Ascis DS-Trainer 22 – trzeci i najlżejszy z FlyteFoam Trio

W ostatnim czasie Asics wypuścił na rynek trzy nowe modele pod wspólnym szyldem FlyteFoam Tio – DynaFlyte, Noosa FF i DS-Trainer. O ile dwa pierwsze to nowe modele (ze starej TRI-Noosy została tylko nazwa) to trzeci to nowa odsłona starego Trainera.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

Przeznaczenie

DS-Trainer to wbrew nazwie nie jest but treningowy. To but treningowo-startowy z umiarkowaną amortyzacją i przeznaczony do szybszych treningów lub do startów w zawodach dla biegaczy, którzy jeszcze nie biegają na takim poziomie aby ubierać na zawody rasową startówkę.

DS-Trainer jest też jednym z niewielu butów treningowo-startowych z dodatkowym wsparciem dla pronatorów. Jest ono tutaj na tyle lekkie, że na dużą nadpronację i tak nic nie poradzi ale zdecydowana większość butów tej klasy takiego wsparcia nie ma.

Asics DS-Trainer 22

Asics czyli FlyteFoam Trio

DS-Trainer to jak wspomniałem jeden z trzech butów FlyteFoam Trio – butów lekkich opartych na nowej lekkiej piance z dodatkiem włókien organicznych nazwanej właśnie FlyteFoam.

amortyzacjastabilizacjawaga 12US
DynaFlytedużaumiarkowana308 gram
Noosa FFumiarkowanaduża286 gram
DS-Trainerumiarkowanaduża248 gram

Alternatywy

Szukając według kryterium lekkiego buta treningowo-startowego ze stabilizacją rozwiązaną w tradycyjny sposób, to właściwie DS-Trainer nie ma alternatyw. Wszystkie modele która mogą być i są alternatywami dla Trainera tej stabilizacji są pozbawione. Lekkość, dynamika – owszem. Stabilizacja nadmiernej pronacji – niekoniecznie. Warto pamiętać, że to też nie jest stabilizacja pokroju tej z Kayano i innych ciężkich butów treningowych. Tutaj jest ona umiarkowana i ma za zadanie stabilizację pronacji zmęczeniowej.

wagadropcena
Asics DS-Trainer 22248 g10 mm559 zł
Brooks Launch 4304 g10 mm449 zł
Mizuno Wave Sayonara 4305 g12 mm499 zł
Saucony Kinvara 74 mm499 zł

Waga

Buty z FlyteFoam Trio generalnie charakteryzują się niską wagą, ale Trainer jest spośród nich najlżejszy. W rozmiarze 12 US but waży 248 gramów. Mało jak na buty i mało jak na treningowo-startowe.

Wystarczy tutaj też wyciągnąć trochę statystyk. Do tej pory najlżejszym butem z treningowo-startowych jakie znalazły się na blogu były Skechersy GOmeb Speed 3. Okazały się o 2 gramy, ale jednak cięższe od DS-Trainera 22. W butach startowych dla odmiany mamy Wave Hitogami 4, które ważyły 262 gramy a więc są o 12 gramów cięższe!

Szczerze, to waga Trainera stanowi największe zaskoczenie w tym bucie.

Asics DS-Trainer 22 - tyłem

Amortyzacja

Na pierwszy rzut oka but właściwie się nie zmienił. Podeszwa wygląda bardzo podobnie. Zmieniła się za to pianka z której została wykonana. Stary dobry Solyte zastąpiony został pianką FlyteFoam. Jeśli wierzyć producentom pianka FlyteFoam jest o 55% lżejsza od klasycznej pianki EVA.

Asics DS-Trainer 22 - FlyteFoam

Na nodze zachowuje się tak jak mogłem się spodziewać po bucie z kategorii treningowo-startowej. Jest stosunkowo twardo, ale pewną miękkość pod piętą też czuć. Coś musiało z tej klasycznej Asicowej amortyzacji pod piętą pozostać.

Pod piętą poza pianką FlyteFoam mamy też mały element GELu – najbardziej miękkiego i najlepiej amortyzowanego tworzywa Asicsa. Nie jest to wielki element i nie wpływa znacząco na amortyzację całego buta, ale daje dodatkową amortyzację pod piętą.

Bieżnik

Bieżnik przypomina rasowe buty startowe. Przeznaczony jest głównie na asfalt i inne twarde nawierzchnie. Pod piętą i po części pod śródstopiem wykończony jest gumą węglową. W przodu natomiast mamy trójkątne poliuretanowe drobne elementy dające dodatkową przyczepność w momencie odbicia. Przydatne szczególnie podczas szybkich treningów czy interwałów. Na rozbieganiach i wybieganiach to jak zakładanie wyścigowej opony na weekendowe zakupy do marketu.

Asics DS-Trainer 22 - bieżnik

Cholewka

W cholewce mamy najmniej innowacji. Sam materiał cholewki to klasyczna siatka, tkana dosyć gęsto i sprawiająca wrażenie grubej i masywnej. W rzeczywistości jest stosunkowo cienka i but powinien zapewniać dobrą wentylację. Lepszą od DyneFlyte, ale gorszą od Noosy FF.

Asics DS-Trainer 22 - detal

Reszta wykończenia zewnętrznego bez uwag. Buty wykończone są oczywiście bezszwowo co w Asicsie staje się już standardem. Wszystkie łączenia, które powinny być wykończone na gładko, takie są. Przód buta, który czasami bywa newralgicznym miejscem – także jest gładki zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Brakuje tylko małego szczegółu w postaci wzmocnienia nad paluchem.

W środku podobnie jak na zewnątrz. Jest stosunkowo gładko. Wszycie języka nie jest zrobione idealnie na gładko, ale dopóki ktoś nie przymierzy Trainera bez skarpet to tego nie zauważy. Sam język nie jest też zintegrowany z cholewką i wykończony klasycznie. Gdyby mnie się ktoś zapytał czy da się w tych butach biegać bez skarpet – odpowiem, że podobnie jak w DynaFflyte czy Noosach FF – nie.

Asics DS-Trainer 22 - wnętrze

Aczkolwiek to wszystko kwestia indywidualna.

Podsumowanie

PLUSYMINUSY
 • bardzo dobra wentylacja cholewki,
 • niska waga,
 • przyczepny bieżnik,
 • dobra dynamika.
 • wysoka cena
REKLAMA

Jeden komentarz

 • Łukasz
  21.03.2018 at 22:22
  Permalink

  Mam pytanie, dla kogo właściwie jest ten model butów – Asics Gel DS Trainer 22? Chodzi mi dokładnie czy dla pronatorów czy supinatorów, bo niestety w necie pojawiają się sprzeczne informacje na ten temat. Co więcej dzisiaj przymierzałem ten but w sklepie i sprzedawca zapewniał mnie, że to dla supinatorów. Zatem jak to właściwie jest?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *