Adidas Supernova Sequence 9 – stabilność w miejskiej dżungli

Supernova Sequence przeszedł w tym roku sporo zmianę. Ze starego modelu zostało to co najlepsze, czyli dobrze amortyzowana podeszwa i spora stabilizacja. Zupełnie nowa jest natomiast cholewka, oraz bieżnik, który choć wykonany z gumy Continental, został inaczej wyprofilowany.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo duża
6/7
 
 
▪ stabilizacja – bardzo duża
6/7
 
 
▪ waga rozmiaru 12US – 350 g
350 g
 
 
▪ spadek pięta-palce – 10 mm
10 mm
 
 
▪ cena katalogowa – 599 zł
599 zł
 
 
 

Przeznaczenie

Adidas Supernova Sequence to but zdecydowanie treningowy posiadający bardzo dobrą amortyzację i bardzo dobrą stabilizację. Ze względu na swoją konstrukcję przeznaczony jest dla osób ze stopą nadmiernie pronującą.

Ze względu na stosunkowo płaski bieżnik – słabo radzący sobie poza asfaltem, chodnikiem i twardymi nawierzchniami. Najlepiej sprawdzi się w warunkach miejskich.

Adidas Supernova Sequence 9

Bardzo upraszczając jest to but bardzo podobny do jednego z najpopularniejszych i najlepszych ostatnio butów biegowych – Supernova Glide. Różnią się tylko dodatkową stabilizacją. Glide jest klasyczny i typowo neutralny. Sequence ma dodatkowe wsparcie i jest przeznaczony dla osób ze stopą nadmiernie pronującą.

  treningowe treningowe
stabilizujące
największa amortyzacja Ultra Boost
Adistar Boost
Energy Boost
 
bardzo duża amortyzacja Supernova Glide Supernova Sequence
duża amortyzacja Response Revenge
umiarkowana amortyzacja Questar  

Bardziej stabilnego i stabilizującego buta w Adidasie nie ma. Jego alternatywami w innych markach są takie modele jak:

model różnice waga drop cena
Adidas Supernova Sequence 9 350 g 10 mm 599 zł
Asics Gel-Kayano 23
węższy, lepiej dopasowany i lepiej trzymający stopę
380 g 10 mm 749 zł
Brooks Adrenaline GTS 16 najbardziej dopracowany z najmocniejszą stabilizacją 356 g 12 mm 529 zł
Mizuno Wave Paradox 3 najszerszy z przodu, stabilny pod piętą,
zdecydowanie najcięższy
388 g 12 mm 579 zł
Nike Zoom Odyssey 2 węższy i najlżejszy 342 g 10 mm 549 zł

Cholewka

Cholewka wykonana jest z siateczki wzmocnionej tu i ówdzie sztywniejszymi elementami oraz wykończona bezszwowo. Mam wrażenie, że jest trochę bardziej elastyczna i mniej sztywna niż w poprzednich Sequence’ach.

Zmienił się zapiętek na bardziej elastyczny. Na zewnątrz widać zewnętrzny szkielet przypominający trochę ten z UltraBoosta. Na szczęście nie usztywnia on pięty zbyt mocno. Jest stosunkowo elastyczny, przez co nie będzie wymuszał „na siłę” konkretnego ustawienia stopy ale będzie się do niej dopasowywał.

Adidas Supernova Sequence 9 - zapiętek

W śródstopiu także cholewka się zmieniła. Po wewnętrznej stronie śródstopia mamy kolejną ciekawostkę. To sztywny element który został wyciągnięty na zewnątrz buta, przechodzi przez cholewkę i wewnątrz połączony jest ze sznurowadłami. Zapewne ma poprawiać dopasowanie i wzmacniać cholewkę w tym miejscu.

Adidas Supernova Sequence 9 - paski z zewnątrz

Przód buta jest najbardziej niepozorny ale po założeniu da się zauważyć dużą ilość miejsca w rejonie palców. Tak na szerokość jak na długość jak i wysokość. Miejsca jest na prawdę dużo i osoby lubiące przestrzeń z przodu buta będą zadowolone.

Reszta buta poza palcami jest dopasowana bardzo dobrze. Swoboda jest tylko w palcach.

Adidas Supernova Sequence 9 - przód

Nie warto też w Sequencach kupować butów na styk i warto pilnować aby zapas na palce był zachowany. Dlaczego? Dlatego, że przód buta wykończony jest dość sztywno. Dobrze, bo zyskuje solidność i wytrzymałość buta. Gorzej jeśli ktoś nie zachowa odpowiedniego zapasu w środku. Tak sztywny przód może zranić palce lub w dłuższej perspektywie spowodować inne problemy z palcami czy paznokciami.

Wnętrze

Jak przystało na buty wykończone bezszwowo, w środku jest również gładko i przyjemnie. Brakuje mi tylko wewnętrznej cholewki zintegrowanej z językiem. Taka od dawna jest w Glide’ach.

Adidas Supernova Sequence 9 - wnętrze

Po wyjęciu wkładki widać też miejsce gdzie pianka boost sięga aż pod samo śródstopie.

Apropos boosta….

Amortyzacja

Pod katem amortyzacji w Sequnce nie zmieniło się nic. Nadal oferuje bardzo dużo amortyzacji a podeszwa jest kombinacją dwóch różnych pianek. Niżej jest boost – najbardziej miękki i sprężysty materiał w butach Adidas. On w największym stopniu odpowiada w Sequence’ach za amortyzację.

Adidas Supernova Sequence 9 - boost

Wyżej jest pianka EVA – klasyczna i bardziej twarda i dzięki temu bardziej stabilna. Jej położenie (oraz mniejsza miękkość) bliżej stopy daje dodatkową stabilność i pięta nie ma tendencji do zapadania się w boosta. Dzięki temu Sequence to but będący dobrym kompromisem między bardzo dużą amortyzacją a dobrą stabilnością. But jest opisywany jako „dla biegaczy do 80 kg”, ale spokojnie mogą w nim biegać nawet ciężsi biegacze.

But da sobie radę!

Stabilizacja

Sequence ma też dodatkową stabilizację dla stopy nadmiernie pronującej. Stabilizacja taka działa w ten sposób, że wewnętrzna cześć podeszwy jest sztywniejsza i mniej poddaje się naciskowi przez co ogranicza przekoślawianie buta do środka związane z nadmierną pronacją.

Adidas Supernova Sequence 9 - StableFrame

W Sequence stabilizacja ta ma postać elementu zwanego StableFrame. Na pewno jest sztywniejszy od pianki boost i na pewno dużo mniej poddaje się naciskowi. Czy go czuć podczas biegu? Przy krótkiej przebieżce stabilizacja nie jest wyczuwalna.

Bieżnik

Bieżnik w Sequence jest mało agresywny i jest przeznaczony przede wszystkim do biegania w miejskiej dżungli, po asfaltowych, betonowych i twardych drogach. W lesie, na kamieniach, korzeniach, czyli wszędzie tam gdzie wskazany jest chociażby umiarkowanie agresywny bieżnik, może mi brakować przyczepności.

Poza tym guma Continental z której wykonany jest bieżnik najlepiej trzyma się właśnie asfaltu. Nie ma też dla niej większego znaczenia czy jest asfalt jest suchy czy mokry. W każdych warunkach przyczepność jest świetna.

Adidas Supernova Sequence 9 - Continental

Continental przy pierwszym kontakcie ze sklepowym podłożem bardzo mocno „piszczy”. Ale spokojnie, wystarczy choć raz buta wyprowadzić na zewnątrz. Jak złapie trochę ziemi, kurzu i pyłu – milknie.

Waga

Adidas Supernova Sequence w rozmiarze 12US waży 350 gramów. Patrząc na całość butów biegowych – sporo. Natomiast w swojej klasie amortyzacji i stabilizacji jest to ani dużo ani mało.

Podsumowanie

PLUSY MINUSY
 • bardzo dobra amortyzacja,
 • elastyczna stabilizacja,
 • dużo miejsca z przodu stopy,
 • bardzo dobra przyczepność bieżnika.
 • cena, jest droższy o 100 zł od poprzednika,
 • sztywne wykończenie z przodu buta,
 • bieżnik wyłącznie na twarde nawierzchnie

Najnowszy Sequence, który trafił do sprzedaży to ewolucja starego dobrego rozwiązania opartego o podeszwę na dwóch piankach – bardzo miękkiej boost i stabilniejszej EVA. Dzięki temu buty z serii Supernova oferują zarówno bardzo dobrą amortyzację jak i stabilność. W Sequence’ach choć zmieniło się sporo to wszystkie rozwiązania od cholewki, poprzez boosta, aż po gumę Continental są dobrze znane i można się spodziewać bardzo trwałego i dobrego buta.

Największym minusem jest cena – 599 złotych, która w porównaniu do poprzedniego modelu wzrosła o 100 złotych. To bardzo duży skok. Podyktowany raczej „równaniem” do swojej bezpośredniej konkurencji. Nike Zoom Odyssey czy New Balance 1260 również kosztują w granicach 600 złotych.

REKLAMA

Jedna myśl na temat “Adidas Supernova Sequence 9 – stabilność w miejskiej dżungli

 • 05.09.2017 o 18:43
  Permalink

  Polemizowałbym odnoście przyczepności, ostatnio biegłem w nich BMW Półmaraton Praski, szybko jak na mnie (4:30/km) i na mokrym asfalcie każdy krok to był mikro-uślizg.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *