Asics Gel-Surveyor 4 – niepozorny bliźniak Kayano

Surveyor? A co to jest Surveyor? To nowy model butów w Sklepie Biegacza. To brat modelu Gel-Kayano. Zbudowany na niemal takiej samej podeszwie z tak samo dużą ilością żelu oraz ze stabilizacją dla nadpronatorów. To co go od Kayano odróżnia to troszeczkę inna, prostsza cholewka.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

Przeznaczenie, czyli dla kogo?

Na początek najważniejsze. But Asics Gel-Surveyor 4 to but z maksymalną amortyzacją dla stopy nadmiernie pronującej. W palecie modeli Asicsa najbliżej mu do Kayano z którym dzieli wiele identycznych rozwiązań. Z Kayano 21 dzieli też równie wysoką cenę – 699 złotych. Dlatego też to właśnie z Kayano będę Surveyora porównywał najczęściej…

Asics Gel-Surveyor 4

A z innych modeli. Asics Gel-Surveyor może być alternatywą dla takich modeli jak:

 • Adidas Supernova Sequence,
 • Brooks Adrenaline,
 • Mizuno Wave Paradox,
 • New Balance 1260,
 • Nike Zoom Odyssey.

Każdy z nich to najlepiej amortyzowany model z dodatkową stabilizacją dla nadpronatorów.

Cholewka

Asics Gel Surveyor 4 to but, który designem nie odróżnia się od wielu innych Asicsów. Kolorystykę niebieską z zielonym znakiem charakterystycznym widziałem już w Pulse 7 widziałem w Nimbusach 15 i kilku mniej istotnych modelach. Na oko Surveyor 4 to nic specjalnego.

Z bliska widać trochę więcej. Widać przede wszystkim, że cholewka w rejonie śródstopia wykończona została w części bezszwowo. Przez to but wygląda gładziej, milej dla oka.

Asics Gel-Surveyor 4 - cholewka

Tak jednak jest tylko z zewnątrz, bo od spodu Surveyor wykończony został dokładnie tak samo jak Kayano 21 i wiele innych modeli Asicsa. Mamy drobne przeszycia zarówno po bokach jak i w palcach. Nie są one na szczęście grube i nie powinny uwierać i przeszkadzać. Zawsze też twierdziłem, że nie ma co demonizować bezszwowości, bo mam całą masę butów z większymi szwami i jeszcze nigdy nie miałem przez szwy problemów.

Patrząc na detale można też znaleźć jeden mały odblask z tyłu:

Asics Gel-Surveyor 4 - odblask

Brakuje mi natomiast jednej rzeczy z przodu, a mianowicie dodatkowego wzmocnienia w rejonie palucha. Niby taki detal, a jak ktoś ma tendencję do zadzierania palców podczas biegu do góry to zrobi różnicę. Czasami ta różnica to po prostu dziura w niewzmocnionej siatce.

Asics Gel-Surveyor 4 - siateczka

Cholewka poza tymi detalami wykonana jest z klasycznego meshu i wygląda na nieźle wentylowaną i przewiewną.

Podeszwa

Dla znających Asicsa i model Kayano 21 nie ma tu nic zaskakującego. Podeszwa w modelu Surveyor 4 to kopia tego co mamy w Kayano 21. Tak więc konstrukcyjnie mamy tutaj dwie pianki SpEva i Solyte.

SpEva to ta znajdująca się najwyżej i to ta która znajduje się bezpośrednio pod wkładką na całej długości buta. Druga z nich Solyte jest lepiej amortyzowana i znajduje się poniżej i również znajduje się na całej długości buta. Pomiędzy nimi jest żel.

Największa jego aplikacja to ta po zewnętrznej stronie pięty.

Asics Gel-Surveyor 4 - GEL pięta

Ale znajduje się także pod śródstopiem na zewnętrznej krawędzi w formie trzech spłaszczonych „łezek”, a także w formie małego wtrysku bezpośrednio pod śródstopiem, którego z zewnątrz nie widać.

Asics Gel-Surveyor 4 - GEL przodostopie

Rozkład źelu jest identyczny z tym, który jest w Kayano 21.

Razem daje to bardzo miękką podeszwę z bardzo dobrą amortyzacją. Docenią to przede wszystkim ci którzy ważą dużo czy bardzo dużo, a także ci którzy ważą mniej, ale po prostu chcą mieć bardzo miękkiego buta. Pod kątem amortyzacji Gel Surveyor 4 stoi na równi z Gel-Kayano 21 i nic lepiej amortyzowanego dla stopy nadmiernie pronującej w Asicsie w tej chwili nie ma.

Na sam koniec zostaje bieżnik, a ten jest klasyczny jak w innych Asicsach. Podobny do Kayano, Nimbusa i wielu innych modeli. Będzie się dobrze sprawował przede wszystkim na asfalcie, a także na mniej wymagającym terenie poza asfaltem jak szutrowe drogi, leśne dukty, itp.

Asics Gel-Surveyor 4 - bieżnik

Stabilizacja

Gel-Surveyor 4 jest butem z dodatkową stabilizacją przeznaczoną dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Nadmierną pronację ma ograniczać przede wszystkim system Dynamic Duomax, który w najprostszych słowach jest elementem twardszej pianki mającym ograniczać uciekanie stopy do wewnątrz.Asics Gel-Surveyor 4 - Dynamic Duomax

Drugi element stabilizacji to dodatkowo usztywniony mostek w podeszwie. W Asicsach ten element jest sztywny już w butach neutralnych. W stabilizujących został dodatkowo połączony przez co but w tym miejscu jest jeszcze bardziej usztywniony. Chcąc skręcić buta na poziomie śródstopia mogę to zrobić tylko w minimalnym zakresie.

Asics Gel-Surveyor 4 - mostek

Brakuje w Surveyorach natomiast jednego elementu, który występuje w tych najlepiej amortyzowanych i najlepiej stabilizujących modelach Asicsa – zewnętrznego zapiętka. Jest takowy w Kayano 21, jest takowy w GT-2000 3. W Surveyor 4 zapiętek jest bardziej klasyczny, bez tej dodatkowej plastykowej obejmy na zewnątrz. Jego sztywność jest jednak nadal wysoka i nie da się go składać w ręku. Będzie stopę trzymał mocno i nie pozwoli jej uciekać na boki. A że nie widać go z zewnątrz? To nie widać.

Asics Gel-Surveyor 4 - zapiętek

Waga

Asics Gel Surveyor 4 w moim rozmiarze 12US waży 360 gramów przez co jest lżejszy od każdego z aktualnych butów „sensacyjnej szóstki” czyli Nimbusa 17, Cumulusa 17, Pulsa 7, Kayano 21, GT-2000 3 i GT-1000 4. Różnica ta nie jest wielka i patrząc na całość rynku butów biegowych nadal jest to jeden z tych cięższych butów. Ale jak na treningowego Asicsa ze stabilizacją – jeden z lżejszych.

Podsumowując

Gel-Surveyor 4 to taki „inny” Kayano. Buty mają taką samą, bardzo dobrze amortyzującą podeszwę. Mają też dobrą stabilizację. Brakuje mi w nim natomiast kilku detali które w Kayano były jak zewnętrzny zapiętek, dodatkowe wzmocnienie palucha przez co Surveyor wygląda prościej i bardziej niepozornie. Natomiast jest to nadal but o największej amortyzacji i dobrej stabilizacji dla osób z nadmierną pronacją.

Jest tylko jeden niuans. Nazwa Kayano jest już od lat znana i kojarzona z najbardziej miękkim i zaawansowanym butem Asicsa. Nazwa Surveyor na tą chwilę nie mówi nic.

Dlatego też raczej się nie spodziewam aby Surveyor wypchnął czy zagroził pozycji Kayano. Choć kto wie.

REKLAMA

Skomentowali

 • Brunon Szafrański
  25.08.2015 at 15:48
  Permalink

  Jaki typ butów jest najlepszy dla osób pronujących z wkładką ortopedyczną o wadze poniżej 60 kg.
  Z góry dziękuję za odpowiedż

  Odpowiedz
 • PK
  28.08.2015 at 22:50
  Permalink

  A co z butem Nike Lunareclipse. Doskonała amortyzacja nawet powyżej 80 kg i korekta nadpronacji? But jest świetny pod każdym względem. Używam tego modelu od 6 lat.

  Odpowiedz
 • Marek
  30.01.2016 at 20:09
  Permalink

  Asics ma straszną skłonność do przedzierania się zapiętków. Miałem dwie pary i obie się przedarły w tym samym miejscu. Jedną reklamację mi uznali. Drugą nie. Czy to nie dziwne? Napisali że to w związku że specyfiką mojej stopy i techniką biegu. Bzdura! Tylko w Asicsach mam taką technikę że przedzieram zapiętki? W Adidasach i Brooksach już nie? Po prostu materiał jest słaby i tyle!

  Odpowiedz
 • Adam
  16.04.2016 at 16:06
  Permalink

  Cześć Pawle,
  Ja mam pewien problem z tymi butami, ponieważ kupiłem je na Expo w dobrej cenie, ale po godzinnych podbiegach moje stopy są całe w odciskach. W sumie nigdy nie sprawdzałem jaki mam rodzaj stopy,wydaje mi się że neutralne, i nie wiem czy biegając w tym modelu nie narobię sobie problemów.

  Odpowiedz
  • taktityp
   04.09.2016 at 22:18
   Permalink

   Robisz o ile lądujesz na pięcie, jeśli biegasz sródstopiem… nie ma znaczenia (chyba). Zrób test. Szybkie kilometry. Jeśli biegasz 10km w 5,00 pobiegnij je w 4,30. Jak zaczną boleć Cię mięśnie płaszczkowate zostaw te buty w spokoju. Nie dlatego, że są złe, są świetne, ale mają tak układać stopę by nie uciekała do środka, amortyzować piętę i robią to idealnie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *