Adidas Adizero Adios 4 – co nowego?

Adios 4 to jeden z butów który zapisał się na kartach historii bijąc rekordy świata. Od kilku lat jest wręcz synonimem buta startowego i można go zobaczyć w czołówce niemal każdego biegu. Od lat Adidas wychodzi z założenia, że „dobrego się nie poprawia” i but ten zmienia się w detalach. Podobnie też jest z jego czwartą edycją.

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – mała
3/7
▪ stabilizacja – duża
5/7
▪ elastyczność – umiarkowana
4/7
▪ waga rozmiaru 12US – 255 g
255 g
▪ spadek pięta-palce – 10 mm
10 mm
▪ cena katalogowa – 649 zł
649 zł

Przeznaczenie

Adios to but startowy i to nie byle jaki but startowy. Jest to jeden z najszybszych butów do startów ulicznych nawet do dystansu maratonu. Aby z jego szybkości i dynamiki skorzystać należy być też odpowiednio zaawansowanym i szybkim biegaczem. Dyszkę należy „ogarniać” w nie mniej niż 40 minut, połówkę w 1:30 a maraton w 3 godziny. To oczywiście nie są sztywne granice. Natomiast przy wolniejszym bieganiu but nie pomoże a jego surowość, sztywność i brak amortyzacji mogą zaszkodzić.

Adidas Adizero Adios 4

Adidas – co dla kogo?

W linii Adidas jest kilka modeli butów pod wspólną linią Adizero:

  • Boston – najlepiej amortyzowana startówka, dosyć bezpieczna i wybaczająca braki w technice, to but który przez swoją niezłą amortyzację można traktować nawet jako but treningowo- startowy.
  • Adios – but startowy pełną gębą, mało amortyzowany ale sztywny, lekki i szybki. Startówka dla zaawansowanych do bicia własnych (i nie tylko) rekordów.
  • Takumi Sen – jeszcze bardziej surowy but, tak twardy, niektórzy określają go mianem „kolcy bez kolcy” i używają na dystansach maksymalnie do 5 km.
Adidas Adizero Adios 4 - bokiem

Alternatywy

model waga 9US drop cena
Adidas Adizero Adios
226 g 10 mm 649 zł
Brooks Hyperion 181 g 10 mm 499 zł
Mizuno Wave Emperor 3 190 g 9 mm 499 zł
Nike Zoom Streak 6 192 g 10 mm 429 zł
Saucony Fastwitch 9 193 g 4 mm 499 zł

Podeszwa to się nie zmieniło!

Najpierw to co dobre i się nie zmieniło w bucie. A nie zmieniła się podeszwa i wszystko co pod spodem. To właśnie to co sprawia że Adios jest tak dobry.

Mamy tutaj więc podeszwę wykonaną z dwóch rodzajów pianek. Niżej, bliżej ziemi znajduje się bardzo miękki i sprężysty boost. Wyżej, bliżej stopy znajduje się sztywniejsza EVA. Sztywniejsza pianka daje nieco więcej stabilności.

Adidas Adizero Adios 4 - Boost

W tym miejscu widać też różnice pomiędzy bezpiecznym Bostonem a szybkim Adiosem. W przypadku Adiosa rozłożeniem pianki jest bardziej równomierne. Jest jej mniej pod piętą (dlatego to Boston jest bezpieczniejszy od Adiosa) ale jednocześnie więcej w części przedniej pod śródstopiem. Takie ułożenie to ukłon w kierunku szybkości bo im szybsze bieganie tym mocniejsze wykorzystanie przedniej części stopy, która powinna być bardziej bezpieczna i sprężysta.

Adidas Adizero Adios 4 - Torsion

W podeszwie podobnie jak w poprzedniku zatopiony został również element stabilizujący Torsion. To takie plastikowe wąsy rozchodzące się zarówno w przód jak i tył buta. Dodają mu sztywności, która podczas biegu „oddaje” zwiększając dynamikę buta.

Na koniec z jest bieżnik z gumy Continental – znanej z branży opon samochodowych i cechującej się zwiększoną wytrzymałością i przyczepnością na mokrym asfalcie. Bieżnik ten jest umiarkowanie agresywny i najlepiej spisze się na startach ulicznych. W części przedniej ma postać siatki co trochę przypomina elastyczny stretchweb z butów treningowych jak Solar Glide czy Solar Boost. Pod piętą wykonany jest bardziej klasycznie, ale z tą samą wytrzymałą gumą co w części przedniej.

Adidas Adizero Adios 4 - Continental

Cholewka z lekkimi zmianami!

Zmieniła się za to cholewka, ale nieznacznie. Przede wszystkim w Adios 4 mamy znacznie mniej elementów zamszowych w części przedniej. Zamiast czterech został tylko jeden. Cała przednia cześć buta wykonana jest natomiast z przewiewnej siatki microfit. Co ważne w rejonie palców nie ma żadnych łączeń czy szyć. Zyskano w ten sposób na wadze buta, komforcie w przedniej części oraz (niestety) na designie, który bez tak dużej ilości elementów zamszowych stał się bardziej „zwyczajny”.

Adidas Adizero Adios 4 - toebox

Dalej bez zaskoczeń. W rejonie śródstopia mamy ukryte wzmocnienia trzymające stopę. Trzymają stopę dobrze, choć można mieć wrażenie, że cholewka jest nieco węższa niż w poprzedniku. Ale tylko nieznacznie.

Adidas Adizero Adios 4 - Cholewka

Z tyłu buta w rejonie zapiętka również niemal bez zmian. Tył jest usztywniony dobrze a but solidnie trzyma piętę w miejscu. Z zewnątrz element ten zmienił się tylko w detalach. Od wewnątrz także, choć można mieć wrażenie jakby zapiętek stał się odrobinę niższy niż w poprzedniku. Niemniej jednak jest to zmiana bardzo nieznaczna.

Adidas Adizero Adios 4 - zapiętek

Waga?

Podając za stroną adidas.com Adiosy w rozmiarze 42,5 ważą 226 gramów. Jest to nieco więcej niż jego główny konkurent Streak 6 – 192 gramy. Na mojej wadze także są nieco cięższymi startówkami. Adiosy 4 w rozmiarze 12US ważą 255 gramów, gdzie takie buty jak Vaporfly 4% (225 gram) czy Mizuno Emperor 3 (236 gramów) również okazały się nieco cięższe.

Podsumowanie

PLUSY MINUSY
  • dobrze dopasowana cholewka,
  • mniejsza ilość elementów cholewki niż w poprzedniku,
  • dobra przyczepność nawet na mokrym asfalcie,
  • dobra dynamika pozwalająca rozwijać duże prędkości,
  • niska waga jak na but do biegania.
  • wysoka cena – 649 złotych.
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *