drop także preferuje bieganie z lądowaniem na pięcie.

W odczuciu także jest bardzo miękki i porównywalny z UltraBoostami czy Nimbusami.

Brooks Glycerin 15 - amortyzacja

Brooks przyzwyczaił nas też, że bieżnik ich asfaltowych butów jest dosyć agresywny. Ten w Glycerinach także się do nich zalicza, choć rekordowej agresywności Ghosta trochę mu brakuje. Niezależnie od głębokości i jego poszatkowania dającego przyczepność jest to bieżnik typowo asfaltowy i sprawdzi się na ulicach, chodnikach i ubitych ziemnych drogach.

Charakterystyczne w bieżniku Glycerin są też poprzeczne nacięcia bieżnika pod przednią częścią stopy. Poprawiają one (co prawda niewielką) elastyczność buta i jego przetoczenie podczas biegu.

Brooks Glycerin 15 - bieżnik nacięcia

Cholewka

Glyceriny wyposażone są w klasyczną bezszwową cholewkę. Dzięki bezszwowości zarówno lepiej wygląda oraz jest mniej inwazyjna dla stopy. Na cholewkę w rejonie śródstopia nadrukowane zostały wzmocnienia, które dodatkowo trzymają stopę w tym rejonie.

Jedyne szyte miejsce buta to czubek gdzie mamy dodatkowy element chroniący właśnie czubek stopy. On jest przeszyty ale jeśli dobrze dobierzemy rozmiar Glycerin tak aby stopa miała centymetr zapasu to ryzyko, ze ten szew spowoduje problemy będzie minimalne.

Brooks Glycerin 15 - cholewka

Tył buta jest solidnie usztywniony. Nie pozostawia pięcie miejsca na uciekanie jej na boki i trzyma ją mocno. Uczucie to pogłębione jest też przez sporą ilość miękkich gąbkowych wykończeń w środku. Tworzą one taki miękki kołnierz wokół kostki. Glycerin pod tym kątem jednym z bardziej pluszowych butów na rynku.

Brooks Glycerin 15 - zapiętek

Cholewka zapewnia optymalne dopasowanie. Osobiście nie mam im pod tym kątem nic co zarzucenia. But nie wydaje się ani bardzo szeroki, ani wąski.

Podsumowanie

PLUSY MINUSY
 • bardzo dobra amortyzacja
 • dopracowana, bezszwowa cholewka
 • miękki, „pluszowy” i komfortowy w środku
 • bardziej agresywny bieżnik niż w konkurencyjnych modelach
 • wysoka cena
REKLAMA

5 myśli na temat “Brooks Glycerin 15 – maksimum amortyzacji od Brooksa

 • 01.06.2018 o 16:28
  Permalink

  Dzięki za świetną recenzję. Właśnie się rozglądam za butami i ten model zwrócił moją uwagę, więc tekst dla mnie idealnie na czasie! Pozdrawiam!

  Odpowiedz
   • 06.06.2018 o 15:19
    Permalink

    Dzieki za sugestie. Myślisz, że przy 120kg wagi i ponad 200cm wzrostu dadzą radę?

 • 09.06.2018 o 08:11
  Permalink

  Dzięki za odpowiedzi. Właśnie się natknąłem na informację, że pojawiły się Gliceryny 16tki. Wiesz już coś o nich więcej? Ceny (interetowe) zbliżone, zastanawiam się w które lepiej zainwestować. Miałeś je już w ręce?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *