Brooks Ghost 11 – co nowego?

Bardziej smukła, trochę mniej agresywna ale nadal bardzo uniwersalna – taka jest nowa edycja jednego z najczęściej wybieranych butów do biegania marki Brooks. Zobaczcie co zmieniło się w najnowszych Ghostach.

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo duża
6/7
▪ stabilizacja – duża
5/7
▪ elastyczność – mała
3/7
▪ waga rozmiaru 12US – 336 g
336 g
▪ spadek pięta-palce – 12 mm
12 mm
▪ cena katalogowa – 539 zł
539 zł

Przeznaczenie

Brooks Ghost 11 to, podobnie jak poprzednicy, but treningowy na twarde nawierzchnie z bardzo dobrą amortyzacją. Jeden z tych uniwersalnych, które mogą być butami do wszystkiego. Sprawdzą się zarówno w miejskiej dżungli podczas długich wybiegań jak i poza asfaltem kiedy pod stopami będą szutrowe drogi czy dukty leśne.

Brooks Ghost 11

Brooks

W Brooksie Ghosta znaleźć można w kategorii CushionMe czyli butów nastawionych przede wszystkim na amortyzację i wygodę. To przede wszystkim miękkie buty treningowe.

W Brooksie niezmienne Ghost jest „tym drugim”. Drugim jeśli chodzi o amortyzację. Najlepiej amortyzowanym jest oczywiście Glycerin. Ghost ma tej amortyzacji trochę mniej. Porównując go z innym klasykiem Brooksa czyli Adrenaliną oferuje podobną amortyzację a różnią się stabilizacją. Ghost przeznaczony jest dla stopy neutralnej a Adrenaline dla stopy nadmiernie pronujacej.

buty
neutralne
lekka
stabilizacja
duża
stabilizacja
największa
amortyzacja
GlicerynTranscend
bardzo duża
amortyzacja
GhostRavennaAdrenaline GTS
duża
amortyzacja
AduroVapor
umiarkowana
amortyzacja
Launch

Alternatywy

Alternatywami dla Ghosta są inne uniwersalne „klasyki” jak Cumulus, Pegasus, Ride, Rider czy SolarGlide. Technicznie oferują podobny poziom amortyzacji, ale na stopie każdy będzie leżał nieco inaczej.

modelwaga 9USdropcena
Adidas SolarGlide309 g10 mm599 zł
Asics Gel-Cumulus 19320 g10 mm569 zł
Brooks Ghost 11309 g12 mm539 zł
Mizuno Wave Rider 21290 g12 mm599 zł
Nike Zoom Pegasus 35280 g10 mm499 zł
Saucony Ride 10269 g8 mm579 zł

Podeszwa i amortyzacja

W podeszwie zmieniło się niewiele. Nadal tak jak w poprzednich modelach podstawą jest materiał BioMoGO DNA czyli połączenie starego DNA (materiału nienewtonowskiego) z pianką BioMoGO. To już kolejny rok kiedy amortyzacja opiera się na takiej mieszance i za chwilę nikt o starym DNA nie będzie pamiętał.

Brooks Ghost 11 - DNA

Materiału tego jest całkiem dużo, jest miękki w odczuciu. Czuć że to przede wszystkim dobrze amortyzowany but treningowy. Technicznie idealnym biegaczem jest ten ważący maksymalnie około 90 kilogramów. Choć tutaj wiele zależy także od indywidualnych preferencji.

Warto też zwrócić uwagę, że podeszwa ukształtowana jest trochę w formie takiego „korytka” gdzie stopa wpada w piankę i w podeszwę. Daje to dodatkową stabilność i sprawia że stopa nie ucieka na boki podczas ruchu.

Brooks Ghost 11 - amortyzacja

Drop, czyli różnica pomiędzy piętą a palcami, pozostał na klasycznym (i wysokim) poziomie i wynosi 12 mm. W dobie gdzie producenci stają się go trochę obniżać Ghost jest nadal przedstawicielem starej szkoły gdzie drop w butach treningowych wynosił od 10 do 12 milimetrów.

Bieżnik czyli przyczepność

Jeszcze przy edycji 9 pisałem, że Ghost to najbardziej agresywny but asfaltowy na rynku. Posiadał tak gruby i głęboki bieżnik, że regularnie słyszałem wątpliwości „czy to nie jest but terenowy?!”. Najnowszy Ghost został nieco ugłaskany. Już nie jest wyposażony w aż tak głęboki bieżnik choć nadal sprawdzi się zarówno na asfalcie jak i na ziemnych ubitych drogach. Nadal pod tym kątem jest to but bardzo uniwersalny.

Brooks Ghost 11 - bieżnik

Cholewka czyli dopasowanie

Najwięcej zmian widać w cholewce. Brooks w swoim flagowym Ghoście idzie tą samą drogą co inne marki i z każdą edycją oferuje coraz bardziej bezszwowe wykończenie. W jedenastkach wszelkie wzmocnienia czy to w rejonie palców czy w rejonie śródstopia zostały schowane do środka. Są obecne ale z zewnątrz widać tylko wzmacniający delikatny „print”. Dzięki temu but jest gładszy zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz a także wygląda lżej

Brooks Ghost 11 - cholewka

Reszta elementów cholewki jest dość klasyczna. Zapiętek jest sztywny i solidnie trzymający stopę. Wewnątrz wyściełany jest również bardzo solidnie gąbką co także w tym przypadku nie dziwi. Miękkie i pluszowe wnętrze to coś co jest charakterystyczne dla treningowych, dobrze amortyzowanych butów Brooksa.

Brooks Ghost 11 - zapiętek

Pod kątem szerokości cholewki i miejsca na stopę również oceniam go umiarkowanie. W moim odczuciu jest nieco węższy od poprzednika Ghosta 10. Nie jest w nim ani bardzo szeroko ani wąsko. W tym względzie również jest to but bardzo uniwersalny i powinien pasować na większość „standardowych” stóp.

Waga

Przy całej wizualnej smukłości w porównaniu z poprzednimi modelami najnowszy model nie stracił na wadze. Według materiałów producenta but waży 309 gramów a Ghost 11 w rozmiarze 12 US waży 336 gramów. Jest to porównywalna waga do innych butów treningowych o bardzo dobrej amortyzacji.

Brooks Ghost 11 - góra

Podsumowanie

PLUSYMINUSY
 • bezszwowa cholewka,
 • lżejszy design od poprzedników,
 • bardzo dobra amortyzacja,
 • stabilność.
 • nie każdemu może odpowiadać wysoki drop – 12 mm
REKLAMA

Zobacz także:

Brooks Ghost 9 – miękki na asfalcie i dobrze trzymający po... Ghost to klasyka i jeden z najbardziej rozpoznawalnych butów Brooksa. Bardzo uniwerslny z bardzo agresyznym , jak na buta asfaltowego, bieżn...
Brooks Ghost 8 – pierwsze wrażenie Brooks Ghost to flagowy model Brooksa na rynku. Tym razem pojawił się w odsłonie numer osiem. Czym się wyróżnia? Technicznie na pewno amorty...
Brooks Bedlam – bardziej stabilny brat miękkiego Levitate&... Niedawno pisałem o Levitate - bucie biegowym, który rzuca się w oczy przede wszystkim z racji swojej srebrnej "chromowanej" podeszwy. Levita...
Brooks Adrenaline GTS 18 – duża amortyzacja, stabilizacja i nisk... Najczęściej jeśli słyszę pytanie o but łączący bardzo dobrą amortyzację i solidną stabilizację to widzę Brooksa Adrenaline. To jest właśnie ...

Skomentowali

 • Janko
  21.10.2018 at 16:57
  Permalink

  Ghosty polecił mi sprzedawca w sklepie. Wtedy chyba był to numer 6. Potem 8 i 9 a zaraz pewnie kupie 11. Tylko dobrą cene wyhaczę ;P Skoro mi pasuja to zrobiłbym glupio kupujac cos innego. Biegam w nich po ulicy, asfalcie i w lesie i wszędzie sprawują sie super. Polecam każdemu!

  Odpowiedz
 • Michael
  02.02.2019 at 19:04
  Permalink

  Mam już czwatą parę ghostów. Potwierdzam, że but z roku na rok się zmienia ale za każdym razem jak mierzę je w sklepie to mam wrażenie że jest to but stworzony na moją stopę. I dlatego zawsze i tak staje na ghostach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *