Altra wchodzi do Polski! Czym się wyróżnia?

Altra to jedna ze specjalistycznych marek butów biegowych. Stworzona przez pasjonata, który miał swój, inny niż wielcy producenci, pomysł na obuwie. Już niebawem marka ta zawita na nasz Polski rynek. Czym się wyróżnia?

REKLAMA
W tej chwili jeszcze nie ma informacji gdzie i jakie modele będą dostępne w Polsce. Można za to zapoznać się z filozofią marki, która powstała w pewnym amerykańskim „garażu”. Tam właśnie prowadząc sklep sportowy, Golden Harper doszedł do wniosku, że aktualne buty nie spełniają oczekiwań biegaczy. Mają zbyt dużo materiału amortyzującego pod piętą. Nie zapewniają też odpowiedniej ilości miejsca z przodu na palce i pracę śródstopia. W efekcie takich rozwiązań buty biegowe, zamiast chronić biegaczy, zwiększają ryzyko kontuzji.

Zaczął więc „garażowo” przerabiać modele już obecne na rynku. Zapoczątkowało to powstanie marki Altra, której dwa znaki charakterystyczne to:

Zero Drop – naturalne i płaskie ułożenie stopy

Zero Drop oznacza zerową różnicę między piętą a palcami. Sprawia, że niezależnie od tego ile w danym modelu zostało zastosowane amortyzacji to stopa leży w bucie tak samo jak na podłodze czy ziemi – płasko. Sprawia to też że ruch jest bardziej naturalny niż w butach z podniesioną piętą. Łatwiej też w takich butach o dobrą technikę biegu i lądowanie na śródstopiu. A dobra technika to krok w kierunku mniejszej ilości kontuzji.

Choć drop w Altrze zawsze wynosi zero, to w ofercie można zaleźć buty o różnej wysokości podeszwy. Można tu znaleźć zarówno przerośnięte, maksymalistyczne buty z podeszwą o wysokości 36 mm – Altra Olympus. Można takie na niższym „klasycznym” podwoziu 23 mm – Altra One 2.5. Najniższy jaki wpadł mi w oko to Altra Lone Peak 1.5 z podeszwą o wysokości 17 mm.

W tym przypadku więcej podeszwy to więcej amortyzacji.

Foot Shape – kształt dopasowany do ludzkiej stopy

Druga rzecz charakterystyczna dla marki Altra to Foot Shape. Ideą tego rozwiązania jest dopasowanie kształtu buta do kształtu stopy i zapewnienie jej odpowiedniej ilości miejsca. Brzmi logicznie i czy nie o to chodzi w każdym bucie biegowym?! Tak, ale…

Altra robi to na swój sposób. Widać to szczególnie po bieżniku, który bardzo często przypomina stopę człowieka. Widać to też w przedniej części buta, która jest szersza i bardziej obszerna. W Altrze kształt buta odzwierciedla ułożenie palców w takiej pozycji, w jakiej prezentują się bez obuwia. But daje w ten sposób miejsce stopie nie tylko na długość (to też kwestia wybrania odpowiedniego rozmiaru), ale także na szerokość. Trzeba pamiętać, że podczas biegu stopa pracuje też i w tą stronę. Kiedy ciężar spoczywa na śródstopiu delikatnie się ono rozszerza zapewniając większą stabilność. Szerszy but w tym miejscu tego nie zabrania, tak więc szersze śródstopie to bardziej stabilne śródstopie.

Altra w Polsce?

Buty marki Altra bedą niebawem dostępne w sklepie internetowym tricentre.pl.

Czy się pojawią w sklepach stacjonarnych i jakich? Tego jeszcze nie wiemy. Warto natomiast śledzić poczynania marki na już uruchomionym profilu facebookowym oraz na instagramie.

Czekam na więcej!

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *