Asics Tartheredge – petarda w oldskulowym stylu

Tartheredge wygląda tak jakby czas się dla niego zatrzymał kilka lat temu. Cienka siatkowa cholewka z zamszowymi dodatkami potrafi zmylić. Na nodze to natomiast jedyny tak szybki but Asicsa. To prawdziwa petarda.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – mała
3/7
 
 
▪ stabilizacja – duża
5/7
 
 
▪ elastyczność – umiarkowana
4/7
 
 
▪ waga rozmiaru 12US – 255 g
220 g
 
 
▪ spadek pięta-palce – 10 mm
10 mm
 
 
▪ cena katalogowa – 649 zł
539 zł
 
 
 

Przeznaczenie

Tartheredge to główny but startowy Asics. Następca modelu Tartherzeal. Dosyć sztywny, ale przygotowany do rozwijania jak największych prędkości. But nie dla każdego. Aby w pełni z niego skorzystać należy, delikatnie mówiąc, szybko biegać. Jeśli dychę ogarniasz w czterdzieści minut lub szybciej to wtedy tak – wykorzystasz lekkość i dynamikę tego buta. Jeśli się do tej granicy zbliżasz to Tartheredge może pomóc Ci ją złamać.

Asics Tartheredge

Asics – co jest co?

Gdyby patrzeć na aktualną segmentację butów Asics to dosyć łatwo odgadnąć, ze Tartheredge znajduje się w Run Faster. W chwili obecnej jest to właściwie jedyny tak szybki but Asisca. Pozostałem buty w tej grupie (Dynaflyte, Roadhawk FF i DS-Trainer) to buty treningowo-startowe.

  neutralne stabilizacja
największa amortyzacja    
bardzo duża amortyzacja DynaFlyte  
duża amortyzacja Roadhawk FF DS-Trainer
umiarkowana amortyzacja    
mała amortyzacja Tartheredge  
Asics Tartheredge - detal

Alternatywy

model waga 9US drop cena
Adidas Adizero Adios
226 g 10 mm 649 zł
Asics Tartheredge 185 g 10 mm 539 zł
Mizuno Wave Emperor 3 190 g 9 mm 499 zł
New Balance 1500 v5 239 g 6 mm 549 zł
Nike Zoom Streak 6 192 g 10 mm 429 zł

Co w bucie?

Kiedy biorę Tartheredge do ręki widzę klasyczną „starą” startówkę. Malutko pod spodem a na wierzchu cienka i bardzo, ale to bardzo przewiewna siatka z zamszowymi naszyciami. Znak identyfikacji producenta, w tym przypadku charakterystyczne dla Asicsa tygrysie paski okładające się w literę A, również zostały na cholewkę naszyte. Cholewka przypomina mi tą z dawnych Adizero Adiosów i choć można się pozżymać na nią za brak bezszwowego wykończenia to wygląda na prawdę bardzo dobrze.

Asics Tartheredge - cholewka

Tył buta jak przystało na Asicsa jest solidnie usztywniony i dobrze trzymający stopę. To jedyne tak sztywne miejsce tego buta. Jak przystało na startówkę wewnątrz mamy mniej gąbek i miękkich wykończeń niż w bucie treningowym, ale i tak pięta leży w nim nie tylko stabilnie ale i komfortowo. Można rzec, że pod tym kątem nie ma tutaj żadnego zaskoczenia.

Asics Tartheredge - wnętrze

Pod spodem mamy FlyteFoam co jest pewną nowością ponieważ dotychczas w tak lekkich, tak szybkich i tak wyzutych z amortyzacji, butach FlyteFoama nie było. W Tartheredge jest i to na całej długości podeszwy. Nie ma go jednak zbyt dużo więc amortyzacji jest w nim też odpowiednio mniej. Zazwyczaj w Asicsach pod piętą jest też GEL, ale w tym przypadku nie ma go wcale. Z resztą nawet jakby był to w minimalnej postaci, która wiele by nie zmieniła. Tartheredge z racji mniejszej ilości pianki, braku żelu i sztywnej dynamicznej specyfiki, nie jest butem o którym można powiedzieć, że jest amortyzowany. Wręcz odwrotnie – większość powie, że jest wręcz twardy i nawet głęboko szukając nie znajdą tutaj miękkości.

Asics Tartheredge - FlyteFoam

Jest to natomiast but, który ma być właśnie twardy, dość sztywny ale też lekki i pozwalający rwać asfalt…

Właśnie… co do rwania asfaltu. Tartheredge został na tą okoliczność odpowiednio przygotowany. Pod przednia częścią buta bieżnik złożony jest z kilkudziesięciu małych poliutretanowych ząbków. Są twarde, chropowate i działają niczym podeszwa kolców lekkoatletycznych. Pozwalają na złapanie asfaltu, czy co tam będzie akurat pod stopą, i jak najbardziej pewne odbicie z palców.

Asics Tartheredge - bieżnik

Pod piętą oczywiście ich nie ma. Pięta to płaskie wykończenie z klasycznej gumy węglowej. Można powiedzieć, że to nic specjalnego ale też nie jest to but, którego powinno się używać podczas klepania kilometrów i lądowania na pięcie. Tu ma być ogień! A aby zapłonął potrzebna jest dobra technika, która nie może się obyć bez mocnej pracy śródstopia i przedniej części buta.

Asics Tartheredge - amortyzacja

Ognia dodaje mu też niska waga! Niska według producenta oznacza 185 gramów buta męskiego i 160 gramów buta damskiego. Natomiast Tartheredge w rozmiarze 12 waży 220 gramów. To jeden z najlżejszych butów do biegania na rynku, a z butów które pojawiły się na blogu tylko siedem modeli ma niższą wagę.

Podsumowanie

PLUSY MINUSY
  • bardzo przewiewna cholewka,
  • dobra przyczepność,
  • dobra dynamika pozwalająca rozwijać duże prędkości,
  • bardzo niska waga.
  • but tylko dla zaawansowanych.
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *