Adidas Supernova Sequence 9 – stabilność w miejskiej dżungli

Supernova Sequence przeszedł w tym roku sporo zmianę. Ze starego modelu zostało to co najlepsze, czyli dobrze amortyzowana podeszwa i spora stabilizacja. Zupełnie nowa jest natomiast cholewka, oraz bieżnik, który choć wykonany z gumy Continental, został inaczej wyprofilowany.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo duża
6/7
▪ stabilizacja – bardzo duża
6/7
▪ elastyczność – bardzo mała
2/7
▪ waga rozmiaru 12US – 350 g
350 g
▪ spadek pięta-palce – 10 mm
10 mm
▪ cena katalogowa – 599 zł
599 zł

Przeznaczenie

Adidas Supernova Sequence to but zdecydowanie treningowy posiadający bardzo dobrą amortyzację i bardzo dobrą stabilizację. Ze względu na swoją konstrukcję przeznaczony jest dla osób ze stopą nadmiernie pronującą.

Ze względu na stosunkowo płaski bieżnik – słabo radzący sobie poza asfaltem, chodnikiem i twardymi nawierzchniami. Najlepiej sprawdzi się w warunkach miejskich.

Adidas Supernova Sequence 9

Bardzo upraszczając jest to but bardzo podobny do jednego z najpopularniejszych i najlepszych ostatnio butów biegowych – Supernova Glide. Różnią się tylko dodatkową stabilizacją. Glide jest klasyczny i typowo neutralny. Sequence ma dodatkowe wsparcie i jest przeznaczony dla osób ze stopą nadmiernie pronującą.

treningowetreningowe
stabilizujące
największa amortyzacjaUltra Boost
Adistar Boost
Energy Boost
bardzo duża amortyzacjaSupernova GlideSupernova Sequence
duża amortyzacjaResponseRevenge
umiarkowana amortyzacjaQuestar

Bardziej stabilnego i stabilizującego buta w Adidasie nie ma. Jego alternatywami w innych markach są takie modele jak:

modelróżnicewagadropcena
Adidas Supernova Sequence 9350 g10 mm599 zł
Asics Gel-Kayano 23
węższy, lepiej dopasowany i lepiej trzymający stopę
380 g10 mm749 zł
Brooks Adrenaline GTS 16najbardziej dopracowany z najmocniejszą stabilizacją356 g12 mm529 zł
Mizuno Wave Paradox 3najszerszy z przodu, stabilny pod piętą,
zdecydowanie najcięższy
388 g12 mm579 zł
Nike Zoom Odyssey 2węższy i najlżejszy342 g10 mm549 zł

Cholewka

Cholewka wykonana jest z siateczki wzmocnionej tu i ówdzie sztywniejszymi elementami oraz wykończona bezszwowo. Mam wrażenie, że jest trochę bardziej elastyczna i mniej sztywna niż w poprzednich Sequence’ach.

Zmienił się zapiętek na bardziej elastyczny. Na zewnątrz widać zewnętrzny szkielet przypominający trochę ten z UltraBoosta. Na szczęście nie usztywnia on pięty zbyt mocno. Jest stosunkowo elastyczny, przez co nie będzie wymuszał „na siłę” konkretnego ustawienia stopy ale będzie się do niej dopasowywał.

Adidas Supernova Sequence 9 - zapiętek

W śródstopiu także cholewka się zmieniła. Po wewnętrznej stronie śródstopia mamy kolejną ciekawostkę. To sztywny element który został wyciągnięty na zewnątrz buta, przechodzi przez cholewkę i wewnątrz połączony jest ze sznurowadłami. Zapewne ma poprawiać dopasowanie i wzmacniać cholewkę w tym miejscu.

Adidas Supernova Sequence 9 - paski z zewnątrz

Przód buta jest najbardziej niepozorny ale po założeniu da się zauważyć dużą ilość miejsca w rejonie palców. Tak na szerokość jak na długość jak i wysokość. Miejsca jest na prawdę dużo i osoby lubiące przestrzeń z przodu buta będą zadowolone.

Reszta buta poza palcami jest dopasowana bardzo dobrze. Swoboda jest tylko w palcach.

Adidas Supernova Sequence 9 - przód

Nie warto też w Sequencach kupować butów na styk i warto pilnować aby zapas na palce był zachowany. Dlaczego? Dlatego, że przód buta wykończony jest dość sztywno. Dobrze, bo zyskuje solidność i wytrzymałość buta. Gorzej jeśli ktoś nie zachowa odpowiedniego zapasu w środku. Tak sztywny przód może zranić palce lub w dłuższej perspektywie spowodować inne problemy z palcami czy paznokciami.

Wnętrze

Jak przystało na buty wykończone bezszwowo, w środku jest również gładko i przyjemnie. Brakuje mi tylko wewnętrznej cholewki zintegrowanej z językiem. Taka od dawna jest w Glide’ach.

Adidas Supernova Sequence 9 - wnętrze

Po wyjęciu wkładki widać też miejsce gdzie pianka boost sięga aż pod samo śródstopie.

Apropos boosta….

Amortyzacja

Pod katem amortyzacji w Sequnce nie zmieniło się nic. Nadal oferuje bardzo dużo amortyzacji a podeszwa jest kombinacją dwóch różnych pianek. Niżej jest boost – najbardziej miękki i sprężysty materiał w butach Adidas. On w największym stopniu odpowiada w Sequence’ach za amortyzację.

Adidas Supernova Sequence 9 - boost

Wyżej jest pianka EVA – klasyczna i bardziej twarda i dzięki temu bardziej stabilna. Jej położenie (oraz mniejsza miękkość) bliżej stopy daje dodatkową stabilność i pięta nie ma tendencji do zapadania się w boosta. Dzięki temu Sequence to but będący dobrym kompromisem między bardzo dużą amortyzacją a dobrą stabilnością. But jest opisywany jako „dla biegaczy do 80 kg”, ale spokojnie mogą w nim biegać nawet ciężsi biegacze.

But da sobie radę!

Stabilizacja

Sequence ma też dodatkową stabilizację dla stopy nadmiernie pronującej. Stabilizacja taka działa w ten sposób, że wewnętrzna cześć podeszwy jest sztywniejsza i mniej poddaje się naciskowi przez co ogranicza przekoślawianie buta do środka związane z nadmierną pronacją.

Adidas Supernova Sequence 9 - StableFrame

W Sequence stabilizacja ta ma postać elementu zwanego StableFrame. Na pewno jest sztywniejszy od pianki boost i na pewno dużo mniej poddaje się naciskowi. Czy go czuć podczas biegu? Przy krótkiej przebieżce stabilizacja nie jest wyczuwalna.

Bieżnik

Bieżnik w Sequence jest mało agresywny i jest przeznaczony przede wszystkim do biegania w miejskiej dżungli, po asfaltowych, betonowych i twardych drogach. W lesie, na kamieniach, korzeniach, czyli wszędzie tam gdzie wskazany jest chociażby umiarkowanie agresywny bieżnik, może mi brakować przyczepności.

Poza tym guma Continental z której wykonany jest bieżnik najlepiej trzyma się właśnie asfaltu. Nie ma też dla niej większego znaczenia czy jest asfalt jest suchy czy mokry. W każdych warunkach przyczepność jest świetna.

Adidas Supernova Sequence 9 - Continental

Continental przy pierwszym kontakcie ze sklepowym podłożem bardzo mocno „piszczy”. Ale spokojnie, wystarczy choć raz buta wyprowadzić na zewnątrz. Jak złapie trochę ziemi, kurzu i pyłu – milknie.

Waga

Adidas Supernova Sequence w rozmiarze 12US waży 350 gramów. Patrząc na całość butów biegowych – sporo. Natomiast w swojej klasie amortyzacji i stabilizacji jest to ani dużo ani mało.

Podsumowanie

PLUSYMINUSY
 • bardzo dobra amortyzacja,
 • elastyczna stabilizacja,
 • dużo miejsca z przodu stopy,
 • bardzo dobra przyczepność bieżnika.
 • cena, jest droższy o 100 zł od poprzednika,
 • sztywne wykończenie z przodu buta,
 • bieżnik wyłącznie na twarde nawierzchnie

Najnowszy Sequence, który trafił do sprzedaży to ewolucja starego dobrego rozwiązania opartego o podeszwę na dwóch piankach – bardzo miękkiej boost i stabilniejszej EVA. Dzięki temu buty z serii Supernova oferują zarówno bardzo dobrą amortyzację jak i stabilność. W Sequence’ach choć zmieniło się sporo to wszystkie rozwiązania od cholewki, poprzez boosta, aż po gumę Continental są dobrze znane i można się spodziewać bardzo trwałego i dobrego buta.

Największym minusem jest cena – 599 złotych, która w porównaniu do poprzedniego modelu wzrosła o 100 złotych. To bardzo duży skok. Podyktowany raczej „równaniem” do swojej bezpośredniej konkurencji. Nike Zoom Odyssey czy New Balance 1260 również kosztują w granicach 600 złotych.

REKLAMA

Zobacz także:

Adidas Solar Drive – boosty z klasy ekonomicznej Mówiąc o boostach najczęściej myślimy o Solar Boostach, następnie o Solar Glide. Trzecim, najmniej zaawansowanym, co nie znaczy, że gorszym,...
Adidas Solar Glide – następca Supernovy i co jeszcze? Były Glide, Supernova Glide, Supernovy... Wyewoluował z nich Solar Glide, który to jest jednym z dwóch najbardziej uniwersalnych butów biego...
Adidas Solar Boost – premiera następcy modelu Energy Pięć lat temu pojawił się Energy Boost. Przez ten czas na piance boost pojawiały się kolejne modele. Po pięciu latach modele te przechodzą m...
Adidas Supernova 9 – jeszcze więcej boosta w booście To już dziewiąta edycja najbardziej popularnego i najbardziej uniwersalnego buta od Adidasa. Od szóstej edycji jego podeszwa wykonana jest z...

Jeden komentarz

 • pawo2000
  05.09.2017 at 18:43
  Permalink

  Polemizowałbym odnoście przyczepności, ostatnio biegłem w nich BMW Półmaraton Praski, szybko jak na mnie (4:30/km) i na mokrym asfalcie każdy krok to był mikro-uślizg.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *