Asics, czyli Run Long – przegląd butów

“Mix up your run” to hasło przewodnie butów Asicsa. Chodzi o to, aby mieszać różne typy biegania: asfaltowe, naturalne, szybkie i terenowe. Dlatego też Asics swoje buty podzielił właśnie na cztery rodzaje. Głównym z nich jest Run Long, czyli tradycyjne treningowe bieganie po asfalcie.

REKLAMA

Skąd o tym wiem? A stąd, że ostatnio gościłem na dwudniowym szkoleniu/prezentacji w Asicsie i mam przegląd co, jak i który but z czym się je. A przynajmniej znam wszystkie ich podstawowe modele.

Asics całość swojego asortymentu butów podzielił na 4 segmenty:

Run Long czyli treningowe bieganie po asfalcie

Zacznę od tego pierwszego – Run Long. W tym segmencie Asics zawarł wszystkie buty do klasycznego treningowego biegania po asfalcie.

Jest to najbardziej obszerna grupa. Run Long znaczy biegaj długo, ale nie do końca o długość tutaj chodzi. Chodzi tu o klasyczne bieganie po asfalcie. Takie codzienne nawijanie kilometrów. I to niezależnie od tego czy ktoś biega po 3 kilometry dziennie czy 30… I jedno i drugie mieści się w Run Long.

W Asicsie Run Long to przede wszystkim sensacyjna szóstka. Kiedyś pewien przedstawiciel Asicsa używał tego określenia. Teraz na prezentacji nie spotkałem się, aby ktoś, nawet z Asicsa, tego pojęcia używał, ale jest coś takiego. Chodzi o sześć podstawowych butów tej marki. Czy są sensacyjne? Raczej nie, a owa sensacyjność została wymyślona przez speców od marketingu. Niemniej jednak są to buty dobre i stanowiące trzon oferty marki. Są to modele: Gel-Kayano, GT-2000, GT-1000, Gel-Nimbus, Gel-Cumulus i Gel-Pulse.

Poza nimi jest jeszcze kilka innych butów, które znajdują się w Run Long. Są to modele Gel-Stratus, GT-3000, Gel-Kinsei oraz Gel-Divide. To te najważniejsze.

Obrazowo wygląda to tak:

Asisc - infografika

Osią jest podstawowa (niech będzie że sensacyjna) szóstka. To ten prostokąt w środku infografiki. Trzy z nich to modele dla stopy neutralnej (Nimbus Cumulus i Pulse). Trzy z nich są przeznaczone do stopy pronującej, a więc takiej uciekającej nadmiernie do środka. Buty te wyposażone są przede wszystkim w system stabilizacji zwany Dynamic Duomax. To on zapobiega nadmiernemu uciekaniu stopy do wewnątrz.

Szostka ta jest też tak ułożona, że im wyższy model tym wyższa amortyzacja. Najwyższa jest w Nimbusie i Kayano. Bardzo dobra w Cumulusie i GT-2000. Dobra w Pulsie i GT-1000.

Asisc Gel-Kinsei - detal

A wiec po kolei:

Buty neutralne

Zaczniemy od neutrali, czy jak to widnieje w katalogu Asicsa od Neurtal Cushioning.

Sensacyjna szóstka

Gel-Nimbus – najlepiej amortyzowany but dla stopy neutralnej. Posiadający najwięcej żelu w podeszwie i sprężystych pianek. Żel, czy po angielsu – Gel – to flagowe tworzywo, na którym Asics opiera amortyzację w swoich butach. Dlatego właśnie ten but jest wręcz koszmarnie miękki. Napakowany technologiami, o których spece Asisca mogliby gadać godzinami jak Fluid-Fit, czyli dopasowująca się pod wpływem ciepła cholewka, czy też system niezależnych przelotek sznurowadeł. Najwyższa półka z najwyższą amortyzacją. Przeznaczony nawet dla 100 kilogramowych biegaczy.

Zobacz dostępne Nimbusy w Sklepie Biegacza

Asisc Gel-Nimbus 16

Gel-Cumulus – troszkę mniej miękki brat Nimbusa. Mniejsza ilość żelu w podeszwie, a więc trochę mniejsza amortyzacja. Tak jak Nimbus był butem nawet dla 100 kilogramowego biegacza to Cumulus jest butem dla biegacza do 90 kilogramów. Dalej jednak jest to but dla osób, które potrzebują lub chcą bardzo dobrej amortyzacji. Technologicznie trochę mniej napakowany niż Nimbus.

Zobacz dostępne Cumulusy w Sklepie Biegacza

Asisc Gel-Cumulus 16

Gel-Pulse – król sprzedaży Asicsa. But łączący dobre parametry z dobrą ceną. But z jeszcze mniejszą ilością żelu od Cumulusa i znajdujący się teoretycznie najniżej w hierarchii podstawowej szóstki, ale nadal dobrze amortyzowany. Jeśli ktoś nie waży ponad 80 kilogramów to śmiało jest to but dla niego.

Zobacz dostępne Pulse w Sklepie Biegacza

Asisc Gel-Pulse 6

Gel-Pulse GTX – wersja Pulse’a z membraną goretexową. Pod kątem amortyzacji mamy w nim to samo, co w klasycznym Pulse, ale membrana sprawia, że but jest wodoodporny. Membrana też słabiej oddycha i zdecydowanie nie jest to but na lato czy inne ciepłe miesiące. Woda, kałuże, błoto, breja, śnieg – to są dla niego warunki.

Inne modele dla stopy neutralnej

Gel-Kinsei – but, który jest hybrydą najlepszych rozwiązań marki Asics. Tak wiec mamy w nim zdecydowanie największą ilość żelu ze wszystkich modeli, mamy dopasowującą się pod wpływem ciepła cholewkę i co charakterystyczne klips trzymający piętę (Clutch-Counter) jest tak duży, że aż zintegrowany z mostkiem w podeszwie miedzy pietą a śródstopiem. Dzięki dużej ilości żelu ma być maksymalnie amortyzowany, dzięki wielkiemu Clutch-Counterowi ma być maksymalnie trzymający stopę. W teorii – najlepszy but Asicsa!

Gel-Startus – model, który wraca do oferty Asicsa. Niegdyś Stratus był tym, czym teraz jest Gel-Pulse. Nowy Stratus jest to natomiast model który ma mniej żelu od Pulsa, a więc jest butem mniej amortyzowanym. W zamian ma dodatkowo stabilizowany mostek pod śródstopiem. Dzięki temu jest to taka bardziej dynamiczna wersja Pulsa.

W ofercie są jeszcze takie modele jak Gel-Oberon, Gel-Pursiut, Gel-Contend… I jeszcze inne… Wiele o nich nie ma się, co rozwodzić. Wszystkie to podstawowe modele ze zwykłymi niespecjalnymi cholewkami, w których amortyzacja oparta jest najczęściej na zwykłej piance EVA z odrobinką żelu.

Natomiast ostatnim z ostatnich jest…

Patriot – żartobliwie zwany królem patriotem. Aż się zastanawiałem czy o nim wspominać. But, który po prostu jest. But z bardzo słabą amortyzacją. Jeden z nielicznych modeli w ofercie Asicsa, który nie ma ani grama żelu. Cała amortyzacja opiera się na najtańszej piance EVA. Bardzo, bardzo, ale to bardzo podstawowy but. Generalnie to taka trochę zapchajdziura.

Buty ze stabilizacją

Tyle o butach neutralnych. Drugą częścią oferty są buty ze stabilizacją. W katalogu Asicsa zwane Structured Cushioning.

Sensacyjna szóstka

Gel-Kayano – najwyższy model dla stopy pronującej. Również (jak Nimbus) z dopasowującą się do stopy cholewką. Również z największą ilością żelu i najlepszych pianek. Tak jak Nimbus on też jest butem dla biegaczy ważących nawet 100 kilogramów. Dodatkowo wyposażony w system Dynamic Duomax zapobiegający nadmiernej pronacji stopy. Teoretycznie najłatwiej powiedzieć, że to odpowiednik Nimbusa, ale dla stopy pronującej. Niestety tak nie do końca jest, bo…. I tutaj ciekawostka. Biegałem zarówno w Nimbusie jak i w Kayano i Kayano jest odczuwalnie mniej miękki od Nimbusa. Aą się zdziwiłem.

Zobacz dostępne Kayano w Sklepie Biegacza

Asisc Gel-Kayano 20

GT-2000 – Drugi w kolejności zawansowania model Asicsa dla stopy pronującej. Z trochę mniejszą ilością żelu, co, Kayano ale nadal bardzo dobrze amortyzowany. Dla biegaczy do maksymalnie 90 kilogramów. Technologicznie podobny do Cumulusa, ale mniej od niego miękki.

Zobacz dostępne GT-2000 w Sklepie Biegacza

Asisc GT-2000 2

GT-1000 – Najmniej spośród „sensacyjnej” szóstki amortyzowany but Asicsa dla stopy pronującej. Nadal jest to dobra amortyzacja i w zupełności wystarczająca dla biegaczy około 80 kilogramów. Odpowiednik Pulse’a tyle że ze stabilizacją.

Zobacz dostępne GT-1000 w Sklepie Biegacza

Asisc GT-1000 2

GT-1000 GTX – podobnie jak z Gel-Pulse tutaj też ten najniższy z sensacyjnej szóstki posiada wersje z membrana goretexową. Dzięki temu jest odporny na wodę, ale cholewka słabiej oddycha i jak jest ciepło stopa się w nim „ugotuje”.

Inne modele ze stabilizacją

GT-3000 – Pierwszy but dla stopy pronującej spoza „sensacyjnej” szóstki i to dosyć specjalistyczny. Klasa amortyzacji buta jest na poziomie GT-2000. Różni się od niego natomiast stabilizacją. W każdym podstawowym modelu stabilizacja podpiera przede wszystkim stopę pod lukiem stopy na długości około 1/3 buta. W GT-3000 stabilizacja to nadal około 1/3 długości podeszwy, lecz przesunięta jest bardziej do przodu. To but dla tych, którzy pronują inaczej, czyli w fazie przetaczenia i wybicia. But tak na prawdę dla wąskiej grupy biegaczy.

Gel-Divide – to jeszcze bardziej stabilna wersja GT-3000. Teoretycznie to najbardziej stabilny but w ofercie marki i jeden z najbardziej stabilnych w ogóle. System stabilizacji w podeszwie zaczyna się tutaj już pod piętą i ciągnie się przez łuk stopy aż do palców. To but dla bardzo rzadko spotykanego typu stopy, która pronuje (ucieka do wewnątrz) już podczas uderzania piata o podloże a potem w fazie przetaczania i wybicia. But dla jeszcze węższej grupy biegaczy niż GT-3000.

Gel-Phoenix – But znajdujący się półkę niżej niż GT-1000, ale już poza główną szóstką. Niezła amortyzacja, niezła stabilizacja. Poza kapką żelu i systemem stabilizacji Dynamic Doumax nie ma w nim jednak nic specjalnego. Teoretycznie but nierobiący szalu, ale łapiący się jeszcze w butach, które mogę polecać i które uważam za dobre. O ile oczywiście biegacz nie wazy za dużo (czyt. nie więcej niż 80 kilogramów).

Ostatnim modelem, jaki się czasami jeszcze pojawia jest Gel-Virage. Dalej jest już tylko czarna dziura. Znaczy się koniec…

REKLAMA

Skomentowali

 • Piotr
  22.01.2016 at 17:10
  Permalink

  Hej, przyglądam się Asicsom i chyba na nadchodzący sezon zaopatrzę się w parę treningowo-startowych butów. Biegam ze śródstopia, dynamicznie i dosyć szybko. Do tej pory używałem Pumy faas 300 i udało się w Biegu Niepodległości w Warszawie pobiec życiówkę 37:06. Jakim modelom od Asicsa warto się przyjrzeć nieco lepiej? Troszkę amortyzacji nie zaszkodzi (faas nie daje mi komfortu przy wybiganiach 18-20km)a na celu klepanie km-w sezonie przygotowawczym do debiutu na królewskim dystansie.. a nie chcę odpłynąć w błogiej miękkości nimbusa lub cumulusa;)

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Andrzej
  23.01.2016 at 10:30
  Permalink

  Albo treningowe albo startowe, jedno przeczy drugiemu, chociaż takie Noosy to w sumie nadaje się na jedno i na drugie. Ja w swoich Noosach głównie chodzę, na trening zakładam treningowe Landreth7 (nie do dostania teraz a chcę wymienić) a na starty Tarther2.. Wkurza mnie, że po dwóch latach nie da się kupić tych samych butów co wcześniej, a najchętniej nic bym nie zmieniał, co najwyżej kolor..

  Odpowiedz
 • piotr
  23.03.2016 at 11:25
  Permalink

  witam. Jak Pana zdaniem asics gel contend 3 sprawdzą się na dystansie maratonu? Ostatnio biegałem w adidas duramo 5 i dałem radę. Teraz mam dylemat jakie wybrać.

  Odpowiedz
 • Maciej
  26.04.2016 at 06:05
  Permalink

  Czy mógłbyś doradzić ? Wczoraj kupiłem gel kayano, nie miałem pojęcia, że to buty do stopy pronującej, ja mam neutralny układ stopy. Czy powinienem wymienić na gel nimbus? Dodam, że ważę 93 kg i już wczoraj w nich 10 km zrobiłem, odciski na palcach nie pozwoliły na więcej 🙂

  Odpowiedz
  • Rowerzysta Płd-Warszawski
   12.05.2016 at 12:22
   Permalink

   Jeżęli stopa neutralna.. kup neutralne, a te sprzedaj jako nowe z informacją że przebiegłeś jeden bieg i się nie nadają. Pokaż do nich paragon i koniecznie zdjęcie podeszwy, wtedy chętnie ludzie kupią.

   Odpowiedz
 • krzysztof dadura
  18.05.2016 at 03:01
  Permalink

  czesc. mam pewien problem z plaskostopiem i wczoraj w sklepie „po testach przeroznych” polecona mi asics gt 3000 4. nawiasem mowiac na polskiej stronie asicsa nie znalazlem takich. sam mieszkam w usa moze dlatego. masz moze jakas wiedze czy to dobry wybor? czulem sie w nich dobrze ale do biegania mam kilka par brooksow a te nowe mialy mi pomoc w zwalczeniu bolow piszczeli ktore od jakiegos czasu sie pojawily i ktore byc moze maja zwiazek z plaskimi stopami.pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Paweł Matysiak
   28.05.2016 at 09:38
   Permalink

   Asics GT-3000 to model z bardziej rozbudowaną stabilizacją od tych najbardziej popularnych modeli (Kayano, GT-2000 i GT-1000). W GT-3000 system stabilizacji masz na większej długości buta przez co bardziej wspiera stopę (na większej długości) i bardziej stabilizuje nadmierną pronację. Płaskostopie natomiast często jest powiązane z nadmierną pronację.

   A jeśli chodzi o Brooksa to GT-3000 to alternatywa dla Brooks Adrenaline.

   Odpowiedz
 • Marek
  15.06.2016 at 20:39
  Permalink

  Cześć. Mam model Gel- Ikaia. Czy wiesz może co to za typ butów ?

  Odpowiedz
 • Jolanta Borsa
  02.08.2016 at 16:21
  Permalink

  Kupiłam 2 tygodnie temu buty ASICS nimbus 18. Biegam od 4-ch lat – 3xtydzień po 11km. Mam zwyrodnienia w kolanach i postawiłam na b.wysoką amortyzację. Niestety po 2-3 km odczuwam bardzo mocny ból stopy, na poduszce śródstopia promieniujący do palców. Ktoś mi powiedział, że to powięź. W tych butach byłam 3 razy i nie jestem w stanie w nich biegać. Co mogę zrobić??? Bardzo proszę o poradę na meila.

  Odpowiedz
 • Michał
  22.08.2016 at 15:03
  Permalink

  Bardzo proszę o informację czy buty Asics Gel-Impression 8 są godne polecenia. Czy lepiej kupić wspomniane buty czy Asisc Gel-Pulse 7. Chciałem przyłożyć się do solidniejszych treningów i przebiec wreszcie maraton. Moja waga to 60 kg. Bardzo proszę o odpowiedź o pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Paweł Matysiak
   23.08.2016 at 10:51
   Permalink

   Nie znam dokładnie modelu Impression. To jeden z tych z mniejszą amortyzacją, małą ilością GELu i prostszych w budowie. Pulse będzie od niego na pewno lepiej amortyzowany.

   Natomiast jeśli nie masz nadwagi powinny być OK.

   Odpowiedz
   • Michał
    31.10.2016 at 20:49
    Permalink

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • Maciej
  30.08.2016 at 20:01
  Permalink

  Witam
  Świetne zestawienie, w końcu coś rozjaśnia temat w 5 sekund:)
  Mam prośbę – gdzie można umieścić Gel Fortitude? Po zamontowanych technologiach to jest prawie to samo co Pulse, czy się mylę? Czym się różnią w takim razie?

  Odpowiedz
 • Piotr
  26.10.2016 at 18:05
  Permalink

  Cześć Paweł będę kupował buty przez internet bez przymierzania nimbus 18 poprzednio miałem adidas supernova 8 w rozmiarze 10.5 . Czy nimbusy na długość mogą się różnić w rozmiarowce . Czy są to buty szersze od adidas ów. Dzieki

  Odpowiedz
  • Paweł Matysiak
   26.10.2016 at 18:20
   Permalink

   W przypadku zestawu Nimbus – Supernova raczej nie ma różnic w rozmiarówce i jeśli miałeś Glide’a 10,5US to Nimbusa też bym Ci proponował 10,5US. Co do szerokości to kwestia indywidualna, bo ciężko mi nazwać któregoś z nich szerszym od tego drugiego.

   Odpowiedz
 • Tomasz
  27.10.2016 at 22:56
  Permalink

  Witam. Stałem się szczęśliwym posiadaczem Asics FuzeX but świetny ale mam problem ponieważ co 2 trening 10 km robi mi się odcisk na śródstopiu ( buty mają już okolo 100 km) nie mogę ich rozbiegać. Czy mają Państwo może jakiś pomysł na zaradzenie temu? czy może to być wina wkładki profilowania buta czy czego jeszcze innego? Proszę o odpowiedz Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Tomasz
  28.10.2016 at 12:16
  Permalink

  witam
  co pan by doradził z butów innych marek niż Asics dla nad pronatorów z naciskiem na to nad . podczas badania asics FOOT id na targach poznańskich konsultant stwierdził ze takiej nogi nie widział i stwierdził ze nic więcej mi niema do zaoferowania niż takie modele jak
  GT-3000-4
  Gel-Divide

  proszę o pomoc

  Odpowiedz
 • Paweł W.
  28.10.2016 at 14:46
  Permalink

  Czy zbyt duża amortyzacja może być zła ? Ważę około 75 kg. Rozważam zakup Gel Pulse 8 oraz Gel Cumulus 18. Cena między tymi butami nie ma znaczenia, nie jest aż tak duża. Parametry Gel Cumulus 18 ma lepsze patrząc na http://www.sklepbiegacza.pl.
  Obecnie biegam w Gel Pulse 6 ale mam wrażenie że należy się im emerytura.

  Odpowiedz
  • Paweł Matysiak
   29.10.2016 at 14:29
   Permalink

   Raczej nie. Większa amortyzacja sprawi, że będziesz (poza większą amortyzacją) miał bardziej miękkiego i wygodnego buta.

   Odpowiedz
 • Magdalena
  13.11.2016 at 22:06
  Permalink

  Witam. Od 2 lat biegam w GT1000 i bardzo je lubię, jednak moje buty potrzebują już wymiany i nie wiem, czy zostać przy tym modelu (cena korzystna w promocji) czy przerzucić się na GT2000 (czy jest duża różnica techniczna między nimi?) czy zafundować sobie bardzo dobrą amortyzację z Kayano? ważę 69 kg, biegam 3-4 razy w tygodniu po 5-12 km, często po tartanie, czasami po płaskich leśnych drogach, ostatnio miałam problem z więzadłami w kolanie. Zastanawiam się, czy moja noga „nie rozleniwi się” w Kayano? Biegam też w Sauconach Guide (wydaje mi się, że noga lepiej mi w nich „podaje”, lubię je do szybszych biegów) i w Brooksach Caskadia (cross). Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
 • kris168
  05.12.2016 at 22:03
  Permalink

  Witam
  Ja zaczynam dopiero przygodę z bieganiem,waga 100kg i buciki Asics Zaraka 2 ,bardzo fajne miękie buciki.Biegam krótkie dystanse po asfalcie.
  Teraz bym chciał kupić Gel Kayano.
  Co Pan o tym sądzi?

  Odpowiedz
 • Mariusz
  04.02.2017 at 21:25
  Permalink

  CześćPaweł. Mam pytanie dotyczące Gel-Kinsei i Nimbusa. Który polecasz .Który wegług Ciebie jest lepszym butem i bardziej uniwersalnym .Obydwa są na asfalt i podobne ale który Ty byś wybrał i czemu ?.

  Odpowiedz
  • Paweł Matysiak
   05.02.2017 at 14:23
   Permalink

   Nie umiem ci odpowiedzieć na to pytanie. Obydwa są mega miękkie, obydwa to takie „poduszkowce”, obydwa przeznaczone są do długiego robienia kilometrów po twardych nawierzchniach. Są na tyle podobne, że nie wiem który jest lepszy i bardziej uniwersalny.

   A co jak bym wybrał?! Pewnie Nimbusa ale to tylko z tego powodu że go znam, a Kinseia ostatnio miałem w ręku rok czy półtora temu.

   Odpowiedz
 • Guśka
  11.02.2017 at 11:46
  Permalink

  Cześć Paweł,
  ostatnio kupiłam buty Asics Gel-Kayano 21. Waże około 60 kg i zastanawiam sie, czy nie przesadziłam z amortyzacja. Biegam około 3, maks 4 razy w tygodniu średnio po 8 km raczej rekreacyjnym tempem, ale cały czas po asfalcie i betonie. Myslisz, że powinnam wymienić te buty na model o niższej amortyzacji? Czy przesadna amortyzacja może mi zaszkodzić na dłuższą mete (np mała dynamika buta sprawi, ze bedzie biegało mi się jeszcze gorzej…).
  Dziekuje z góry!
  Guśka

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *